پروژه ریال دیجیتال در کیش آغاز می‌شود!

پروژه ریال دیجیتال در کیش آغاز می‌شود!
۲۰ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش بلاک‌پست و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین این بانک، در تشریح مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی در حوزه فناوری‌های نوین در سال 1402، به اجرای پروژه ریال دیجیتال اشاره کرد.

وی با اشاره به پیشرو بودن بانک مرکزی ایران در ایجاد پول دیجیتال، گفت:

فاز پیش‌آزمایش ریال دیجیتال به پایان رسیده و در سال جاری وارد فاز آزمایشی خواهیم شد. در سال آینده نیز این پروژه در جزیره کیش و پایلوت‌های دیگر به صورت عملیاتی اجرا خواهد شد. اجرای این پروژه ظرفیت‌های بسیار خوبی برای ارتباطات بین‌المللی ایجاد خواهد کرد و در موضوع تحریم‌ها نیز کمک‌کننده خواهد بود.

محرمیان همچنین از تکمیل اتصالات بین‌المللی بانک مرکزی همزمان با اجرای پروژه ریال دیجیتال خبر داد و گفت:

زیرساخت‌های پرداخت کارتی ایران به زیرساخت‌های پرداخت کارتی روسیه متصل می‌شود. همچنین، شبکه شتاب ایران به شبکه میر روسیه متصل خواهد شد. علاوه بر این، ارتباطات سامانه سپام و SPFS، ارتباطات مالی بین بانک‌ها را به میزان قابل توجهی تقویت خواهد کرد.

وی در خصوص ماهیت ریال دیجیتال گفت:

ماهیت ریال دیجیتال دقیقا مشابه اسکناس است و هیچ تفاوتی بین ریال دیجیتال و اسکناس از نظر ماهوی وجود ندارد. هر آنچه از منظر اقتصادی بر اسکناس مترتب است، بر ریال دیجیتال نیز مترتب خواهد بود. با این تفاوت که در ریال دیجیتال، نیازی به جابه‌جایی فیزیکی پول وجود ندارد.

یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *