تورنادو کش بدون هیچ توضیحی آفلاین شد

تورنادو کش بدون هیچ توضیحی آفلاین شد
۲۲ مرداد ۱۴۰۱

به دنبال تحریم‌های ایالات متحده، همه پلتفرم‌ها Github، Circle، dYdX، Alchemy، و Infura… علیه تورنادو کش یا افرادی که به این میکسر متصل هستند، اقدام کرده‌اند.

سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) تورنادو کش، پس از آن که بسیاری از کاربران رسانه های اجتماعی گزارش دادند که جامعه درباره راه های مقابله با تحریم هایی که اخیراً توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده اعمال شده بود، بحث می کنند، آفلاین شد.

طبق گزارش‌ها، در زمان انتشار، تورنادو کش DAO پس از بحثی که در آن اعضای جامعه به اتفاق آرا، به افزودن لایه حاکمیتی آن به عنوان امضاکننده به کیف پول چند وجهی خزانه‌داری‌اش، که 21.6 میلیون دلار گزارش شده را مدیریت می‌کند، رأی دادند، آفلاین شد. مشخص نیست چه چیزی باعث خاموش شدن این سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) بوده است. اما این سازمان به دنبال مجموعه‌ای از اقدامات انجام شده توسط مقامات مختلف و نهادهای خصوصی در پی تحریم‌های ایالات متحده علیه این میکسر بحث‌برانگیز در روز دوشنبه اعلام شد.

 

در چهار روز گذشته، بیش از 75000 دلار سکه (USDC) از آدرس های فهرست شده توسط مقامات خزانه داری مسدود شد. dYdX گفت که حساب های برخی از کاربران مرتبط با تورنادو کش را مسدود کرده است. Alchemy و Infura.io درخواست های تماس از راه دور را به میکسر رمزنگاری مسدود کردند. روز جمعه، مقامات مسئول پلیس جرایم مالی در هلند همچنین از دستگیری یک توسعه دهنده به اتهام دست داشتن در پولشویی از طریق Tornado Cash خبر دادند.

اقدامات شرکت های متمرکز فراتر از اقدامات علیه تراکنش با میکسر رمز ارز و به پلتفرم های ارتباطی گسترش یافت. روز دوشنبه، رومن سمنوف، یکی از بنیانگذاران Tornado Cash، گزارش داد که پلتفرم توسعه دهنده GitHub حساب کاربری خود را به حالت تعلیق درآورده است. و کاربران Discord گفتند که کانال این میکسر نیز روز جمعه خاموش شد. در زمان انتشار این خبر، گروه تلگرامی تورنادو کش همچنان فعال است.

مشخص نیست که چرا کانال‌های به ظاهر بی‌طرف از جمله Discord در واکنش به تحریم‌های ایالات متحده حذف می‌شوند. با این حال، بر اساس بیانیه مشترک شورای بررسی موسسات مالی فدرال و دفتر کنترل دارایی های خارجی، معاملات ممنوعه بر اساس گنجاندن Tornado Cash به فهرست ملی ویژه تعیین شده آن می تواند چنین تفسیر شود.  “دانلود وصله نرم افزاری از یک نهاد تحریم شده.” مجازات های عدم رعایت تحریم ها می تواند شامل جریمه های سنگین و مدت زندان باشد.

امید ملکان، استاد کمکی در دانشکده تجارت کلمبیا که در مورد ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز تدریس می کند، در بیانیه ای گفت: «برای اولین بار دولت ایالات متحده تعامل با نرم افزار را جرم انگاری کرده است. «این یک انحراف بزرگ از احکام سنتی آنها برای تحریم مردم، شرکت ها و دولت ها است. شواهدی وجود دارد که پروژه مورد بحث واقعاً توسط مجرمان/هکرها برای مخفی کردن سرمایه‌های آنها استفاده شده است، اما استفاده‌های قانونی زیادی نیز وجود دارد.

 

پیش از اعمال تحریم‌ها، ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، گفت که از تورنادو کش برای کمک مالی به اوکراین استفاده می‌کند و هدفش حفظ حریم خصوصی مالی گیرندگان در یک کشور جنگ‌زده است.

منبع:
cointelegraph
یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *