محمدرضا فرزین: تقویت حکمرانی ریال؛ هدف اصلی بانک مرکزی

محمدرضا فرزین: تقویت حکمرانی ریال؛ هدف اصلی بانک مرکزی
۲ اسفند ۱۴۰۲

به گزارش بلاک‌پست و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی در اختتامیه دهمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی با موضوع «حکمرانی ارزی؛ ثبات و رونق اقتصادی» گفت که هدف اصلی بانک مرکزی تقویت حکمرانی ریال است. او تاکید کرده که در حال حاضر ارز و ریال دو روی یک سکه به حساب می‌آیند و در بحث حکمرانی ارزی، حکمرانی ریال نیز باید مورد توجه قرار گیرد. این نظریه معتقد به این است که با پیگیری حکمرانی ارزی، نیاز به توجه به حکمرانی ریال نیز وجود دارد.

رییس بانک مرکزی به اهمیت استفاده از ریال در بازارهای خارجی و افزایش نقش آن در تسویه تجارت تاکید کرده و از تمامی سیاست‌گذاری‌ها خواسته که به حکمرانی ریال در تصمیم‌گیری‌ها توجه کنند. وی اظهار داشته است که تضعیف حکمرانی ریال می‌تواند منجر به استفاده ناپسند از ارزهای خارجی شود.

رییس کل بانک مرکزی گفت:

 ریال امروز جایگزین پیدا کرده است؛ در خبرها می‌بینیم که فلان صنف‌ها برای مبادلات سنگین از شمش طلا، رمزارز و دلار استفاده می‌کنند و با افتخار هم آن را اعلام می‌کنند، باید قوه قضائیه به این موارد ورود کند و کسی اجازه ندارد در مبادلات داخل کشور، ارزی غیر از ریال استفاده کند. متاسفانه در برخی مواقع ما هم اشتباه می‌کنیم، وقتی مدام از دلار صحبت می‌کنیم عملا منجر به تضعیف ریال می‌شود.

درنهایت، رییس بانک مرکزی با اشاره به افزایش سهم کشورهای شرقی در تجارت، تاکید کرده که ایران نیز باید حضور قوی‌تری در این حوزه داشته باشد و نهادسازی‌ها را تقویت کرده و از آن‌ها بهره‌مند شود. او پیشنهاد ایجاد نهادهای مشترک و پول مشترک در همکاری با کشورهایی همچون روسیه و چین را مطرح کرده و اهمیت تشکیل پیام‌رسانی همچون شبیه سوئیفت و نهاد نظارتی همچون fatf در بریکس را بیان نموده است. از سوی دیگر، وی توجه به تسهیل مبادلات پولی با کشورهای همسایه را به عنوان یک اقدام مهم برای جلوگیری از تضعیف ریال و تقویت اقتصاد ملی خواستار شده است.

یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *