کندل مارابوزو چیست؟ صفر تا صد الگو کندل ماروبوزو

کندل مارابوزو (Marubozo) چیست؟ آموزش تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 6 دقیقه

می‌توان گفت نمودارهای کندل استیک، از آنجا که اطلاعات فراوانی را به نمایش می‌گذارند، بهترین نوع نمودار هستند. هر کندل نیز خود به تنهایی نمایانگر اطلاعاتی در مورد میزان عرضه، تقاضا، قدرت خریداران و فروشندگان است که با شناختن و درک چرایی تشکیل این کندل‌ها و الگوها، می‌توانید ریسک معاملات را کاهش دهید و نقاط ورود و خروج بهینه‌تری را به دست بیاورید.

در این مقاله بر آن شدیم تا کندل مارابوزو را واکاوی کرده، مفهوم و دلیل تشکیل آن را بیاموزیم و در نهایت نحوه استفاده از آن در معاملات را یاد بگیریم. پس تا انتهای این مقاله با بلاک‌پست همراه باشید.

کندل مارابوزو (Marubozo) چیست؟

مارابوزو کندلی با ظاهری منحصر به‌فرد است که می‌توان از روی ظاهر آن اطلاعات زیادی را در مورد رفتار بازار، عرضه و تقاضا و همچنین جهت احتمالی حرکتِ آینده نمودار به دست آورد. البته این نکته نیز قابل ذکر است که این کندل برای این‌که سیگنال‌های مناسبی را نشان دهد باید در محدوده حمایتی یا مقاومتی تشکیل شده باشند.

کندل‌های مارابوزو دارای بدنه نسبتا بلندی هستند که در نسخه کامل آن، هیچ سایه‌ای در ابتدا یا انتهای این کندل دیده نمی‌شود و یا سایه‌های آن در مقایسه با اندازه بدنه بسیار کوچک هستند.

به عنوان مثال در یک کندل مارابوزوی ایده‌آل صعودی، قیمت‌ بازشدن و کمترین قیمت دقیقا در یک نقطه‌ هستند و همچنین قیمت بسته شدن کندل و بیشترین قیمت نیز در یک نقطه قرار دارند. برای کندل مارابوزوی نزولی نیز دقیقا برعکس خواهد بود. یعنی محل قیمت باز شدن و بیشترین قیمت یکسان است و دو قیمت کمترین و بسته شدن نیز در یک نقطه هستند.

کندل مارابوزو (Marubozo) چیست؟

رفتار شناسی و مفهوم کندل مارابوزو

به طور کلی در مبحث کندل شناسی، بدنه یک کندل، قدرت مطلق معامله‌گران را نشان می‌دهد و هر چقدر بدنه یک کندل بزرگتر و سایه‌های آن کوچکتر باشند، معامله‌گران آن کندل هماهنگ‌تر بوده و جهت قیمت نیز مشخص‌تر است.

به عنوان مثال یک کندل صعودی که اختلاف قیمت بین اولین و آخرین معامله آن 10 درصد است، قدرتش نسبت به کندلی که اختلاف قیمت 5 درصدی بین اولین و آخرین قیمت آن وجود دارد بیشتر است زیرا در این کندل تعداد و یا قدرت خریداران بسیار بیشتر از فروشندگان بوده که باعث افزایش قیمت 10 درصدی شده است. حال اگر این کندل صعودی بر روی سطوح حمایتی تشکیل شود، احتمالا افزایش قیمت در کندل بعدی بالا می‌رود.

کندل‌های مارابوزو نیز از آنجایی که بدنه بسیار بزرگی دارند، نشانگر قدرت خریداران یا فروشندگان هستند. به عنوان مثال در کندل مارابوزوی نزولی پس از باز شدن کندل، فروشندگان با قدرت هرچه تمام اقدام به فروش کرده و باعث می‌شوند تا قیمت به شدت کاهش پیدا کنند. در این شرایط خریداران قدرتمند دست نگه‌داشته و وارد بازار نمی‌شوند و قیمت تا زمان بسته شدن کندل به ریزش ادامه می‌دهد.

با بسته شدن کندل مارابوزو، عده‌ای از معامله‌گران با ترس ریزش بیشتر مواجه می‌شوند و اقدام به فروش می‌کنند که این اقدام به فروش نیز باعث تشدید ریزش خواهد شد و به احتمال زیاد باعث نزولی شدن کندل بعدی نیز می‌شود.

رفتار شناسی و مفهوم کندل مارابوزو

انواع مارابوزو

کندل مارابوزو به دو دسته کلی مارابوزوی صعودی (کندلی که تماما بدنه بوده و رنگ صعودی داشته باشد) و مارابوزوی نزولی (کندلی با بدنه بزرگ و قرمز رنگ) دسته‌بندی می‌شود که هر کندل در روند نزولی یا صعودی، نشانه و معنای خاصی را به همراه دارد.

به عنوان مثال در روند صعودی در نزدیکی یک سطح مقاومتی اگر کندل مارابوزوی نزولی را مشاهده بکنیم، نشانه‌ای از کاهش قیمت خواهد بود که باید در کنار سایر سیگنال‌ها بررسی شود. اما اگر در نزدیکی همان سطح مقاومتی مارابوزوی صعودی را مشاهده کنیم، می‌توان این احتمال را داد احتمالا نمودار آماده شکست آن سطح مقامتی است و به دنبال نشانه‌های افزایش قیمت و شکست سطح باید باشید.

همچنین در روندهای نزولی در نزدیکی سطوح حمایت باید به دنبال مارابوزو باشید. اگر مارابوزوی صعودی در دل سطح حمایتی ایجاد شد، نشانه‌ای از افزایش قیمت در آینده است و اگر مارابوزوی نزولی بر روی سطح حمایتی مشاهده شد، باید کمی نگران شکست آن سطح حمایتی باشیم.

انواع مارابوزو

انواع مارابوزو

استفاده از مارابوزو در معاملات

اکنون که با کندل‌های مارابوزو، مفهوم و نشانه‌های هر یک آشنا شدید، وقت آن رسیده است که نحوه و محل استفاده‌شان را بیاموزید.

یکی از رایج‌ترین نوع استفاده از کندل‌های مارابوزو، ترکیب آن‌ها با سایر الگوهای کندلی مانند الگوهای پوشای صعودی و نزولی، ابر سیاه، الگوی نفوذی و همچنین الگوی‌ هارامی است.

به عنوان مثال در الگوهای پوشا، کندل دومی که قرار است تمام بدنه کندل اول را بپوشاند، اگر مارابوزو باشد، الگوی قدرت بیشتری خواهد داشت. همچنین در الگوهای نفوذی، ابر سیاه و هارامی صعودی و نزولی نیز اگر کندل آخر، مارابوزو باشد، قدرت و اعتبار الگو افزوده خواهد شد.

حتی اگر نموداری با یک کندل مارابوزو توانسته باشد سطح حمایتی یا مقاومتی را شکسته باشد، آن شکست اعتبار بیشتری دارد و می‌توان با خیال راحت بر اساس آن وارد معامله شد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که به طور کلی علیرقم قدرت زیاد این کندل‌ها، همچنان مانند سایر الگوهای کندلی نباید به تنهایی مورد استفاده قرار بگیرند بلکه باید در کنار سایر سطوح حمایت و مقاومت و همچنین اندیکاتورها و اسیلاتورها استفاده شوند تا ریسک معاملات به حداقل برسند.

استفاده از مارابوزو در معاملات

استفاده از مارابوزو در معاملات

کلام پایانی

این مقاله در مورد کندلی قدرتمند به نام مارابوزو بود. مارابوزو کندل‌هایی هستند که بدنه بسیار بلندی دارند و معمولا سایه نداشته و یا بسیار کوچک هستند. این کندل‌ها اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند، در معاملات سیگنال‌ها و نشانه‌های بسیار خوبی را ارائه خواهد داد.

مطابق با تمام الگوهای کندلی، این کندل نیز نباید به تنهایی استفاده شود زیرا ممکن است سیگنال سایر ابزارها بر خلاف ظاهر مارابوزو باشند و مارابوزو سیگنال اشتباهی را نشان دهد.

پرسش و پاسخ

مارابوزو کندلی است که بدنه بسیار بلندی داشته و هیچ سایه‌ای بلندی ندارد. این کندل‌ها قدرت مطلق خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهند. همچنین معمولا کندل بعد از مارابوزو معمولا همرنگ آن خواهد بود.
شما می‌توانید از کندل مارابوزو در نزدیگی سطوح حمایت و یا مقاومت استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که هر نو کدام از مارابوزوهای صعودی یا نزولی در نزدیکی سطوح حمایت یا مقاومت مفهوم و سیگنال خاص خود را دارد.
در چنین حالتی، این کندل‌ها نشان دهنده تقابل و قدرت نمایی خریدارن و فروشندگان می‌باشد و معمولا در تایم بالاتر این حرکت به صورت یک بیس و در تایم پایین‌تر به صورت یک روند خنثی دیده می‌شود که احتمال دارد این روند خنثی یا بیس، به هر سمتی شکسته شود.
محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *