اقتصاددان سابق کاخ سفید: ارز بریکس به سلطنت دلار پایان خواهد داد

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

با توجه به اینکه اکثر ارزها تحت سلطه‌ی دلار آمریکا به حرکت خود ادامه می‌دهند درنتیجه دیپلمات‌ها و سیاست‌گذاران کشورهای دیگر در پی خروج از این سلطه هستند.

 

اخیرا، الکساندر باباکوف، معاون رئیس دومای روسیه تصریح کرد که کشورهای عضو بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) در حال کار بر روی توسعه شکل جدیدی از ارز هستند. یکی از مشاوران سابق کاخ سفید در این‌باره خاطرنشان کرد که جایگزین بریکس به جای دلار می‌تواند از چشم‌اندازهای زیادی برای موفقیت برخوردار شود. با نگاهی به گذشته، می‌توان فهمید که حذف دلار می‌تواند به واقعیت تبدیل شود.

جوزف سالیوان، در یادداشتی در نشریه فارین پالیسی تاکید کرد که ارز اتحادیه اقتصادی بریکس برخلاف هر ارز دیگری برای تسلط دلار تهدیدی خواهد بود. وی خاطرنشان کرد، برخلاف رقبای پیشنهادی در گذشته مانند یوان دیجیتال، این ارز «فرضی» در واقع پتانسیل این را دارد که جایگاه دلار را تصاحب یا حداقل متزلزل کند.

 

آیا سلطنت دلار به زودی به پایان می‌رسد؟

سالیوان اشاره کرد، تصور اینکه کشورهای عضو بریکس برای انجام معاملات تنها از ارز بریک (ارز فرضی) استفاده کنند، منطقی است. او توضیح داد که اتحادیه بریکس فقط به تجارت با یکدیگر نیازی ندارد. هر یک از اعضای این اتحادیه در منطقه‌ی خود از نظر اقتصادی قدرتمند هستند. طبق گفته‌های این فرد، احتمالا تمام کشورها مایل به انجام معامله با ارز بریک باشند.

 

وی افزود:

از آنجایی که مقامات کشورهای بریکس بیش از پیش بر تمایل خود به دلارزدایی تاکید می‌کنند… معامله نسبت ریسک به پاداش دلارزدایی بسیار جذاب به نظر می‌رسد.

 

سالیوان در ادامه گفت که اگر بریک جایگزین دلار به عنوان ارز ذخیره بریکس شود، واکنش‌های متفاوتی را دریافت خواهیم کرد. به گفته وی، به نظر می‌رسد مقامات کشورهای بریکس نسبت به این موضوع مشتاق هستند ولی از طرفی هم «ناخشنودی‌های» احتمالی از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و از سمت امنیت ملی ایالات متحده ناشی می‌شود.

 

با این حال، وی با تاکید بر این واقعیت که احتمالا تغییرات شدید به تدریج رخ خواهد داد، نتیجه‌گیری کرد:

در هر صورت، سلطنت دلار به احتمال زیاد یک شبه به پایان نمی‌رسد؛ اما برداشتن یک آجر از این کاخ، باعث فرسایش آرام سلطه آن خواهد شد.

منبع:
watcher.guru
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *