استیبل‌کوین‌ها خطری برای ثبات اقتصادی

۲۹ فروردین ۱۴۰۲

جان کانلیف در سخنرانی روز دوشنبه در کنفرانس نوآوری مالی (Innovate Finance) گفت: اگرچه خطرات ثبات اقتصادی ناشی از استیبل کوین‌هایی که برای پرداخت استفاده می‌شوند، باید در طول زمان قابل مدیریت باشد اما نمی‌توان مطمئن بود که آن‌ها با چه میزان و وسعتی پذیرفته می‌شوند.

 

کانلیف گفت: «ما نمی‌توانیم به طور قطعی میزان و سرعت پذیرش استیبل کوین‌هایی که برای پرداخت استفاده می‌شوند را بدانیم. ممکن است حداقل در ابتدا به محدودیت‌هایی نیاز داشته باشیم تا بتوانیم از تغییرات مخربی که می‌تواند ثبات اقتصادی را تهدید ‌کند اجتناب کنیم.»

 

این هشدار می‌تواند پیامدهای جدی برای استیبل‌کوین‌هایی مانند USDT تتر، USDC سیرکل و BUSD بایننس داشته باشد. نهادهای قانون‌گذار نگران دارایی‌های پشتوانه استیبل‌کوین‌ها هستند. برخی از ناظران می‌ترسند استیبل‌کوین‌ها رقیبی برای ارزهای فیات شوند و خطری را برای سیستم‌های اقتصادی ایجاد کنند. اتفاقات اخیر که برای USDC و TerraUSD ایجاد شد، سوالاتی را در مورد ثبات واقعی چنین توکن هایی ایجاد می‌کند.

 

کانلیف تاکید کرد که دارایی‌های پشتوانه (ضمانتی) استیبل کوین‌ها باید «ارزش کافی برای پاسخگویی به درخواست‌های بازخرید» را داشته باشند در غیر این‌ صورت، استیبل کوین‌ها خطراتی برای سیستم مالی ایجاد می کنند. او پیشنهاد کرد که چنین دارایی‌هایی می‌تواند شامل سپرده در بانک انگلستان یا اوراق بهادار با نقدشوندگی بالا باشد.

 

دولت بریتانیا در حال حاضر در حال رایزنی در مورد مقررات جدید، جهت رسیدگی به خطرات ناشی از رمزارزها برای مصرف کنندگان است و در عین حال مطمئن می‌شوند که این کشور مکانی برای فعالیت شرکت‌های حوزه ارز دیجیتال باقی می‌ماند. نخست وزیر انگلیس، ریشی سوناک، حمایت خود را از ارزهای دیجیتال ابراز کرده است و همچنین بریتانیا در حال بررسی نسخه دیجیتالی پوند انگلیس است که با عنوان “Britcoin” شناخته می‌شود.

منبع:
beincrypto
محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *