عربستان سعودی ارزهای غیر دلاری را برای نفت می‌پذیرد

عربستان سعودی ارزهای غیر دلاری را برای نفت می‌پذیرد
۲۸ دی ۱۴۰۱

عربستان سعودی به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت در جهان، ممکن است به برتری دلار آمریکا به نفع بیت‌کوین و سایر ارزهای جهانی ضربه بزند. در جریان مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در داووس، وزیر دارایی این کشور، محمد الجدعان، به احتمال پذیرش ارزهای غیر دلاری برای تجارت نفت اشاره کرد.

از دهه 1970، عربستان سعودی موافقت کرده است که نفت خود را با دلار آمریکا قیمت گذاری کند، و این به این ارز و کشورش برتری نسبت به جهان داده است. این سیستم به عنوان «» شناخته می‌شود و بخشی از دستگاهی است که از وضعیت ارز ذخیره جهانی دلار پشتیبانی می‌کند.

یک نظم جدید جهانی، نقش بیت کوین در آن چیست؟

الجدعان مدعی است که عربستان سعودی آماده بازنگری در این توافق است زیرا روابط خود را با بزرگترین واردکننده نفت جهان و رقیب آمریکا، چین تقویت می‌کند. در جریان WEF، این مقام دولتی موارد زیر را بیان کرد و جعبه پاندورا را باز کرد که می تواند سال های آینده بر بازار تأثیر بگذارد:

در مورد نحوه تسویه توافقات تجاری خود، چه به دلار آمریکا، چه یورو و چه ریال سعودی، هیچ مشکلی وجود ندارد. من فکر نمی‌کنم که ما از هرگونه بحثی که به بهبود تجارت در سراسر جهان کمک می‌کند چشم پوشی کنیم یا رد کنیم.

بر اساس این گزارش، چین برای سرعت بخشیدن به تغییر وضعیت ارز جهانی دلار آمریکا در حال حرکت است. این غول آسیایی به شرکای خود دسترسی به بورس نفت و گاز طبیعی شانگهای را ارائه می‌دهد، زیرساختی که با یوان چین کار می‌کند.

 

در سال 2022، سیستم پترودلار توسط آرتور هیز، موسس صرافی ارز دیجیتال BitMEX مورد سوال قرار گرفت. هیز معتقد است که این سیستم به دلیل تحریم های اعمال شده توسط جامعه بین المللی علیه روسیه به خطر افتاده است. بنیانگذار BitMEX در سال 2022 گفت:

علاوه بر این، سیستم پترودلار توسط چین و متحدانش که تلاش می‌کنند نفوذ تجاری را به دست آورند و سیستم چند دهه‌ای را بشکنند، به خطر می‌افتد. در این سناریوی جدید، کشورها به دنبال ارزهای خنثی مانند طلا و بیت‌کوین خواهند بود، زیرا ارزش دلار کاهش می یابد.

علاوه بر این، سیستم پترودلار توسط چین و متحدانش که تلاش می کنند نفوذ تجاری را به دست آورند و سیستم چند دهه ای را بشکنند، به خطر می افتد. در این سناریوی جدید، کشورها به دنبال ارزهای خنثی مانند طلا و بیت کوین خواهند بود، زیرا ارزش دلار کاهش می یابد. یک دارایی ذخیره خنثی جدید، که به اعتقاد من طلا خواهد بود، برای تسهیل تجارت جهانی انرژی و مواد غذایی استفاده خواهد شد. از دیدگاه فلسفی، بانک‌های مرکزی و دولت‌ها ارزش طلا را قدردانی می‌کنند، اما ارزش بیت‌کوین را نه (…). بیت کوین کمتر از دو دهه قدمت دارد. اما نگران نباشید: با موفقیت طلا، بیت کوین نیز موفق خواهد شد.

منبع:
bitcoinist.com
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *