سقوط FTX نباید بلاک چین را بی‌اعتبار کند

۲۸ آذر ۱۴۰۱

ماه گذشته اطلاعاتی درباره شرکت‌های اف‌تی‌ایکس (FTX) و آلامدا (Alameda) فاش شد که نشان می‌داد مؤسس این دو شرکت سم‌ بنکمن‌ فرید (SBF) در حال ادغام وجوه مشتریان است. همین امر باعث شد کاربران برای برداشت سپرده‌های خودشان به صرافی هجوم آورده و در نتیجه شاهد ورشکستگی FTX بودیم. درواقع، پرونده‌های دادگاه و ادعاهای ناظران، سوءاستفاده‌ی مدیر صرافی FTX از سپرده‌های مشتریان برای خرید املاک و دیگر معاملات را آشکار کرد.

به دنبال این فروپاشی هم‌اکنون بسیاری از قانون‌گذاران از این فرصت استفاده کرده و با انتقاد از رعایت نشدن مقررات در جامعه رمزارز، خواستار پاسخی روشن در این‌باره هستند. تقلب و تخلف در میان شرکت‌های رمزنگاری، قانون‌گذاران را به ستوه آورده است و هیچ بعید نیست در سال آینده با مقررات سختگیرانه‌ای در این حوزه روبرو شویم. با این حال، کنگره باید بین بازیگران بد و کلاهبرداران در حوزه رمزارز و تکنولوژی زیربنایی آن (بلاک‌چین) تفاوت قائل شود.

در همین حال یکی از نمایندگان مجلس آمریکا اظهار کرد که سقوط FTX تنها یک سرقت توسط یک شخص فاسد نیست بلکه کل این صنعت فاسد است و از قانون پیروی نمی‌کند. این در حالی است که نماینده دیگری نظر مشابهی ارائه کرد و گفت: «من واقعاً هدف از بلاک‌چین و رمزارزها را نمی‌فهمم… مگر اینکه شما یک تروریست باشید یا کسی که می‌خواهد پول را پنهان کند.”

هرچند برخی از افراد، تاثیر فناوری بلاک‌چین را در زمینه‌های افزایش کارایی تراکنش‌ها، تسهیل پرداخت‌های برون‌مرزی قانونی و ایجاد ساختارهای جدید سازمانی، نادیده نگرفتند. در همین راستا کاخ سفید و کنگره هر کدام بطور مستقل تشخیص داده‌اند که فناوری بلاک‌چین پتانسیل زیادی در جهت نوآوری دارد.

درحالی‌که احتمال می‌رود قانون‌گذاران به دنبال وضع قوانینی برای جامعه رمز ارز باشند؛ اما باید لایحه‌های قانونی جدید به وضوح مشخص کند که چه بخشی از صنعت رمزارز را قانون‌گذاری می‌کند و همچنین این قوانین نباید مانع نوآوری در این زمینه شود.

منبع:
thehill.com
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *