به‌روزرسانی شاپلا در شبکه اصلی اتریوم کامل شد

۲۴ فروردین ۱۴۰۲

هاردفورک‌های شانگهای و کاپلا (Shanghai + Capella) که به هاردفورک یا به‌روزرسانی شاپلا شناخته شده است، در 12 آوریل و ساعت 1:57 بامداد به وقت تهران (23 فروردین) در شبکه اصلی اتریوم شروع و حدود 15 دقیقه بعد تکمیل شد. این به‌روزرسانی، امکان برداشت اتریوم‌های استیک شده را برای سهامداران فراهم کرده است. هاردفورک شاپلا در ارتفاع بلاک به شماره 6209536 در شبکه‌ی اصلی انجام شده است که طبق آن علاوه بر مکانیسم برداشت، توسعه‌دهندگان کارمزد‌های شبکه را برای تراکنش‌های خاص بهینه‌سازی کرده‌اند.

این رویداد به دلیل تأثیر بالقوه بر اکوسیستم اتریوم که شامل باز کردن قفل دارایی‌هایی که پیش از آن غیرقابل دسترس بوده‌اند، می‌باشد تغییر قابل توجهی را برای اتریوم رقم زده است.  هم اکنون با فعال شدن قابلیت برداشت، شبکه نیز سرانجام فرایند انتقال خود به مکانیزم اجماع اثبات سهام را کامل کرده است. قبل از این رویداد شاپلا، اتریوم ارتقای مهم دیگری به نام ادغام یا مرج (Merge) را تجربه کرده بود. این ارتقا در سپتامبر 2022 (شهریور ۱۴۰۱) انجام شد و اتریوم از بلاکچینی بر پایه اثبات کار (که به عنوان استخراج نیز شناخته می‌شود) به یک بلاکچین بر پایه اثبات سهام تبدیل شد.

با این حال، برداشت‌های اتریوم می‌تواند منجر به نوسانات کوتاه مدت در قیمت آن شود. با این وجود، تمام 18 میلیون اتریوم استیک شده در شبکه (با ارزش حدودی 33 میلیارد دلار) به دلیل وجود مکانیسم‌هایی که مقدار اتریوم قابل برداشت را محدود می‌کند، به طور همزمان برای برداشت در دسترس نخواهند بود.

 

ارتقاء شاپلا دو نوع برداشت را برای سهامداران معرفی کرده است: جزئی و کامل. برداشت‌های جزئی به طور خودکار اتریوم را بین اعتبارسنج‌ها توزیع می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که در موجودی آن‌ها، 32 اتریومی که برای حفظ شرایط اعتبارسنجی لازم می‌باشد، باقی مانده است. از سوی دیگر، برداشت‌های کامل شامل خاموش کردن نودهای اعتبارسنج و برداشتن کل موجودی سهام است.

منبع:
theblock
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *