گزارش: رونق بازی‌های بلاک‌چینی در سال 2023

رونق بازی‌های بلاک‌چین در سال 2023
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

بازار جهانی بازی‌های روی بستر بلاک‌چین در پنج سال آینده 70.3 درصد رشد خواهند داشت. بر اساس گزارش 155 صفحه‌ای «MarketsAndMarkets» تخمین زده می‌شود که نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) این صنعت تا سال 2027 به 65.7 میلیارد دلار خواهد رسید درحالیکه در سال 2022 بیش از 4 میلیارد دلار پی‌بینی شده است. اگر بخواهیم بدانیم که چرا چشم‌انداز بازی‌های بلاک‌چینی روشن و پر رونق است در ادامه به چهار ویژگی خاص آن می‌پردازیم.

 

1. گذار از دوره سنتی به عصر جدید

یکی از ویژگی‌های اصلی بازی‌های سنتی این است که آن‌ها به شدت متمرکز و محدود هستند؛ به این معنی که شخصیت‌ها، پاداش‌ها، سلاح‌ها یا حتی کدنویسی مورد استفاده برای توسعه آن بازی‌ها را نمی‌توان در جای دیگری استفاده کرد. درحالیکه فناوری بلاک‌چین ادعا می‌کند علاوه بر اینکه به مشارکت‌کنندگان حرفه‌ای در بازی، جوایز واقعی می‌دهد، امکان ذخیره‌سازی و همچنین استفاده از پاداش‌ها در موارد دیگر را نیز فراهم می‌کند. به عبارتی شرایط «P2E» (بازی برای کسب درآمد) را بهتر خواهد کرد که همین امر، رشد بازی‌های P2E که مبتنی بر بلاک‌چین هستند را افزایش می‌دهد.

رامکومار سوبرامانیام (Ramkumar Subramaniam) مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران بازار ان‌اف‌تی «GuardianLink» درباره درآمدزایی بازی‌ها معتقد است: «درآمد فقط مربوط به بازی P2E نیست که افراد می‌توانند در آن فقط بازی و کسب درآمد کنند، بلکه فرصت‌های دیگری مانند سرمایه‌گذاری‌های متاورس (metaverse) در بازی و حتی سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های دیجیتال نیز در این بستر امکان‌پذیر است.

کارشناسان معتقدند همکاری اپلیکیشن‌های بازی، بلاک‌چین و هوش مصنوعی باعث ایجاد یک تغییر اساسی می‌شوند چراکه هوش مصنوعی، الگوریتم‌هایی کاملاً جدید مانند «ChatGPT» را توصیف می‌کند که می‌تواند برای ایجاد محتوای جدید از جمله صدا، کد، تصاویر، متن، شبیه‌سازی‌ها و ویدیوها استفاده شود.

 

2.بازی‌های بلاک‌چینی از رمزنگاری جدا می‌شوند

سال 2022 سال خوبی برای ارزهای دیجیتال و دارایی‌های دیجیتال مجازی (VDA) نبود. افزایش تورم، سیاست‌های پولی سخت‌گیرانه‌تر و تنش‌های ژئوپلیتیکی بر بازار رمزنگاری و سایر دارایی‌ها تأثیر گذاشت. بدتر از آن، رسوایی FTX باعث ایجاد شک و تردید در بین سرمایه‌گذاران و در نتیجه باعث ایجاد قوانین سختگیرانه دولت‌ها مانند مالیات‌های سنگین بر درامد سرمایه‌گذاران شد. همین محدودیت‌ها و یا ممنوعیت‌های نظارتی روی VDAها می‌توانند به طور بالقوه پیوند بین بازی‌های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال را از بین ببرند. در همین حال کارشناسان این صنعت پیش‌بینی می‌کنند که بازی‌های بلاک‌چین به تدریج خود را از ارزهای دیجیتال جدا خواهند کرد. همچنین ممکن است بازی‌های بلاک‌چینی همیشه به معنای بازی رمزنگاری نباشد.

 

3.افزایش کیف پول‌های فعال و منحصربه‌فرد (UAW)

در دنیای بلاک‌چین، پلتفرمی به نام «DappRadar» وجود دارد که دسترسی کاربران را به طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین (به عبارت دیگر، dApps) را فراهم می‌کند. DappRadar همچنین تعداد «UAW»ها را در هر dApp ردیابی می‌کند. اگر بخواهیم بدانیم که چگونه این روند روی بازی‌های مبتنی بر بلاک چین تاثیرگذار است، باید گفت بر اساس DappRadar، «Q2FY23» شاهد رشد ماهانه 8 درصدی در استفاده از کیف پول‌های منحصربه‌فرد در بازی‌های بلاکچین بود که منجر به ایجاد 912000 حساب کاربری شد. درهمین حال MarketsAndMarkets گفته است که افزایش تعاملات UAW می‌تواند فرصت‌های بیشتری برای گسترش بازی‌های بلاک‌چین ایجاد کند.

 

4.غلبه بر وابستگی به اتریوم

اتریوم بر صنعت بازی‌های بلاک‌چین تسلط دارد. واقعیتی که حتی گیمرهای غیرفعال بلاک‌چین هم می‌دانند. در واقع اتریوم به دو دلیل خاص از بزرگترین سهم بازار در سال 2022 برخوردار شد؛ اول اینکه نگرانی‌های امنیتی را کاهش می‌دهد و دوم اینکه تضمین می‌کند داده‌های مشتری بدون هیچ‌گونه تهدیدی ایمن هستند.

بازی‌های محبوبی مانند «Axie Infinity»، «Gods Unchained»، «Decentraland» و غیره از پلتفرم بلاک‌چین اتریوم استفاده می‌کنند. در همین حال کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که وابستگی به اتریوم به نفع سایر پلتفرم‌ها مانند «Solana»، «Polygon» و«BNB Chain» نمی‌باشد زیرا دسترسی عموم به بلاک‌چین اتریوم آسان است و حتی با وجود اینکه نوید امنیت را می‌دهد، همیشه خطر نقض وجود دارد. گزارش MarketsandMarkets نشان می‌دهد که این بلاکچین در برابر حملات ماینرها نیز آسیب‌پذیر است.

و در آخر باید به گفته‌های «Vikram R. Singh» بنیانگذار و مدیرعامل شرکت توسعه بلاک‌چین «Antier» اشاره می‌کنم که در این‌باره چنین اظهار می‌کند: “انتظار می‌رود صنعت بازی‌های بلاک‌چین در سه ماهه آینده سال 2023 رشد قابل توجهی را تجربه کند. این روند احتمالاً با رسیدن بازی‌های بیشتری به مراحل آلفا و بتا ادامه می‌یابد و فرصت‌های جدیدی را برای طراحان بازی فراهم می‌کند تا با استفاده از فناوری بلاک‌چین، تجربه‌ بازی‌های جذاب و فراگیر ایجاد کنند»‌؛ در نتبیجه می‌توان گفت بلاک‌چین توانایی ایجاد اقتصادهای پیچیده‌ای در درون بازی را دارد و به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا دارایی‌های منحصربه‌فرد خود را مبادله کنند. با این حال، این صنعت هنوز چالش‌های زیادی پیش‌‌ رو دارد از جمله “عدم آگاهی” و “نگرانی‌های امنیتی”؛ زیرا عدم آگاهی جامعه می‌تواند به بزرگترین مانع برای رشد این فناوری تبدیل شود.

منبع:
moneycontrol
عاطفه حیدری

...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *