تحلیل بیت‌کوین (BTC)؛ قیمت لحظه ای و نمودار تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 22 دقیقه

به‌روزرسانی تحلیل بیت‌کوین 25 اردیبهشت 1403

نمودار بیت‌کوین مطابق با انتظار کاهش قیمت داشت اما میزان کاهش قیمت تا حدود 56500 دلار بود که این قیمت بر روی خط روند حمایتی بلندمدت قرار داشت که از دید تحلیلگر پنهان مانده بود.

در حال حاضر برای بیت‌کوین دو سیگنال مثبت وجود دارد. اولین سیگنال قرار داشتن نمودار قیمت بر روی سطح حمایتی هفتگی C (در حدود قیمت 69 تا 60 هزار دلار) و خط روند صعودی زرد رنگ است. سیگنال دوم شکست خط روند نزولی RSI است. هرچند این شکست به شدت ضعیف است اما باز هم نشان دهنده قدرت خریداران است.

با توجه به شکست ضعیف RSI، تحلیلگر در ماه میلادی جدید افزایش قمیت را انتظار دارد. این افزایش قیمت می‌تواند تا 73 هزار دلار و حتی 85 هزار دلار ادامه داشته باشد.

اما در کوتاه مدت به دلیل ضعف خریداران و بلاتکلیفی کل بازار، احتمال کاهش قیمت بسیار زیاد است. کاهش قیمت احتمالی می‌تواند تا 56 هزار دلار و در صورت عمیق شدن تا 52 هزار دلار نیز ادامه داشته باشد و پس از آن روند صعودیِ میان مدت شروع شود.


به‌روزرسانی تحلیل بیت‌کوین 4 اردیبهشت 1403

بیت‌کوین حدودا 1 ماه است که درون محدوده بیس (مستطیل قرمز رنگ) به صورت فشرده در حال حرکت است. طی این حرکات قیمت مطابق با انتظار تا حدود 62 هزار دلار نیز اصلاح داشته است.

در حال حاضر که بیت‌کوین درون بیس قرار دارد، نمی‌توان دقیقا گفت که حرکت بعدی بیت‌ به کدام سمت است زیرا نمودار می‌تواند از بیس‌ها هم به سمت پایین و هم به سمت بالا خارج بشود.

اما به نظر تحلیلگر، با توجه به اینکه RSI روزانه حمایت خود را از دست داده است و همچنین RSI هفتگی نیز حمایت کوتاه مدت خود را شکسته است، احتمال کاهش قیمت نسبت به افزایش قیمت بیشتر است.

حال اگر نمودار به سمت پایین از بیس خارج شود، اولین سطح حمایتی در حدود 52 تا 50 هزار دلار خواهد بود و همچنین اگر RSI بتواند خط مقاومتی را بر خلاف نظر تحلیلگر به سمت بالا بشکند، نمودار در مرحله اول توانایی رسیدن به سقف بیس در حدود قیمت 73 هزار دلار و سپس 85 هزار دلار را دارد.


به‌روزرسانی تحلیل بیت‌کوین8 فروردین 1403

بیت‌کوین مطابق با سناریوی اولِ تحلیل گذشته عمل کرد. یعنی ابتدا نمودار در حدود 61 تا 65 هزار دلار کمی درجا زد و سپس برای ایجاد ATH جدید اقدام کرد. این ATH در حال حاضر در حدود قیمت 73800 دلار ایجاد شده است. پس از آن مطابق با انتظار تا حدود قیمت 59 هزار دلار اصلاح داشت.

طی این حرکات، نمودار توانسته است از مقاومت ماهانه C در حدود قیمت 59 تا 69 هزار دلار با سایه کندل‌ هفتگی عبور کند اما هیچ کندل هفتگی بالای این سطح بسته نشده است. از این امر می‌توان نتیجه گرفت که محدوده سقف تاریخی جدید در حدود 73800 دلار با عرضه زیادی مواجه است و معامله‌گران هنوز به این اطمینان نرسیده‌اند که نمودار توانایی رسیدن به سطوح بالاتر را دارد.

اکنون با توجه به نمودار هفتگی که هم نمودار قیمت و هم اندیکاتور RSI به سطح مقاومتی رسیده‌اند، اصلاح قیمت دور از ذهن نیست. این اصلاح قیمت توانایی این را دارد تا نمودار را به حدود 62 و حتی 52 هزار دلار برساند.

اگر به تایم رزوانه نیز دقت کنید، ضعف نمودار در عبور از سقف قبلی را مشاهده می‌کنید که نشان دهنده احتمالی اصلاح قیمت است. اما این اصلاح قیمت تا زمانی که نمودار و RSI خط روند صعودی روزانه را به سمت پایین نشکنند شروع نخواهد شد.

البته لازم به ذکر است که قبل از شروع اصلاح قیمت، این احتمال وجود دارد که RSI هفتگی یکبار دیگر خود را به خط مقاومتی‌اش برساند که در این شرایط به احتمال زیاد نمودار خود را به محدود قیمتی 80 تا 85 هزار دلار خواهد رساند.


 به‌روزرسانی تحلیل بیت‌کوین 10 اسفند 1402

هفتگی

همانطور که در تایم هفتگی می‌بینید، بیت‌کوین مطابق با سناریوی دومِ معرفی شده در تحلیل گذشته، از مقاومت 52 هزار دلار گذشت و به سطح ماهانه C در قیمت 59 تا 66 هزار دلار رسید. معمولا زمانی که نمودار برای اولین بار با قدرت به سطح ماهانه می‌رسد، با واکنش نوسانی قیمت رو به رو می‌شود و عده‌ای از معامله‌گران را از بازار خارج می‌کنند.

اکنون باید منتظر باشیم و ببینیم که کندل هفتگی اخیر در چه قیمتی بسته می‌شود. اگر در حوالی قیمت 60 تا 66 هزار دلار بسته شود، می‌تواند نشان دهنده قدرت خریداران بوده و امیدوار باشیم تا پس از اصلاح قیمت موقتی، پیک جدیدی را از بیت‌کوین ببینیم.

البته اندیکاتور RSI نیز به تازگی به مقاومت رسیده است. اگر این ایندیکاتور وارد محدوده مقاومتی شود، احتمالا شاهد رشد‌های هیجانی بیشتر خواهیم بود. در ادامه تایم رزوانه را بررسی می‌کنیم.

روزانه

همانگونه که مشاهده می‌کنید، مقاومت 52 هزار دلار، به خوبی توانست حدود 10 روز از رشد قیمت جلوگیری کند. پس از آن، نمودار این مقاومت را شکست و الگوی پرچم ساخت. اکنون نمودار به تارگت الگوی پرچم و سطح مقاومتی ماهانه C رسیده است. در اکثر اوقات در چنین حالتی چند روزی نمودار اصلاح قیمتی یا زمانی دارد که این اصلاح معمولا عمیق نخواهد بود و صرفا برای تصمیمگیری درباره جهت حرکت نمودار است.

اکنون به نظر تحلیلگر دو سناریو وجود دارد. در سناریوی اول انتظار می‌رود که بیت‌کوین اندکی درجا بزند و یا کمی اصلاح قیمت (به احتمال کم) موقت تا سطوح احتمالی 56 تا 59 هزار دلار داشته باشد و پس از آن از سطح C در قیمت 59 تا 66 هزار دلار با نوسانات بالا عبور کند و قله تاریخی (ATH) جدیدی در حدود قیمت 80 تا 85 هزار دلار بسازد. در این زمان که اکثرا برای قیمت‌های بالاتر آماده می‌شوند، اصلاح جدی قیمت بیت‌کوین شروع می‌شود.

اما سناریوی دوم کمی متفاوت است. طی این سناریو تحلیلگر انتظار دارد تا سطح ماهانه C قدرت لازم برای جلوگیری از رشد بیشتر را دارد و باعث اصلاح قیمت عمیق‌تر نسبت به سناریوی اول می‌شود. این اصلاح می‌تواند تا سطوح 52 و حتی 47 هزار دلار ادامه داشته باشد. سپس از این نقطه برای شکست سطح ماهانه C  اقدام کند و برای قله تاریخی جدید قدم بردارد.


 به‌روزرسانی تحلیل بیت‌کوین 23 بهمن 1402

بیت‌کوین دقیقا بر خلاف نظر تحلیل‌گر حرکت کرد. سطح مقاومتی شماره 4 در حدود قیمت 44,550 دلار را شکست و خود را به مقاومت PRZ حدود 49,000 دلار رساند. اندیکاتور RSI نیز سطح PRZ مقاومتی خود را شکسته و اکنون به محدوده عدد 70 رسیده است.

ذهنیت تحلیل‌گر هنوز اصلاح قیمت است. این اصلاح قیمت می‌تواند از سطوح کنونی (حدود قیمت 49,000 دلار ) یا از مقاومت بعدی در حدود قیمت 52,000 دلار باشد. در صورتی که اصلاح قیمت رخ بدهد، حمایت‌های مهم، سطح شماره 4 در قیمت 44,500 دلار و سطح شماره 2 در قیمت 38,000 دلار است. اما اگر نمودار بتواند مقاومت‌های 49 و 52 هزار دلار را بشکند، دیگر ذهنیت کاهش قیمت از بین ‌می‌رود. در چنین شرایطی نمودار توانایی رسیدن به مقاومت‌های بالاتر در حدود 59 تا 66.5 هزار دلار را دارد.

تحلیل بیت کوین


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 9 بهمن 1402

همانظور که مشاهده می‌کنید نمودار به سطح PRZ حمایتی معرفی شده در تحلیل گذشته به خوبی واکنش نشان داده و پس از آن قیمت خود را به سقف کانال سبزرنگ رسانده است.

اکنون تحلیل‌‌گر انتظار دارد تا نمودار از همین حوالی و یا نهایتا از سطح شماره 4 در محدوده قیمتی 43,200 تا 44,500 دلار، مجددا کاهش قیمت را از سر گرفته و به سمت سطح شماره 2 در قیمت 38,000 دلار برسد. البته به نظر می‌رسد سطح شماره 2 نیز توانایی نگه‌داشتن قیمت را نداشته و نمودار به سطح شماره 3 در محدوده قیمتی 35,500 تا 33,500 برسد.

 

تحلیل بیت کوین


 تحلیل بیت‌کوین (BTC) 3 بهمن 1402

مطابق با انتظار تحلیل‌گر در تحلیل ارز بیت‌کوین در تاریخ 23 دی ماه، اندیکاتور RSI حمایت خود را از دست داده و در نتیجه نمودار نیز به سطح شماره 1 رسیده و آن را نیز شکسته است. با توجه به قیمت کنونی که حدود 38,900 دلار است و اینکه سطح شماره 2 با کف کانال سبز رنگ منطقه PRZ تشکیل داده است، انتظار می‌رود قیمت به سطح شماره 2 در محدوده قیمتی 38,500 تا 37,500 برسد و سپس اندکی بر روی این سطح استراحت نماید.

اگر خبر منفی راجع برای کلیت بازار اتفاق بیفتد، نمودار توانایی رسیدن به قیمت 35,300 و همچنین سطح شماره 3 در محدوده قیمتی 33,500 را نیز دارد. همچنین پس از رسیدن قیمت به سطح شماره 2، نمودار می‌تواند رشد موقتی تا حدود قیمت 40,000 و 41,500 دلار را داشته باشد که مقاومت‌های چهار ساعته هستند.

تحلیل بیت‌کوین


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 23 دی 1402

مطابق با انتظار، قیمت توانست بعد از تایید الگوی مثلث، خود را به محدوده مقاومت بعدی در قیمت 49,000 دلار برساند. این مقاومت نیز نقش خود را به خوبی ایفا کرده و توانست قیمت را با قدرت فراوان به سمت سطح حمایتی شماره 1 در محدوده قیمتی 41,125 دلار برگرداند.

اکنون انتظار می‌رود قیمت پس از ریزش ناگهانی و حدود 10 درصدی شب گذشته، کمی استراحت کرده و حتی اندکی رشد موقت تا محدوده‌های 44,500 و حتی 46,200 را داشته باشد. اما زمانی که این استراحت تمام شود، تحلیل‌گر انتظار دارد تا RSI حمایت خود را از دست بدهد. در صورت از دست رفتن حمایت RSI، نمودار قیمت نیز سطح شماره 1 در قیمت 40857 دلار را به سمت پایین خواهد شکست. اگر احتمالات بیان شده رخ بدهد، قیمت می‌تواند تا سطح شماره 2 در حدود قیمت 38,500 تا 37,500 دلار کاهش یابد. سطح حمایت بعدی نیز سطح شماره 3 در قیمت 33,500 دلار است.

اما اگر بر خلاف انتظار، RSI نتواند سطح حمایتی خود را بشکند، قیمت مجددا توانایی تست سطح 49,000 دلار و حتی سطح مقاومت بعدی در قیمت 52,000 دلار را دارد.

تحلیل بیت‌کوین


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 12 دی 1402

هفتگی

بیت‌کوین برخلاف انتظار تحلیلگر (اصلاح قیمت) و علیرغم تمام سیگنال‌های اصلاحی، تا این لحظه توانسته است از سطح هفتگی B عبور کند. البته این عبور قیمت هنوز تایید نشده است و باید تا آخر هفته صبر کرد و دید که آیا این کندل هفتگی روی سطح B بسته خواهد شد یا خیر.

اولین مقاومت جدی، سطح هفتگی در محدود قیمتی 46,250 تا 52,000 دلار است. مقاومت بعدی نیز ماهانه بوده و در حدود سقف قبلی در محدوده قیمتی 59,500 تا  66,000 دلار قرار دارد. با توجه به این آرایش کندلی، رسیدن قیمت به سطوح ذکر شده در بازه بلندمدت دور از ذهن نیست. اما این افزایش قیمت، در مسیر خود قطعا با اصلاح‌ قیمت‌هایی همراه خواهد بود.

تحلیل تکنیکال بیت‌کوین

روزانه

در تحلیل گذشته، نمودار قیمت و همچنین اندیکاتور RSI بر روی حمایت قرار داشتند و دیدگاه تحلیلگر شکست این سطوح بود. اما این سطوح توانستند از قیمت و RSI حمایت کرده و باعث افزایش قیمت ناگهانی حدود 7 درصدی بشوند.

با توجه به شرایط جدید که نمودار الگوی مثلث خود را با قدرت فراوان و کندل قوی به سمت بالا شکسته است، ذهنیت تغییر پیدا کرده و انتظار می‌رود قیمت به تارگت الگوی مثلث در حدود قیمت 46250 دلار برسد. سطوح مقاومت بعدی نیز به ترتیب محدوده قیمت‌های 49,000 و 52,000 دلار هستند.

نکته قابل توجه این است که RSI در مسیر خود مقاومت خط روند نزولی را دارد که احتمالا می‌تواند برای مدتی سرعت افزایش قیمت را کاهش دهد یا حتی باعث اصلاح قیمت شود. در صورتی که قیمت پس از رسیدن به مقاومت‌ها اصلاح انجام دهد، سطوح 44,000، 42,500 و 41,125 دلار حمایت‌ها احتمالی هستند.


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 9 دی 1402

بیت‌کوین حدودا 30 روز است که درگیر سطوح مقاومتی روزانه و ماهانه است و هنوز نتوانسته است که این سطوح را بشکند و از آن‌ها عبور کند. همانطور که می‌بینید نمودار علاوه بر سطح ماهانه B به سقف کانال بلندمدت قرمز رنگ نیز رسیده است. قیمت در سقف این کانال واگرایی منفی در RSI را ثبت کرده است که نشانگر توقف رشد است و حتی شاید باعث اصلاح قیمت بیشتر بشود.

اگر به تصویر انتهای نمودار در کادر آبی رنگ دقت کنید، متوجه خواهید شده که نمودار در 2 ماه اخیر نیز در قالب کانال صعودی سبز رنگ حرکت کرده است. به نظر می‌رسد که خط میانی این کانال سبز رنگ شکسته است و به حمایت 41125 دلار رسیده است. از ظاهر کندل‌ها کاملا مشخص است که معامله‌گران بلاتکلیف هستند و منتظرند تا نقدینگی وارد یا خارج شود و نمودار به یک سمتی حرکت کند.

اکنون نمودار بر روی سطح حمایتی کوتاه مدت قرار دارد. اما به توجه به واگرایی منفی RSI، احتمال شکست این سطح کوتاه مدت وجود دارد. در صورت شکست این سطح، قیمت می‌تواند تا سطوح 40200 و 38200 نیز برسد. اگر نمودار تصمیم به اصلاح جدی بگیرد، توانایی رسیدن به سطح A نیز وجود دارد. خطوط استاتیک نارنجی نیز مقاومت‌های احتمالی سر راه قیمت هستند.

 

تحلیل بیت‌کوین


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 20 آذر 1402

بیت‌کوین خود را به سقفِ سطح ماهانه B رسانده است که این سطح با سقف کانال صعودی نیز در یک نقطه قرار گرفته است و منطقه PRZ تشکیل داده‌اند. اکنون که قیمت درگیر این دو مقاومت است انتظار می‌رود که از سرعت رشد قیمت کاسته شده و نمودار برای مدتی به صورت درجا نوسان داشته باشد.

برای اینکه بتوان گفت قیمت از سطح ماهانه B عبور کرده و سطح را شکسته است، نمودار باید با یک کندل ماهانه این کار را انجام بدهد و صرفا با چند کندل روزانه نمی‌توان نتیجه گرفت که سطح ماهانه شکسته است. بدین منظور باید تا آخر ماه دسامبر صبر کرد و دید که آیا کندل ماهانه روی سطح B بسته می‌شود یا خیر.

اما در تایم روزانه، در آخرین کندل، قدرت فروش را مشاهده می‌کنید که نمودار با یک کندل به خط میانی کانال رسیده است. اولین سطح حمایتی روزانه، کف کانال سبز رنگ در قیمت 38,500 دلار است. اگر این سطح از دست برود نیز قیمت توانایی رسیدن به 35,000 دلار را دارد. از طرفی اگر قیمت مجددا دچار هیجان و خبر مثبت شود و سطح B را بشکند، اولین مقاومت 47,000 دلار و سپس 51,000 دلار است.

تحلیل تکنیکال بیت‌کوین


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 25 آبان 1402

بر اساس تحلیل گذشته، اصلاح کوتاه مدت برای بیت‌کوین اتفاق افتاد و قیمت دقیقا به سطح مورد نظر یعنی 35,000 دلار رسید و نقدینگی مورد نظر را جمع آوری کرد.

اگر بخواهیم به رفتارشناسی کندل‌ها و بازار بپردازیم، می‌توان گفت که با توجه به ظاهر کندل‌های صعودی که رشد‌های زیادی را در زمان کمی انجام می‌دهند، ذهنیت اکثریت معامله‌گران بازار صعودی است. در چنین شرایطی معمولا اصلاح‌ قیمت‌ها کوتاه بوده و به راحتی با یک کندل سبز جبران می‌شود. این شرایط روانی، زمینه را برای سوء استفاده معامله‌گران عمده فراهم می‌کند تا قیمت را دقیقا مخالف انتظارات عموم دستکاری کنند و بسیاری از معامله‌گران را از بازار خارج کنند و شرایط را برای افزایش قیمت بیشتر فراهم کنند.

از طرفی با توجه به شرایط تکنیکال که قیمت به سطح ماهانه B (محدوده بین 37 تا 43 هزار دلار) رسیده است، این احتمال که اصلاح قیمت ناگهانی اتفاق بیافتد زیاد می‌شود. همچنین اندیکاتور RSI در تایم روزانه خط روند صعودی خود را شکسته است که نشانه‌ی اصلاح قیمت (یا اصلاح زمانی) است. لازم به ذکر است قیمت توانایی وارد شدن به محدوده B را نیز دارد.

حمایت روزانه محدوده 35، 33 و 31 هزار دلار است. مقاومت‌های این تایم فریم نیز 40، 43 و 47 هزار دلار می‌باشد. لطفا توجه داشته باشید مسیر بلند‌مدت قیمت صعودی است (به تحلیل 22 مهر مراجعه کنید.) و لذا تمام اصلاح قیمت‌ها می‌تواند استراحتی برای رسیدن به سطوح بالاتر باشد.


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 21 آبان 1402

در تحلیل گذشته دو احتمال برای بیت‌کوین بیان شد. اول اینکه با توجه به حرکت فشرده بیت‌کوین احتمال اصلاح وجود دارد. احتمال دوم این بود که قیمت با رشد سریع و یکباره، خود را به سطح B برساند. در تصویر زیر می‌بینید که سناریوی دوم اتفاق افتاده است و قیمت خود را با قدرت فراوان به سطح B در قیمت 37,888 دلار رساند.

اکنون قیمت توانایی این را دارد که به سمت سقف محدوده ماهانه B در قیمت 40,000 دلار در چهارچوب کانال 4 ساعته برساند. از طرفی آرایش نمودار خبر از اصلاح قیمتی می‌دهد. البته این اصلاح می‌تواند بسیار کوتاه بوده و صرفا جمع آوری نقدینگی برای رسیدن به سطوح بالاتر باشد. حمایت‌ 35,000 دلار، اولین حمایت جدی می‌باشد. در صورت عبور قیمت از سطوح 35 و یا 40 هزار دلار، تحلیل نیاز به آپدیت دارد.


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 16 آبان 1402

بیت‌کوین پس از شکست خط روند علیرغم انتظار اصلاح، تا قیمت 35,980 دلار رشد قیمت داشت. اما نکته قابل توجه این است که این رشد قیمت به صورت کمپرس یا فشرده بوده است. این فشردگی قیمت نشان از بلاتکلیفی معامله‌گران است. عده‌ای هنوز هیجان رشد قیمت را دارند و عده‌ای در فکر سیو سود هستند. اگر به اندیکاتور RSI دقت کنید، واگرایی منفی را مشاهده می‌کنید.

در صورت تایید این واگرایی با تشکیل پیوت بر روی نمودار، احتمال اصلاح قیمت تا خط روند و سطح A شدت می‌گیرد. حتی احتمال اینکه تا حمایت‌های اشاره شده در تحلیل قبل، یعنی 33 و 31 هزار دلار نیز وجود دارد. البته این احتمال نیز وجود دارد که طی نوسان یک باره قیمت خود را به سطح ماهانه B برساند تا عده از معامله‌گران بازار فیوچرز را لیکوئید کند.


 تحلیل بیت‌کوین (BTC) 3 آبان 1402

بعد از تحلیل 22 مهر که انتظار می‌رفت نمودار کاهش قیمت داشته باشد و به سمت سطح روزانه 1 حرکت کند، با انتشار اخبار و شایعات مربوط به صندوق‌های ETF، بیت‌کوین توانست خود را به سطح A برساند. این سطح بارها از رشد قیمت جلوگیری کرد و قیمت را در محدوده 30 هزار دلار نگه داشته بود. اما در نتیجه با انتشار اخبار مثبتی که درمورد ETF شرکت بلک‎‌راک منتشر شد، طی یک روز قیمت بیت‌کوین حدود 12 درصد رشد کرد و به بالای محدوده A در حدود قیمت 33,500 دلار رسید. در کندل‌های بعدی ما شاهد ادامه رشد هستیم.

در این بین نمودار از مقاومت خط روندی خود نیز عبور کرده است. اکنون قیمت بر روی سطح ماهانه A و خط روند روزانه است. با توجه به رشد اخیر و اینکه به تازگی از دو سطح عبور کرده است، احتمال اصلاح و برگشت قیمت به سمت محدوده A برای تکمیل پولبک وجود دارد که منطقی به نظر می‌رسد. حمایت‌های کلیدی سطوح 33,000 و 31,000 هزار دلار هستند.

البته در صورت انتشار مجدد اخبار مثبت درمورد این ارز، بیت‌کوین می‌تواند به راحتی سطح ماهانه B برسد زیرا بین محدوده A و B مقاومت کلیدی وجود ندارد.

 


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 22 مهر 1402

هفتگی

مطابق با تحلیل 31 خرداد ماه، قیمت بیت‌کوین حدود هفت هفته درگیر مقاومت هفتگی A بود که نشان دهنده اهمیت و قدرت سطح شکسته شده A  می‌باشد. پس از رسیدن قیمت به این سطح و عدم توانایی عبور قیمت از این محدوده، شاهد برگشت پر قدرت قیمت به سمت سطح 1 هستیم که یک پیوت هفتگی بر روی این محدوده در گذشته داریم. این ریزش نیز به عنوان حرکت برگشتی به سمت پیوت ((RTP) Return to pivot) شناخته می‌شود.

همانطور که مشاهده می‌کنید، این برگشت باعث شکست خط روند صعودی شده است. سطح حمایتی 1 نیز نقش خود را به خوبی ایفا کرده است و مانع از ریزش بیشتر قیمت شده است. با توجه به تایم فریم هفتگی، حرکت صعودی این ارز از ابتدای سال 2023 را می‌توان حرکت پولبک به سطح شکسته شده A دانست. با توجه به این نکته باید به بررسی دقیق‌تر تایم فریم‌های ماهانه و روزانه پرداخت.

ماهانه

وقتی به تایم فریم ماهانه می‌رویم، یک حرکت خنثی (بیس) ماهانه قابل رویت است (مستطیل سبز). کف این بیس همان سطح 1 و سقفش سطح A است که قیمت مدت زمان هفت ماه را در بین این دو سطح سپری کرده است.

اگر حرکت را در این تایم فریم به دقت بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که قیمت از سطح ماهانه ستاره (*) پر قدرت برگشته و صعود خود را شروع کرده است. پس از رشد حدودا 85 درصدی، سطح A جلوی رشد بیشتر قیمت را گرفته است و قیمت را مجبور به ساخت بیس کرده است.

معمولا در این نوع ساختار که قیمت پشت یک سطح نسبتا قوی گیر می‌افتد و تشکیل بیس می‌دهد، نمودار اصلاح را تجربه می‌کند. اما در این مورد چون قیمت از سطح ماهانه * برگشته است، احتمال شکست سطح هفتگی A در بلند مدت بسیار بیشتر است. اما برای این شکست نیاز است تا قیمت به سمت سطح پیوتی ماهانه مشخص شده برگردد و سپس برای شکست سطح A اقدام کند.

برای بررسی بیشتر جزییات به تایم روزانه می‌رویم تا سطوح حمایت و مقاومت احتمالی را دقیق‌تر مشخص کنیم.

 

روزانه

با توجه به توضیحات بالا باید منتظر ماند و حرکت نمودار را تماشا کرد. در صورت شکست هر یک از سطوح کف (سطح 1) و سقف (سطح A) از بیس ماهانه، قیمت به راحتی می‌تواند به سطوح حمایت یا مقاومت بعدی برسد. سطوح حمایت و مقاومت مهم در تصویر مشخص شده است.

نظر شخصی تحلیلگر بر این است که احتمال حرکت قیمت به سمت سطح 1 و شکست آن بیشتر است. در صورت شکست این سطح انتظار می‌رود که کاهش قیمت در ناحیه 2 یا ناحیه پیوت در محدوده 20 هزار دلار متوقف شود. در صورتی که کاهش قیمت با اخبار بنیادی منفی در یک زمان رخ بدهد، احتمال ریزش تا محدوده سطح 3 نیز وجود دارد که البته بسیار بعید است. تمامی این اتفاقات در گرو شکست سطح 1 به سمت پایین است.

البته قیمت توانایی رسیدن به سطح A را نیز دارد که در صورت وقوع این حرکت، باید دید که سطح قدرتمند A بار دیگر توانایی پس زدن قیمت را دارد یا خیر.

⛔️ سلب مسئولیت: تمامی تحلیل‌های مندرج در وب‌سایت بلاک‌پست و دیگر شبکه‌های اجتماعی مرتبط با آن، صرفا نظر شخصی تحلیلگر می‌باشند. این تحلیل‌ها نباید به عنوان توصیه معاملاتی در نظر گرفته شوند. واضح است که تبعات ناشی از اتکا به این مطالب، مستقیما متوجه خود مخاطبان خواهد بود و رسانه بلاک‌پست هیچ مسئولیتی در قبال سود و ضرر شما ندارد.


تحلیل بیت‌کوین (BTC) 31 خرداد 1402

بر اساس تحلیل‌های گذشته، بیت‌کوین پس از تشکیل الگوی سروشانه به محدوده حمایت مورد نظر رسید و با حمایت قوی بازار مواجه شد. این حمایت می‌تواند ناشی از اخبار بنیادی و حواشی اخیر باشد که به صورت نمودار عرضه و تقاضا به تصویر درآمده است.

هفتگی

مطابق با انتظار، پس از رسیدن نمودار به هدف قیمتی الگوی سروشانه (در شکل 2)، قیمت در محدوده روزانه شماره 1 با حمایت خوبی روبه‌رو شد که باعث رشد قیمتی حدودا 15 درصدی بیت‌کوین شد.

 

این افزایش قیمت با تشکیل پیوت تایم هفتگی همراه بود که این پیوت خود از قیمت پشتیبانی خواهد کرد تا به سطح هفتگی A برسد. برای اینکه قیمت به سطوح بالاتر مانند B برسد، ابتدا باید سطح A را پر قدرت بشکند و 2 تا 3 کندل تایم هفتگی بر روی این سطح ایحاد کند. سطح B، یک سطح حاصل از شکست خط روند است که اعتبار نسبتا خوبی دارد.

 

 

روزانه

برای بررسی جزئیات بیشتر در تایم روزانه سطوح حمایت و مقاومت را بررسی می‌کنیم.

 

قیمت پس از حرکت از سطح روزانه 1 در مسیر صعود خود گره معاملاتی شماره 2 را ایجاد کرده است که اکنون نقش سطح حمایتی را دارد و در صورت اصلاح قیمت این سطح می‌تواند از ریزش بیشتر جلوگیری کند.

 

اکنون قیمت در محدوده‌های مقاومتی روزانه قرار دارد که این سطوح روزانه توسط سطح هفتگی A پشتیبانی می‌شود پس قیمت با مقاومت‌های قوی درگیر است که می‌تواند به صورت موقت از رشد قیمت جلوگیری کند. محدوده بالایی سطح A حدود قیمت 32,300 دلار است که قیمت می‌تواند تا این محدوده رشد داشته باشد.

 

انتظار شخصی بر این است که قیمت در سطح شماره 3 نفوذ کند و سپس تا محدوده 27,500 تا 28,000 دلار یا محدوده شماره 2 اصلاح داشته باشد. پس از آن در صورت عدم نفوذ یا شکست سطوح 2 یا 1 توانایی رشد تا 30,000 دلار را دارد. ناگفته نماند که احتمال کاهش قیمت و تست سطح شماره 1 نیز هنوز وجود دارد، اما این احتمال ضعیف است.

 

 

⛔️ سلب مسئولیت: تمامی تحلیل‌های مندرج در وب‌سایت بلاک‌پست و دیگر شبکه‌های اجتماعی مرتبط با آن، صرفا نظر شخصی تحلیلگر می‌باشند. این تحلیل‌ها نباید به عنوان توصیه معاملاتی در نظر گرفته شوند. واضح است که تبعات ناشی از اتکا به این مطالب، مستقیما متوجه خود مخاطبان خواهد بود و رسانه بلاک‌پست هیچ مسئولیتی در قبال سود و ضرر شما ندارد.

محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *