هنگ‌کنگ می‌تواند باعث جرقه در بازار بیت‌کوین شود

۳ اسفند ۱۴۰۱

انتخاب هنگ‌کنگ به عنوان قطب رمزنگاری، توسعه‌ای است که می‌تواند باعث ایجاد بازار جدید بیت‌کوین شود. اکنون شرکت‌های مبادلات رمزنگاری در هنگ‌کنگ می‌توانند مجوز ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی (VASP) را برای فعالیت قانونی در این منطقه ویژه اقتصادی چین بدست آورند.

روز 21 فوریه (1 اسفند) کمیسیون اوراق بهادار و آتی هنگ‌کنگ بیانیه‌ای را منتشر کرد که در آن از تصمیم خود برای ارائه مجوز فعالیت به سرمایه‌گذاران نهادی و سرمایه گذاران خرده فروش در تجارت ارزهای رمزنگاری مانند بیت‌کوین و اتریوم خبر داد.

نیک چان، عضو کنگره ملی خلق و مدافع دارایی‌های دیجیتال، به بلومبرگ گفت: «تا زمانی که قانون اساسی و عدم به خطر انداختن ثبات مالی در چین را نقض نکنید، هنگ کنگ آزاد است تا هدف خود را تحت شعار «یک کشور، دو سیستم» را دنبال کند.»

 

چرا هنگ‌کنگ می‌تواند باعث جرقه در بازار بیت‌کوین شود؟

 

برای بازارهای بیت‌کوین و رمزنگاری، بازگشایی درهای هنگ‌کنگ به معنای پتانسیل ورود گسترده سرمایه جدید است. هنگ کنگ پس از نیویورک، لندن و سنگاپور چهارمین مرکز مالی بزرگ جهان است و آن را به یکی از بزرگترین مراکز سرمایه در جهان تبدیل کرده است.

 

علاوه بر این، این منطقه ویژه اقتصادی اولین گزینه برای چینی‌های ثروتمند است که سرمایه خود را از کشور منزوی خارج می‌کنند. برآوردها حاکی از آن است که چینی‌ها به منظور دسترسی به سیستم مالی جهانی، سرمایه‌ای حدود 500 میلیارد دلار را در منطقه ویژه اقتصادی انتقال می‌دهند.

اگرچه هنگ کنگ کاملا کاربردهای رمزارزی غیرمتمرکز و خود ذخیره‌سازی را زمینه‌سازی نمی‌کند اما تزریق سرمایه جدید می‌تواند خبر بسیار خوبی برای بازارهای بیت کوین و رمزنگاری باشد. فراموش نشود از زمانی که چین بیشترین حجم معاملات ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده بود، خیلی نگذشته است.

 

 

برنامه هنگ کنگ برای تبدیل شدن به یک مرکز رمزنگاری نیز همزمان با بازگشایی بازار چین پس از همه‌گیری (Covid-19) است. در همین حال بانک مرکزی چین، جمعه گذشته بیشترین تزریق نقدینگی در تاریخ خود را انجام داد تا بتواند اقتصاد این کشور را از رکود کم‌سابقه خود خارج کند و این موضوع پیامدهایی را برای بیت‌کوین و رمزنگاری نیز در پی دارد. همانطور که یک تحلیلگر خاطرنشان کرد که بانک مرکزی چین (PBOC) سومین بانک مرکزی جهان است که دارایی‌های آن حدود 6 تریلیون دلار می‌باشد و نقش مهمی در نقدینگی جهانی دارد.

 

این تحلیلگر ادعا می‌کند: «اکثر تحلیلگران بر این موضوع متمرکز هستند که چگونه قوانین سخت‌گیرانه فدرال رزرو باعث تعیین قیمت دارایی‌های ریسکی در این چرخه می‌شود، با این حال آن‌ها نمی‌توانند سیاست تسهیل ورود پول در شرق را در نظر بگیرند.»

ژاپن چهارمین بانک مرکزی جهان را دارد. این دو کشور نقدینگی را در اختیار بازارهای جهانی قرار می‌دهند که بسیار فراتر از اقدامات سخت‌گیرانه فدرال رزرو است. در نتیجه،در حال حاضر افزایش نقدینگی جهانی وجود دارد، همانطور که تحلیلگران با اشاره به نمودار زیر نشان میدهند.

 

کریپتو به هیچ اقتصاد یا نهاد خاصی وابسته نیست، بلکه یک معتاد نقدینگی که مشتاق است سرمایه‌گذار تشنه‌ی ریسک، پول نقد به دست آورد و روی سریع‌ترین اسب شرط‌بندی کند. این دقیقا همان چیزی است که امسال در چین اتفاق خواهد افتاد.

اقتصاددانان انتظار دارند که در ماه‌های آینده بانک خلق چین نقش خود را در تحریک اقتصاد چین و کاهش نرخ بهره برای حمایت و بازیابی اوضاع اقتصادی باثبات ایفا کند. و این مساله برای بیت‌کوین، می‌تواند اتفاق خوبی باشد.

اگرچه تمام پول نقد تزریق شده توسط بانک خلق چین به دارایی‌های ریسکی ختم نمی‌شود، اما بخش مناسبی از آن خواهد بود! درست همانطور که از غرب در سال 2020 دیده‌ایم، افزایش نقدینگی از سوی بانک‌های مرکزی مساوی با افزایش قیمت دارایی‌های ریسکی (مانند BTC) می‌باشد.

بنابراین، افتتاح هنگ‌کنگ به عنوان یک مرکز ارزهای دیجیتال همراه با سیاست پولی در چین می‌تواند اثر سرعتی برای بازار صعودی جدید بیت‌کوین باشد.

منبع:
bitcoinist
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *