کلاهبرداری 340 میلیون دلاری بنیان‌گذاران فورساژ از طریق طرح پانزی

۴ اسفند ۱۴۰۱

بنیان‌گذاران فورساژ (Forsage) به کلاهبرداری بیش از 340 میلیون دلار از طریق ایجاد یک طرح پانزی متهم شدند. وزارت دادگستری آمریکا 22 فوریه (3 اسفند) در بیانیه‌ای ولادیمیر اوخوتنیکوف، اولنا اوبلامسکا، میخائیل سرگیف و سرگئی ماسلاکوف چهار بنیان‌گذار روسی فورساژ را رسماً به داشتن نقش‌های کلیدی در این طرح متهم کرد. فورساژ خود را به عنوان یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز (DeFi) کم خطر معرفی کرده بود که بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. طرحی که ظاهراً به کاربران اجازه می‌دهد درآمد غیرمستقیم بلندمدت تولید کنند. اما تجزیه و تحلیل بلاکچین نشان می‌دهد که 80 درصد از سرمایه‌گذاران فورساژ کمتر از آنچه که پرداخت کرده بودند، دریافت کرده‌اند. همچنین تجزیه و تحلیل نشان داد که قراردادهای هوشمند فورساژ طوری کدنویسی شده‌اند که برای پرداخت سود، سرمایه‌‌های کاربران جدید را به کاربران قدیمی‌تر هدایت می‌کردند که این دقیقا با اصول طرح‌های «کلاهبرداری پانزی» همخوانی دارد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار فیلیپین نیز در سال 2020 فورساژ را به عنوان طرح پانزی احتمالی معرفی کرده بود، اما یک ماه بعد این پلتفرم همچنان دومین DAPP محبوب در بلاکچین اتریوم بود.

منبع:
cointelegraph
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *