توانگر: در تبادلات مالی ایران و روسیه از رمز ارز استفاده شود

توانگر: در تبادلات مالی ایران و روسیه از رمز ارز استفاده شود
۹ بهمن ۱۴۰۱

به گزارش بلاک پست، و به نقل از ایسنا، مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس کمیته بازار مالی دومای روسیه (مجلس نمایندگان روسیه) بر لزوم تسریع در استفاده از فناوری‌های نوینی مانند بلاکچین و رمز ارزها در تبادلات مالی ایران و روسیه تاکید کرد و گفت:

 

نهادهای تصمیم‌گیر ایرانی، تمایل دارند این مذاکرات سرعت بیشتری پیدا کند و نهادهای مسئول روسیه و ایران به توافقات اجرایی دست پیدا کنند.

آناتولی آکسانوف رئیس کمیته بازار مالی دومای دولتی روسیه در این نشست گفت:

 

ما در مجلس روسیه قانونی درباره استفاده از رمز ارزهای دیجیتال با پشتوانه متصل به آن داریم. در سال گذشته ۱۶ پشتوانه رمز ارز در روسیه اعلام و تعریف شد؛ در سال جاری هم پیش‌بینی می‌شود تا ۱۶ میلیارد روبل رمز ارز با پشتوانه ارائه کنیم.

آناتولی آکسانوف اضافه کرد:

 

برنامه‌ریزی ما در سال جاری این است که با کشورهای بیشتری همکاری در حوزه‌ی رمز ارزها را ادامه دهیم. البته همانطور که شما گفتید باید بانک‌های مرکزی ارتباطات گسترده‌تری با هم داشته باشند. ما آمادگی داریم تا به منظور مذاکرات برای شروع همکاری در این زمینه از بانک مرکزی روسیه پیگیری‌های لازم را انجام دهیم و می‌توانیم درباره پروسه قانون ‌گذاری نیز با هم تبادل نظر داشته باشیم.

توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار گفت:

 

حجم تجارت ۷۰۰ تا۸۰۰ میلیارد دلاری جاری در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همچنین وجود تجارت خارجی بالغ بر ۴ میلیارد دلاری مابین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا(EAEU) که ظرفیت‌ افزایش تا سقف ۳۵ میلیارد دلار را خواهد داشت، نشان از نقش پررنگ این اتحادیه به عنوان گذرگاه تجاری در تقویت و افزایش میزان مبادلات خارجی در منطقه را دارد. در همین راستا موافقت‌نامه موقت تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اوراسیا، قدمی رو به جلو برای تجارت بین‌المللی در منطقه به شمار می‌رود و می‌تواند زمینه‌های جدیدی را در تجارت خارجی ایجاد کند.

توانگر افزود:

 

راهکارهای متنوعی جهت انجام تبادلات مالی بین‌المللی از جمله شبکه انتقال پول بین بانکی (سوئیفت)، پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه و اتاق‌های تسویه‌ی پایاپای وجود دارند، در کنار رویکردهای مرسوم یاد شده امروزه فناوری‌های نوینی مانند بلاکچین و رمز ارزها شکل‌گرفته است. در این فناوری‌های نوین مکانیزم‌های کارآمدتری در مقابل رویکردهای مرسوم قبلی توسعه یافته است.

وی همچنین تاکید کرد:

 

در حقیقت کارکرد محوری این فناوری تسهیل انتقال و تسویه دارایی‎ها اعم از مادی و معنوی در سطح جهان و در کسری از ثانیه با کمترین هزینه‎ی کارمزد تراکنش است. در این سازوکار پیشنهادی، طرفین تجاری در کشورها می‌توانند با این واسط تبادل ارزش، که مبتنی بر فناوری بلاکچین توسعه داده شده است؛ با سرعت و امنیت بالاتری و همچنین هزینه کمتری با یکدیگر مبادلات مالی انجام دهند. نهادهای تصمیم‌گیر ایرانی، تمایل دارند این مذاکرات سرعت بیشتری پیدا کرده و نهادهای مسئول روسیه و ایران به توافقات اجرایی دست پیدا کنند.

منبع:
isna.ir
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *