دعوای SEC علیه جمنای و جنسیس

دعوای SEC علیه جمنای و جنسیس
۲۴ دی ۱۴۰۱

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) روز پنجشنبه، 12 ژانویه/دی، اعلام کرد که علیه جنسیس گلوبال کپیتال و جمنای شکایت کرده است. این اتهامات مربوط به فروش غیرقانونی اوراق بهادار ثبت نشده به سرمایه گذاران متعدد از طریق یک برنامه وام رمزنگاری می‌شود. تایلر وینکلووس، یکی از بنیانگذاران جمنای، در این باره گفت: به نظر وی، شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) شانس دریافت وجوه کاربران را کاهش می‌دهد. او این شکایت را “نسبتا ناامید کننده” خواند.

 

جمنای از طریق برنامه کسب درآمد (Earn) برای فعالیت های تجاری و وام دهی، 900 میلیون دلار از سپرده های مشتریان را به جنسیس وام داد. رونق رمز ارزها در سال های 2020 و 2021 مدل کسب و کار Earn را حفظ کرد و مشتریان به سرعت جوایزی دریافت کردند. با این حال، در سال 2022 زمستان رمزارزها، کل بازار را فرا گرفت و وام گیرندگان نتوانستند وام های خود را بازپرداخت کنند. در این میان بحران FTX بازار را وارد هرج و مرج بیشتر کرد که میلیاردها دلار هزینه برای سرمایه گذاران در بر داشت. این سقوط باعث موجی از برداشت‌ها در صرافی‌ها شد که جنسیس را مجبور به مسدود کردن برداشت ها کرد. با توقف برداشت از Earn در نوامبر/آبان 2022، بیش از 340000 شرکت کننده عصبانی شدند و برخی از آنها را به طرح دعوای دسته جمعی سوق داد.

منبع:
bitcoinist.com
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *