پادکست «بازی ایلان ماسک با قیمت دوج‌کوین در روز روشن!»

بازی ایلان ماسک با قیمت دوج‌کوین در روز روشن!

نقد و بررسی
زمان مطالعه : 6 دقیقه

دوج‌؛ میم‌کوینی است که ارزش آن بستگی به میزان توجه ایلان ماسک دارد. هر زمان که دوج مورد لطف و عنایت ایلان ماسک قرار بگیرد، قیمت آن افزایش می‌یابد و بالعکس هر زمان که از توجه وی محروم شود با کاهش روبرو می‌شود.

 

اخیرا شکایتی علیه ایلان ماسک، صورت گرفته که او را متهم به کسب 10.2 میلیارد دلار سود، از پامپ و دامپ دوج کرده است. این ادعا ثابت نشده است و برخی از افراد معتقد هستند که دومین مرد ثروتمند دنیا، با درآمدهایی که از شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس دارد، وقت و نیازی برای کسب این سود ندارد و او صرفا برای سرگرمی و سرخوشی تصاویر خنده‌دار از یک سگ شیبا اینو پست کرده است.

 

با این حال قدرت ایلان ماسک برای تحریک و تاثیرگذاری بر بازار را نمی‌توان نادیده گرفت. ماسک، هم از این قدرت و هم از اینکه اکثریتِ 143 میلیون دنبال‌کننده او، تجربه و دانش خاصی در حوزه سرمایه‌گذاری و تجارت ندارند، کاملا آگاه است. آنچه در ادامه می‌خوانید، ترجمه‌ی یک نوشته از یکی از کاربران مدیوم است.

 

سوال: فایده‌ی پرداخت 44 میلیارد دلار برای خرید یک شبکه اجتماعی که دیگر مثل سابق موفق و محبوب نیست چیست؟

 

پاسخ: پامپ کردن رمزارزهای بی‌ارزش

 

رابطه‌ی ایلان ماسک با دوج‌کوین، رابطه‌ی عجیبی است. دوج‌کوین؛ توکنی است که راه‌اندازی آن، با یک شوخی شروع شد. این شوخی یک میم اینترنتی بود که در آن تصویر یک سگ از نژاد شیبا اینو (Shiba Inu) به چشم می‌خورد. اکنون، میم‌کوین‌ها با عنوان رمزارزهای «بی‌ارزش و بدون کاربرد» که اتفاقا عنوان شایسته‌تری برای آن‌ها هستند، معرفی می‌شوند.

 

  • میم‌های اینترنتی: ایده‌ها یا مفاهیمی هستند که بوسیله اینترنت در شبکه‌های مجازی گسترش و شهرت پیدا می‌کنند. میم‌ها می‌توانند شامل یک تصویر، ویدیو، تکیه‌کلام و غیره باشند که عموما ماهیت طنزآمیز دارند و با هدف سرگرمی ساخته می‌شوند.
  • میم‌کوین: توکن‌هایی هستند که از میم‌های اینترنتی یا ترندهای شبکه‌های مجازی نشات گرفته‌اند. این توکن‌ها، اغلب فاقد یک کاربرد خاص و همچنین یک تیم توسعه فعال هستند. می‌توان گفت ارزش آن‌ها وابسته به هیاهوی رسانه‌ای و تبلیغاتی است.

 

بله! علی‌رغم بی‌فایده بودن آن، ایلان ماسک به یکی از مشوقان و حامیان اصلی این توکن تبدیل شده و به شدت از ایجاد و گسترش میم‌های اینترنتی حول آن لذت می‌برد. او هر چند وقت یک‌بار، میم‌های اینترنتی یا عبارات پرشوری مانند «اسپیس‌ایکس (SpaceX) قصد دارد یک دوج‌کوین واقعی را روی ماه قرار دهد» در توییتر پست می‌کند. ظاهرا قرار بوده است که شرکت اسپیس‌ایکس، یک ماهواره به نام DOGE-1 را در مدار ماه قرار دهد.

ماسک حتی اعلام کرده بود بعضی محصولات موجود در وب‌سایت تسلا، از طریق دوج‌کوین قابل خریداری خواهند بود. (اگرچه تاکنون هیچ‌کس نتوانسته از طریق ارز دوج یکی از ماشین‌های تسلا را خریداری کند!)

 

تصویر زیر در یکی از توییت‌های ایلان ماسک پست شده است.

 

 

هر زمان که ماسک در مورد دوج صحبت و یا توییتی منتشر می‌کرد قیمت آن به طور ناگهانی جهش می‌یافت. گاها این جهش‌های قیمتی آنقدر خیره‌کننده بوده که در عرض تنها چند روز، رشد بیش از 1000 درصدی را ثبت کرده است. ایلان ماسک پیش از حضور در برنامه تلویزیونی SNL، خودش را دوج‌فادر (Dogefather) یا به عبارتی پدر دوج نامید و همین جمله باعث شد ارزش بازار آن به 85 میلیون دلار و حجم تراکنش 24 ساعته آن نیز به رقم خیره‌کننده 45 میلیارد برسد. البته ذکر این نکته هم بسیار مهم است که ماسک گاهی تاثیر منفی نیز بر بازار این توکن گذاشته است. در طول برنامه‌ی تلویزیونی SNL، ماسک گفت با یکی از جملات میزبانان این برنامه مبنی براینکه که دوج‌کوین یک «پروژه‌ی کلاهبرداری» است موافقت کرد. همین مساله باعث شد قیمت این توکن بلافاصله بیش از 30 درصد سقوط کند.

 

ماسک از حضور فعال و گسترده در فضای اینترنت و همچنین از این مساله که به عنوان ثروتمندترین مرد جهان، برای خیلی از افراد، محبوب و سمبل موفقیت است استفاده می‌کرد تا حباب قیمتی برای دوج ایجاد کند. کاملا واضح است که ماسک از دستکاری بازار، غرق در لذت می‌شود.

 

اما مردم در نهایت، به این موضوع پی بردند. پیامدها و عواقب این مساله، در اواخر ژوئن، به شکل یک غرامت 258 میلیون دلاری ظاهر شد. در این شکایت ادعا شده که ماسک به انتشار شایعات و تبلیغ یک طرح هرمی (پروژه دوج‌کوین)، کلاهبرداری و قماربازی متهم شده است. استدلال شده است که ماسک طی دو سال و تا قبل از اینکه باعث ریزش قیمتی دوج شود، رشد قیمتی 36,000 درصدی را برای این توکن به وجود آورد. این در حالی است که وی به خوبی از این موضوع که توکن دوج فاقد ارزش «واقعی» است و صرفا این ارزش به استراتژی‌های بازاریابی بستگی دارد آگاهی داشته است. این غرامت هنگفت 258 میلیون دلاری حدودا سه برابر کاهشِ برآورد شده در ارزش بازار دوج‌کوین، از می 2021 (اردیبهشت 1400) است.

 

ماسک و وکلای او، نسبت به ردِ اتهامات ذکرشده در این شکایت‌ اقدام کردند. آن‌ها این اتهامات را یک داستان نمایشی و تخیلی توصیف کردند که برای درخواست هرگونه اقدام قانونی علیه متهمان (ایلان ماسک و تسلا) شکست خورده است و باید این پرونده به طور کامل مختومه اعلام شود. البته که در اظهارات آن‌ها کلمه‌ی کلاهبرداری هیچ کجا دیده نمی‌شد! درعوض، دوج‌کوین به عنوان یک رمزارز مشروع و معتبر خطاب می‌شد.

 

وکلای ماسک گفتند:

 

هیچ مساله غیرقانونی در رابطه با توییت کردن کلمات یا تصاویرخنده‌دار برای حمایت از یک ارز دیجیتال موجه و معتبر (دوج‌کوین) که ارزش بازار آن نزدیک به 10 میلیارد دلار است وجود ندارد.

ایلان ماسک، به دلیل احتمال مواجهه با یک جریمه سنگین باید چند روزی در توییتر آفتابی نمی‌شد! احتمالا به او توصیه شده بود که فقط همین کار را انجام دهد.

 

خب، می‎توان قیافه‌ی وکلای ماسک را روز دوشنبه زمانی که مردم جهان از خواب بیدار شدند و دیدند که لوگوی توییتر تغییر یافته تصور کرد. می‌توانید حدس بزنید با چه چیزی جایگزین شده است؟

بله! درست حدس زدید! با لوگوی دوج کوین؛ یک سگ از نژاد شیبا اینو

 

این تغییر لوگو، بدون هیچ اطلاع و توضیحی قبلی اعمال شده بود. صرف نظر از توییت‌ها و پاسخ‌های عجیب و غریب ماسک در رابطه با این موضوع، هنوز هیچ دلیل منطقی برای این کار خود ارائه نکرده است.

 

آیا او قیمت دوج را تنها برای  تفریح و سرگرمی پامپ کرده است؟

یا اینکه به طور شیطنت‌آمیز و غیرمستقیم به شاکیان خود بگوید: بروید به جهنم!

 

دلیل آن هرچه که باشد، کاملا قابل پیش‌بینی بود که این اقدام پدر دوج، یک رشد قیمتی را به دنبال دارد. قیمت دوج در عرض 1 روز بیش از 30 درصد افزایش یافت.

 

واقعا باید به ماسک دست مریزاد گفت! عکس‌العمل او به این شکایت، باورنکردنی و به شدت جسورانه و شوکه‌کننده بود. متاسفانه من یکی از ثروتمندترین افراد جهان نیستم که بتواند هرکاری که دوست داشته باشد را انجام دهد.

 

چند روز بعد لوگوی توییتر به تصویر اصلی آن یعنی پرنده آبی تغییر کرد و می‌توان گفت بلافاصله، طبق یک الگوی پامپ و دامپ، قیمت دوج کوین با کاهش روبرو شد. چه کسی می‌توانست آن را حدس بزند؟

 

هدف من از نوشتن این مطلب، بررسی و تحلیل آنچه که ما می‌توانیم از این ماجرا بیاموزیم است. علی‌رغم شک و تردید بسیاری‌ها، امیدوارم که بستر توییتر تحت مدیریت و رهبری ایلان ماسک، عملکرد خوبی داشته باشد.

 

با همه این تفاسیر، او یک فرد احمق نیست و  موفقیت‌های کاری او، این مساله را ثابت می‌کند. من گمان می‌کردم که ایلان ماسک با این رفتارها، قصد بهبود تجربه‌ی کاربری و یا کاهش وابستگی به درآمد تبلیغات را داشته است. با این حال، شیرین‌کاری‌های او در توییتر همانند این است که ما در حال بازی کردن در سطل ماسه‌‌بازی یک میلیادر هستیم و او هر کاری که بخواهد را انجام می‌دهد. حداقل از تمام این ماجرا این درس را آموخته‌اید که با پول نمی‌توانید شوخ‌طبع و بذله‌گو شوید!

 

مترجم: ملیحه حسینی

ملیحه حسینی

من در رشته متالوژی صنعتی تحصیل کردم. از سال 1401 تصمیم گرفتم در رسانه بلاک‌پست به تولید محتوا در مورد فناوری بلاک‌چین و صنعت جذاب ارزهای دیجیتال بپردازم. سعی میکنم تا ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *