شاپرک، از موضع خود نسبت به الزام استفاده از دامنه «ir.» عقب‌نشینی کرد

۳۰ آذر ۱۴۰۱

به نقل از ایسنا، روابط عمومی شاپرک، تنها 24 ساعت پس از ابلاغ دستور استفاده از دامنه‌ی داخلی برای شرکت‌های پرداخت‌یار، در ادبیاتی متفاوت که حاکی از تغییر موضع خود داشت، دستور صادر شده را، یک توصیه برای کاهش ریسک دانست.

 

این خواسته در راستای صیانت از کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت و کاهش ریسک فعالیت‌های اقتصادی در فضای مجازی، ارائه شده است. بدیهی است «الزامی» به «حذف» دامنه com وجود ندارد و شرکت‌ها بایستی پیش‌بینی‌های لازم جهت انتقال فوری به دامنه ir در صورت «بروز مشکلات احتمالی» را داشته باشند.

در واقع، شاپرک، در 26 آذر، طی یک نامه از شرکت‌های پرداخت‌یار خواسته بود که دامنه‌ی خود را از »«com.» به «ir» منتقل کنند و برای این دستور ضرب‌العجل نیز تعیین کرده بود. پس از انتشار این نامه در فضای مجازی، افراد زیادی از این اقدام شاپرک با عنوان «دخالت در مدل بیزنس پرداخت‌یارها» انتقاد کردند. منتقدان همچنین به این موضوع که الزامات تعیین‌شده از سوی شاپرک در حوزه‌ی اختیارات قانونی این نهاد نیست، اعتراض داشتند.

ملیحه حسینی

من در رشته متالوژی صنعتی تحصیل کردم. از سال 1401 تصمیم گرفتم در رسانه بلاک‌پست به تولید محتوا در مورد فناوری بلاک‌چین و صنعت جذاب ارزهای دیجیتال بپردازم. سعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *