فیفا، پلتفرم NFT را بر روی Algorand راه‌اندازی می‌کند

فیفا، پلتفرم جدید NFT راه‌اندازی می‌کند
۱۲ شهریور ۱۴۰۱

 

سازمان جهانی فوتبال(FIFA)، در جام جهانی پیش رو؛ پلتفرم جدید خود برای توکن‌های NFT با مضمون فوتبال را راه‌اندازی می‌کند. پلتفرم جدید با نام «FIFA+ Collect»  در بلاکچین Algorand اجرا خواهد شد.

مجموعه‌های دیجیتالی ارائه شده توسط فیفا شامل لحظات به یادماندنی مسابقات فوتبال، هنر و تصاویر نمادینی از مسابقات جام جهانی فوتبال خواهد بود. طبق این گزارش، انتظار می‌رود این پلتفرم اواخر سپتامبر راه‌اندازی شود و بر روی «مقرون‌به‌صرفه، فراگیر و قابل دسترس بودن توکن‌ها برای همه طرفداران فوتبال» تمرکز دارد.

رومی گای، مدیر ارشد بازرگانی فیفا اعلام کرد:

این اعلامیه هیجان‌انگیز کلکسیون های فیفا را در دسترس هر طرفدار فوتبال قرار می دهد و توانایی مالکیت بخشی از جام جهانی فوتبال را دموکراتیک می‌کند. طرفداران فوتبال در سرتاسر جهان به روش‌های جدید و هیجان‌انگیزی با بازی درگیر می‌شوند. درست مثل یادگاری های ورزشی و برچسب‌ها، این یک فرصت در دسترس برای طرفداران در سراسر جهان است تا با بازیکنان مورد علاقه خود، لحظات و موارد دیگر در پلتفرم‌های جدید تعامل داشته باشند.

NFTها توکن‌های بلاکچینی منحصر به فردی هستند که به عنوان، اثبات مالکیت بر دارایی‌های دیجیتالی مثل هنر، تصاویر نمایه یا آیتم های بازی ویدیویی عمل می‌کنند.

 

NFTها درحال حاضر، به خودی خود ارزش ندارند. چراکه هنوز زیرساخت های لازم برای آن وجود ندارد و همچنین در جایگاه درست خود استفاده نمی‌شوند. به طور مثال، توکن های غیرقابل تعویض بعضی تصاویر،متن یا ویدیو هیچ ارزشی ندارند؛ چراکه وقتی افراد می توانند بدون پرداخت پول آنها را در موبایل یا لب تاپ خود داشته باشند، صرفا مالکیت آنها در بلاکچین ارزشی ندارد. NFT بسیاری از آثار، اعتبار خود را از ارتباط با افراد و نهادهایی که پشت آنها هستند و آنها را تبلیغ می کنند می‌گیرند. اغلب این نهادها وقتی اعتبار خود را از دست بدهند، توکن های NFT نیز بی ارزش می‌شوند. بنابراین NFT هایی که اعتبار آنها به افراد یا نهادهای مشهور گره خورده‌است، برای سرمایه‌گذاری خصوصا بلند مدت مناسب نیستند و می‌توانند یک شبه بی‌ارزش شوند.

این به معنی عدم وجود مزیت در این توکن ها نیست. این توکن ها می‌توانند جایگزین سیستم‌های سنتی تجارت، انتقال و ثبت مالکیت شود. مثلا شخصی خواستار خرید یک ملک است. این شخص می تواند از کیلومترها دورتر با داشتن توکن NFT این ملک، تنها مالک بی چون و چرای آن شود. شفافیت در مالکیت یکی از مزایای مهم این توکن‌ها است چراکه یک توکن بیش از یک مالک ندارد . انتقال مالکیت توکن‌های غیر قابل معاوضه به سادگی و از طریق کیف پول‌های ارزدیجیتال انجام می‌شود. این کار در بازارهای بلاک­چینی انجام می‌شود و افراد از سرتاسر دنیا بدون این که یکدیگر را بشناسند و به هم اعتماد داشته باشند، توکن‌های خود را خرید و فروش می‌کنند. اما جامعه ی حمایت کننده از این توکن‌ها، نیاز به زمان برای بالغ شدن و توسعه یافتن دارد تا بتواند با کسب آگاهی از کارکردهای درست این توکن‌ها استفاده کنند.

 

 

منبع:
bitcoinist
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *