کاغذ سفید 9 صفحه ای بیت کوین امروز 14 ساله می شود

۹ آبان ۱۴۰۱

 

تولدت مبارک، کاغذ سفید بیت‌کوین!

در 31 اکتبر 2008، خالق مستعار بیت‌کوین – ساتوشی ناکاموتو – کاغذ سفید (white paper) بیت کوین را در لیست پستی رمزنگاری، منتشر کرد. طبق سوابق، کاغذ سفید بیت کوین از طریق پیامی با عنوان «کاغذ نقد الکترونیکی بیت کوین P2P» ارسال شد و در آن ناکاموتو توضیح داد که ارز دیجیتال جدید کاملاً همتا به همتا است و برای انجام تراکنش نیازی به شخص ثالث قابل اعتمادی نیست. ..

این مقاله همچنین ویژگی‌های اصلی را با روشن کردن جلوگیری از هزینه‌های مضاعف، ناشناس ماندن، مکانیسم اجماع اثبات کار و غیره بیان کرد.

سالها تحقیق و توسعه برای ایجاد وایت پیپر انجام شد. مفاهیمی مانند امضای دیجیتال، رمزنگاری کلید عمومی، توابع هش، پاداش‌های بلوک، تنظیمات دشواری استخراج، کارمزد تراکنش‌ها و غیره قبل از تشکیل اولین ارز دیجیتال، عمیقاً مورد بررسی قرار گرفتند. وایت پیپر، به ویژه، به انبوهی از چنین پیشرفت‌هایی اشاره کرده است که نشان می‌دهد چگونه سازنده به الزامات ایجاد بیت کوین رسیده است.

“انقلاب” 9 صفحه ای

جالب است بدانید که ناکاموتو قبل از افشای کاغذ سفید، “کل کد” را نوشته بود. همچنین، او هرگز از اصطلاح استخراج، فی نفسه استفاده نکرد. او این فرآیند را «تولیدکننده» نامیده بود.

علاوه بر این، “بلاک‌چین جهانی” نیز در کاغذ سفید بیت کوین مورد استفاده قرار نگرفت. فقط عباراتی مانند “بلوک ها زنجیره ای هستند” و “زنجیره بلوک ها” انتخاب شدند. در واقع، کل کاغذ سفید تنها 9 صفحه با 3192 کلمه است.

 

منبع:
watcher.guru
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *