گزارش: بزرگترین رویدادهای تامین مالی در سال 2022

بزرگترین داستان‌های مالی سال 2022
۱۳ دی ۱۴۰۱

سال 2022 یک نقطه عطف مهم در سرمایه‌‌های جذب‌شده در پروژه‌های رمزارزی بود چراکه علی‌رغم روند نزولی در قیمت دارایی‌های دیجیتال، سرمایه‌گذاران ده‌ها میلیارد دلار در تامین مالی استارت‌آپ‌های مرتبط با فناوری بلاکچین صرف کردند. بدین ترتیب سال 2022 از نظر کل سرمایه جذب شده و معاملات انجام شده به سهولت از دیگر سال‌ها پیشی گرفت. آمارها نشان می‌دهد که  در سه ماهه اول و دوم این سال، سرمایه ورودی بیش از 14 میلیارد دلار برای هر کدام از این دوره‌ها بوده است و در سه ماهه سوم به کمتر از 5 میلیارد دلار کاهش یافت. در ادامه به برخی از بزرگ‌ترین رویدادهای تامین مالی در سال 2022 می‌پردازیم.

 

جمع‌آوری 1.5 میلیارد دلار برای هان ونچرز (Haun Ventures):

در ماه مارس، کیتی هاون (Katie Haun)، سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال و عضو هیئت مدیره صرافی کوین‌بیس (Coinbase) و اپن‌سی (OpenSea) اعلام کرد که 1.5 میلیارد برای پروژه هان‌ونچرز (Haun Ventures) جمع‌آوری کرده است. فرایند تامین مالی این پروژه که بر روی «Web3» تمرکز دارد، از طریق دو صندوق سرمایه‌گذاری که شامل یک صندوق 500 میلیون دلاری در مراحل اولیه و دیگری یک صندوق شتاب‌دهنده یک میلیارد دلاری می‌باشد، صورت گرفته است. تکنولوژی وب‌تری (Web3) در 12 ماه گذشته یک نقطه عطف مهم برای سرمایه‌گذاری بر پروژه‌های مرتبط با آن بوده است. اگرچه گفته می‌شود شرکت‌های وب‌تری روی نسخه بعدی اینترنت غیرمتمرکز کار می‌کنند، اما این مفهوم همچنان مبهم است و صنعت پشت آن هنوز در مراحل ابتدایی خود است.

 

ایجاد صندوق یک میلیارد دلاری توسط هوبی‌گلوبال (Huobi Global):

در ماه ژوئن، صرافی هوبی‌گلوبال (Huobi Global) یک صندوق سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری را با تمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و پروژه‎‌های وب‌تری ایجاد کرد. این صندوق جدید که «Ivy Blocks» نام دارد، جهت شناسایی و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بلاک‌چین پررونق طراحی شده است. به طور خاص هوبی‌گلوبال بر ارائه «سرمایه‌گذاری نقدینگی» برای کمک به راه اندازی و اجرای پروژه‌های دیفای(DeFi) تمرکز دارد.

 

راه‌اندازی صندوق 725 میلیون دلاری برای فلو (Flow):

دپر لبز (Dapper Labs)، شرکتی توسعه‌دهنده پروژه‌های «CryptoKitties» و «NBA Top Shot»، یک صندوق 725 میلیون دلاری برای حمایت از توسعه بلاک‌چین فلو (Flow) راه‌اندازی کرد. این صندوق از طرف شماری از سرمایه‌گذاران، از جمله «Andreessen Horowitz» ،«Spartan Group» و «CoinFund» حمایت شد. از این صندوق، علاوه بر حمایت از جامعه فعلی توسعه‌دهنده بلاک چین فلو، برای جذب توسعه‌دهندگان بیشتری از بلاک‎‌چین‌های دیگر مانند اتریوم استفاده می‌شود.

 

جمع‌آوری 650 میلیون دلار برای  Dragonfly Capital:

دراگون‌فلای کپیتال (Dragonfly Capital) سومین دور سرمایه‌گذاری خود را در ماه آوریل با جمع‌آوری 650 میلیون دلار به پایان رساند. این رقم به نسبت دو دور قبلی 200 میلیون دلار بیشتر بود. دراگون‌فلای اعلام کرده است که این بودجه صرف سرمایه‌‌گذاری در حوزه دیفای، بازی‌های بلاکچینی و متاورس خواهد شد.

 

550 میلیون دلار تامین مالی برای Fireblocks :

پلتفرم نگهداری دارایی‌های دیجیتال فایربلاکز (Fireblocks) پس از اتمام دور سرمایه‌گذاری سری E در ژانویه، شاهد افزایش 550 میلیون دلاری در سرمایه خود بود. برخی از مشتریان برجسته این پلتفرم شامل «Bank of New York Melon» ،«Galaxy Digital»  و «CoinShares» می‌باشند.

 

اختصاص بودجه نیم میلیارد دلاری برای Binance Labs:

بایننس‌لبز، بازوی سرمایه‌گذاری صرافی بایننس در یک دور تامین مالی که در ماه ژوئن راه‌اندازی شد، بودجه 500 میلیون دلاری برای حمایت از بنیان‌گذاران پروژه‌هایی که از طریق دیفای، به پذیرش web3 می‌انجامند، اختصاص داد. در زمان راه‌اندازی این صندوق، بایننس لبز از 14 پروژه در زیرمجموعه‌های DeFi و مالی اجتماعی پشتیبانی می‌کرد.

 

سرمایه‌گذاری 450 میلیون دلاری در یوگالبز (Yuga Labs):

اگرچه بازار NFT در سال 2021 به اوج خود رسید اما سرمایه‌گذاران همچنان به سرمایه‌گذاری در این کالاهای لوکس دیجیتالی ادامه داده‌اند. در ماه مارس يوگالبز که همان خالق مجموعه توکن‌های میمون‌های خسته می‌باشد، در یک دور تامین مالی، مبلغ 450 میلیون دلار جمع‌آوری کرد. یکی از تامین‌کنندگان مالی آن، صرافی FTX بود.

 

سرمایه‌گذاری 450 میلیون دلاری در Polygon:

شرکت هندی «Sequoia Capital» و بیش از 40 صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر دیگر 450 میلیون دلار در پالیگان سرمایه‌گذاری کردند. پالیگان، یک راهکار مقیاس‌پذیری لایه دوم است که با هدف کاهش ازدحام در شبکه اتریوم طراحی شده است. پالیگان اعلام کرده است که از این بودجه برای گسترش راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری خود برای سازگاری با پذیرش نهایی برنامه‌های کاربردی در Web3 استفاده خواهد کرد.

 

جمع‌آوری بودجه 400 میلیون دلاری برای Framework Ventures:

شرکت فریم‌ورک ونچرز (Framework Ventures) با راه‌اندازی یک صندوق، 400 میلیون دلار جمع‌آوری کرد. این مبلغ، برای سرمایه‌گذاری در حوزه وب‌تری (Web3)، بازی‌های بلاک‌چینی و دیفای (DeFi) اختصاص یافته است. این شرکت اعلام کرد نیمی از این بودجه را به پروژه‌های بازی بلاک‌چینی اختصاص می‌دهد.

 

تزریق بودجه 350 میلیون دلاری به Ava labs:

آوالبز توسعه‌دهنده بلاک‌چین آولانچ، در ماه آوریل 350 میلیون دلار جمع‌آوری کرد. در زمان افزایش این بودجه، بلاک چین Avalanche یکی از محبوب‌ترین بلاک‌چین‌ها از نظر «TVL» بود.

 

افزایش 350 میلیون دلاری بودجه برای Near Protocol:

در ماه آوریل، «Tiger Global» و «FTX Ventures»  دور تامین مالی 350 میلیون دلاری برای پروژه «Near Protocol» را رهبری کردند. در آن زمان، این تامین مالی یکی از بزرگترین افزایش سرمایه‌‌ها برای یک پلتفرم غیرمتمرکز به حساب می‌آمد.

 

بودجه 200 میلیون دلاری صرافی Binance.US:

صرافی آمریکایی بایننس (Binance.US) سرمایه‌گذاران قابل‌توجهی از جمله «VanEck» و «Circle Ventures» را در دور سرمایه‌پذیری اولیه جذب کرد. این صرافی اعلام کرده بود که 200 میلیون دلار بودجه جمع‌آوری شده را به گسترش ویژگی‌ها و عملکرد خود در سراسر ایالات‌متحده اختصاص می‌دهد. این صرافی همچنین قصد دارد دارایی‌های  شرکت وام‌دهنده ورشکسته ویجردیجیتال (Voyager Digital) را به قیمت بیش از یک میلیارد دلار خریداری کند.

منبع:
cointelegraph.com
عاطفه حیدری

...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *