معمای خالق بیت‌کوین ادامه دارد: دوریان ناکاموتو از قراردادهای دولتی می‌گوید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

دوریان ناکاموتو دخالت در توسعه بیت‌کوین را رد کرد.

در ویدئویی که توسط CryptoNewsYes@ به اشتراک گذاشته شد، دوریان ناکاموتو تصریح کرد که او هیچ ارتباطی با ساخت بیت‌کوین (BTC) ندارد و اظهار داشت که او «فقط یک مهندس است که کار دیگری انجام می‌دهد. دلیل اصلی حضور من در اینجا پاک کردن نامم است. من کاری با بیت‌کوین و توسعه‌ی او ندارم.»

 

علاوه بر این، او فاش کرد که در طول توسعه اولیه‌ی بیت‌کوین در سال 2001، به عنوان یک پیمانکار دولتی کار می‌کرد اما او ماهیت این نقش را بیان نکرد.

دوریان ناکاموتو گفت:

زمانی که کپی‌هایی از این پیام‌ها ارائه شد، احتمالا از فروم «Bitcointalk.org» که در آن ساتوشی ناکاموتو پیشرفت و توسعه را در اختیار همه قرار می‌داد، درست در سال 2010، زمانی که این پیام‌ها منتشر شد من در خانه بودم، من هرگز با بیت‌کوین ارتباط نداشتم.

 

هویت خالق بیت‌کوین ساتوشی ناکاموتو در هاله ای از ابهام قرار دارد.

جامعه بیت‌کوین چندین نامزد احتمالی، از جمله هال فینی، رمزنگاری که به طور گسترده در توسعه بیت‌کوین مشارکت داشت را به عنوان خالق بیت‌کوین معرفی کرده است. فینی اولین دریافت کننده انتقال بیت‌کوین بود و برخی گمانه‌زنی می‌کنند که او اولین بیت‌کوین‌ها را برای خودش فرستاده است.

 

نیک سابو

نیک سابو که برنامه نویس هست یکی دیگر از گزینه‌های محبوب برای خالق بیت‌کوین قلمداد می‌شود. سابو قبلا یک ارز مجازی غیرمتمرکز و اثبات کار به نام  بیت گولد «Bit gold» ایجاد کرده بود که مقاله خود را در سال 1998 منتشر کرد، بیش از یک دهه قبل از عرضه بیت‌کوین.

 

اخیراً، با کشف وایت پیپر بیت‌کوین که از کاتالینا به بعد در هر سیستم عامل مک تعبیه شده است، گمانه‌زنی‌های جدیدی مبنی بر اتصال استیو جابز به ساتوشی ناکاموتو منتشر شده است.

با این حال، فرد یا گروهی که بیت‌کوین را ایجاد کرده است به طور گسترده‌ای از نظر فنی در کدنویسی و رمزنگاری صلاحیت دارد، که جابز چنین نبود.

استیون وزنیاک، یکی از بنیانگذاران اپل گفت که جابز هرگز کدنویسی نمی‌کرد اما به اندازه کافی در آن مهارت داشت «تا گاهی اوقات طرح‌های دیگر را تغییر دهد و به آن‌ها اضافه کند». وزنیاک، جابز را بیشتر به عنوان یک رویاپرداز توصیف می‌کند.

«استیو هرگز کدنویسی نکرد. او مهندس نبود و هیچ طراحی اصلی انجام نداد.»

 

دوریان ناکاموتو

اطلاعات عمومی درمورد دوریان ناکاموتو او را یک فیزیکدان آمریکایی ژاپنی توصیف می‌کند که پس از چندین بار اخراج از شغلش، دیدگاه‌های آزادیخواهانه را اتخاذ کرده است.

از زمانی که در سال 2014 توسط هفته نامه نیوزویک «کشف شد»، دوریان پیوسته هویت ساتوشی ناکاموتو را انکار کرد و گفت که این ارتباط باعث استرس مکرر او و خانواده‌اش شده است.

من روی خلق بیت‌کوین، اختراع یا چیز دیگری کار نکردم. من بدون قید و شرط گزارش نیوزویک را تکذیب می‌کنم.

منبع:
cryptoslate
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *