تحلیل متیک (MATIC)؛ قیمت لحظه ای و نمودار تحلیل تکنیکال متیک

تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 10 دقیقه

به‌روزرسانی تحلیل متیک 23 اردیبهشت 1403

اسیلاتور RSI خط روند نزولی خود را به سمت بالا شکست اما این شکست بسیار ضعیف بود و توانایی افزایش قیمت را نداشت. از همین رو مطابق با انتظار، نمودار بین دو سطح شماره 3 و 1 در نوسان بود. طی این نوسانات، یک بیس هفتگی بین این دو سطح ایجاد شده است.

اکنون نمودار حدودا 4 هفته است که درون این بیس قرار دارد و نمودار می‌تواند از هر سمتی از بیس خارج شود. اما از آنجا که این بیس بر روی سطوح حمایتی قرار دارد، تحلیلگر معتقد است که احتمال شکست بیس به سمت بالا بیشتر است. در صورتی که بیس به سمت بالا بشکند، احتمالا نمودار از سطح شماره 3 نیز به سمت بالا عبور کرده و خود را به مقاومت 0.90 دلار و حتی سطح D در حدود قیمتی 1 تا 1.1 دلار برساند.

اما اگر بر خلاف انتظار نمودار بیس را به سمت پایین بشکند، نمودار به راحتی تا حدود 0.56 تا 0.52 دلار برسد.


به‌روزرسانی تحلیل متیک 27 فروردین 1403

ارز متیک در حرکت اصلاحی قدرتمندی توانست بر خلاف نظر تحلیلگر سطوح حمایتی معرفی شده در تحلیل گذشته را بشکند و به سطح حمایتی 0.60 دلار برسد. با رسیدن قیمت به این سطح حمایتی که حاصل از شکست یک مقاومت است، نمودار با تقاضای زیادی مواجه شد و قیمت به یکباره افزایش داشت.

در حال حاضر پس از برگشت نمودار از سطح حمایتی، نمودار به سطح شماره 3 در حدود قیمت 0.7 تا 0.77 دلار، که پیش از این نقش حمایتی داشته و اکنون نقش مقاومتی دارد رسیده است. همچنین RSI نیز به سمت مقاومت خود در حال حرکت است.

اکنون افزایش یا کاهش قیمت در گرو شکست خط مقاومتی RSI است. اگر این سطح به سمت بالا بشکند، احتمالا نمودار قیمت هم می‌تواند از سطح شماره 3 عبور کند و به حدود 0.85 تا 0.90 دلار برسد. و اگر نتواند این خط را به سمت بالا بشکند احتمالا نمودار برای مدتی درگیر سطح مقاومتی 3 خواهد بود و حتی ممکن است قیمت مجددا به سمت سطح حمایتی در حدود 0.60 دلار کاهش یابد.


به‌روزرسانی تحلیل متیک 2 فروردین 1403

متیک پس از تحلیل گذشته، سطح D را شکسته و به مقاومتی معرفی شده در قیمت 1.2 دلار رسید. همزمان با رسیدن قیمت به این ناحیه مقاومتی، RSI روزانه واگرایی منفی نسبتا ضعیفی را ثبت کرد که باعث اصلاح فوری و کاهش قیمت حدود 25 درصدی شد.

اکنون به نظر می‌رسد RSI روزانه و هفتگی متیک به سطوح حمایتی خود رسیده اند. همچنین این اصلاح قیمت اخیر را می‌توان به عنوان پولبک به سطح D در نظر گرفت.

با توجه این سیگنال‌ها تحلیلگر انتظار دارد که اصلاح قیمت تقریبا تمام شده باشد یا نهایتا تا خط روند صعودی در قیمت 0.86 دلار ادامه داشته باشد. پس از پایان اصلاح قیمت، نمودار توانایی رسیدن به مقاومت 1.2 دلار و حتی سطح B در قیمت 1.5 تا 1.75 دلار را دارد. در صورت شکست خط روند صعودی و عمیق شدن اصلاح قیمت، سطح حمایتی شماره 3 در قیمت 0.69 تا 0.76 دلار اولین و معتبرترین حمایت و پس از آن حدود 0.60 دلار خواهد بود.


به‌روزرسانی تحلیل متیک 8 اسفند 1402

هفتگی

در تحلیل گذشته متیک، انتظار می‌رفت که سطح شماره 3 به سمت پایین بشکند و از سطوح پایین‌تر، نمودار برای تست مجدد و شکست سطح D در قیمت 1.06 اقدام کند. اما سطح شماره 3 در قیمت 0.7 تا 0.75 دلار توانست به خوبی از نمودار حمایت کند.

طی این فرایند و نوسانات قیمت، RSI توانست از محدوده بیس خارج شده و خط روند نزولی خود را نیز بشکند. هم زمان نمودار قیمت نیز پس از حدود 13 هفته توانست خط روند نزولی خود را به طور کامل بشکند. این نوسانات نوید بخش شروع روند صعودی برای این ارز است.

نظر شخصی تحلیلگر این است که روند صعودی است و تارگت‌های بلند مدت برای متیک می‌تواند در اولین قدم سطح B در قیمت 1.5 تا 1.75 دلار باشد. حتی نمودار می‌تواند به سقف قبلی خود در حدود قیمت 2.6 تا 3 دلار برسد. جزئیات بیشتر را در تایم رزوانه دنبال می‌کنیم.

روزانه

حال که دیدگاه بلند مدت برای متیک مشخص شد، باید جزئیات روزانه نیز مشخص شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، در حال حاضر نمودار دقیقا درگیر سطح D در قیمت 0.95 تا 1.06 دلار است. این سطح پیش‌تر نیز بارها توانسته است از رشد نمودار جلوگیری کند.

اما با توجه به سیگنال‌های صعودی بلند مدت، تحلیلگر انتظار دارد نمودار این سطح را به زودی بشکند و به روند صعودی خودش ادامه دهد. اما قبل از شکست سطح D، با توجه به رشد حدود 45 درصدی، احتمال اصلاح قیمت نیز زیاد است.

پس می‌توان مسیر حرکتی نمودار را اینگونه تصور کرد. ابتدا کمی اصلاح قیمت تا محدوده‌های احتمالی 0.93 و حتی 0.87 خواهد داشت. سپس برای شکست سطح D اقدام کند. در صورت شکست مقاومت کنونی، اولین مقاومت قیمت 1.2 دلار و سپس سطح B در قیمت 1.5 تا 1.75 خواهد بود.


به‌روزرسانی تحلیل متیک 17 دی 1402

در تحلیل گذشته سطوح 3 و 2 به عنوان حمایت و مقاومت مطرح شدند که سطح شماره 3 در قیمت 0.72 تا 0.76 به خوبی از قیمت حمایت کرد ولی سطح شماره 2 در محدوده قمیتی 0.88 تا 0.92 بارها شکسته شد و نمودار به سطح هفتگی D رسید. در تحلیل جدید سطح شماره 2 حذف و سطح شماره 3 نیز به‌روز شده است. در حال حاضر نیز قیمت بین دو سطح D در محدوده قیمتی 0.94 تا 1.05 دلار و سطح شماره 3 در محدوده قیمتی 0.72 تا 0.76 در حال نوسان است.

اگر به نمودار هفتگی دقت کنید، می‌بینید که نمودار در حال تشکیل یک حالت فشرده و بیس است. همچنین RSI هفتگی نیز شکل خنثی به خود گرفته است. در این شرایط RSI به هر سمتی بشکند و تثبیت بشود، نشان دهنده این است که قیمت نیز در آینده به همان سمت حرکت خواهد کرد.

به نظر شخصی تحلیلگر، از آنجا که قیمت به سطح مقاومتی هفتگی D رسیده است و نتوانسته این سطح را بشکند، احتمال شکست سطح روزانه شماره 3 و اصلاح قیمت یا اصلاح زمانی نسبت به شکست سطح D بیشتر است. در صورت اصلاح قیمت و شکست سطح شماره 3 حمایت‌ها در محدوده 0.61 تا 0.64 و همچنین 0.5 تا 0.53 هستند. اما اگر قیمت سطح هفتگی D را بشکند، مقاومت‌ها در محدوده 1.2 دلار و سطح ماهانه B در قیمت 1.35 تا 1.7 هستند.

تحلیل تکنیکال میتیک


تحلیل متیک (MATIC) 1 آذر 1402

مطابق با تحلیل 9 آبان ماه، متیک پس از شکست خط روند نزولی خود و پولبک به آن، به سمت سطح روزانه 2 حرکت کرد. اما متیک فراتر از انتظار رشد کرده و پس از شکست سطح 2 خود را به سطح هفتگی D رساند.(سطح هفتگی D در تحلیل گذشته مشخص نشده است. این سطح حاصل از شکست خط روند است.)

پس از رسیدن به سطح D، قیمت الگوی سروشانه تشکیل داده و شروع به اصلاح کرده است. این اصلاح قیمت در محدوده شماره 3 که حاصل از شکست سطح 1 است، متوقف شده است. معمولا پس از حرکت‌های شارپ، قیمت برای مدتی تقریبا درجا می‌زند. باید ببینیم که اینبار نیز این اتفاق برای متیک خواهد افتاد یا خیر.

مقاومت‌های مهم، محل شکست خط گردن الگوی سروشانه در محدوده قیمت 0.811 دلار و سطح 2 هستند. نقاط حمایتی نیز، سطوح شماره 1 و 3 هستند. در صورت شکست هر یک از این سطوح، تحلیل نیاز به آپدیت دارد.


تحلیل متیک (MATIC) 9 آبان 1402

ماهانه

در تایم ماهانه، متیک در یک کانال بلند‌مدت قرار دارد که اکنون قیمت حدودا به کف کانال نزدیک شده است. همچنین قیمت بر روی سطح ماهانه A نیز قرار دارد که یک بار از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری کرده است. سطح مقاومت B نیز به عنوان مقاومت ماهانه عملکرد خوبی داشته است. این سطح حاصل از شکست خط روند و همچنین منشاء حرکت نزولی سال 2022 است.

RSI ماهانه نیز خط روند نزولی خود را شکسته است. حتی تست آخرین کف را نیز انجام داده است و اکنون در شرف رسیدن به عدد 50 است که تمام این نکات نشانه‌های مثبتی برای شروع روند صعودی در بلندمدت است.

 

هفتگی

در تایم هفتگی نیز چندین نکته مثبت قابل توجه وجود دارد. اولین نکته این است که در اندیکاتور RSI واگرایی مثبت دیده می‌شود. نکته دوم ایجاد یک بیس پیوت بر روی سطح C است. سطح C از منشاء حرکت صعودی اواسط سال 2022 ایجاد شده است. قیمت از این بیس پیوت خارج شده است و اکنون بر روی سقف بیس قرار دارد.

آخرین نکته این است که نمودار قیمت خط روند نزولی خود را نیز شکسته است. معمولا بعد از شکست خط روند، به آن خط پولبک انجام می‌شود. اما در این مورد چون قیمت بر روی سقف بیس قرار دارد، امکان دارد که سقف بیس از کاهش قیمت شدید برای تشکیل پولبک جلوگیری کند. برای بررسی این مورد به تایم روزانه می‌رویم.

روزانه

جزئیات در تایم روزانه کاملا مشخص می‌شود. قیمت درگیر سطح 1 است که منشاء حرکت نزولی می‌باشد. همچنین دقیقا بر روی خط روند و سقف بیس (محدوده 0.60 دلار) قرار دارد. می‌توان گفت قیمت در یک تنگنا گیر افتاده است. خریداران و فروشندگان بلاتکلیف هستند و منتظر حرکت بزرگان هستند تا جهت بازار را مشخص کنند. در چنین شرایطی بهترین کار این است که منتظر بمانیم تا جهت حرکت مشخص شود.

در صورت اصلاح قیمت سطوح سقف بیس در 0.60، پولبک خط روند و سطح 0.56 دلار و کف بیس نقاط خوبی برای ورود باشند. اگر نمودار سطح 1 را به سمت بالا بشکند نیز سطح 0.76 و سطح 2 مقاومت‌ها کلیدی هستند. نظر شخصی تحلیلگر بر این است که قیمت خود را به سقف بیس برساند و از آنجا بار دیگر برای تست سطح 1 اقدام کند.

 

⛔️ سلب مسئولیت: تمامی تحلیل‌های مندرج در وب‌سایت بلاک‌پست و دیگر شبکه‌های اجتماعی مرتبط با آن، صرفا نظر شخصی تحلیلگر می‌باشند. این تحلیل‌ها نباید به عنوان توصیه معاملاتی در نظر گرفته شوند. واضح است که تبعات ناشی از اتکا به این مطالب، مستقیما متوجه خود مخاطبان خواهد بود و رسانه بلاک‌پست هیچ مسئولیتی در قبال سود و ضرر شما ندارد.

محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *