کمیسیون SEC آمریکا از جاستین سان شکایت کرد

justin-sun-sec
۴ فروردین ۱۴۰۲

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از جاستین سان، بنیان‌گذار شبکه ترون به دلیل فروش و ایردراپ اوراق بهادار ثبت نشده، کلاهبرداری و دستکاری بازار شکایت کرده است. این شکایت علاوه بر سان، متهمان دیگری همچون بنیاد ترون (Tron)، بنیاد بیت‌ترونت (BitTorrent) و شرکت رین‌بری (Rainberry شرکت توسعه دهنده پروتکل بیت‌تورنت) دارد. SEC در یک بیانیه‌ی مطبوعاتی جرم این متهمان را فروش توکن‌های ترونیکس (TRX) و بیت‌تورنت (BTT) که هر دو از نظر این نهاد اوراق بهادار ثبت نشده هستند و همچنین دستکاری حجم بازار ثانویه‌ی TRX از طریق معاملات شستشو یا واش تریدینگ اعلام کرده است. در واقع سان سعی کرده است که به طور مصنوعی حجم معاملات TRX را افزایش بدهد و  وی این کار را از طریق کارمندان خود انجام داده است. کارمندان جاستین سان در بینادهای مذکور، بیش از 600,000 هزار معاملات شستشو بین دو حساب که تحت کنترل خود سان بوده، انجام داده‌اند.

منظور از بازار ثانویه، بازاری است که نقدینگی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا بتوانند به سرعت و به راحتی ارزهای دیجیتال خود را خرید و فروش کنند. به عبارتی دیگر بازار ثانویه جاییست که ارزهای دیجیتال در بین سرمایه‌گذاران معامله می‌شود؛ نه بین سرمایه‌گذار و ناشر یک ارز. به عنوان مثال، صرافی‌ها یک نوع بازار ثانویه هستند.

به گفته کمیسیون SEC، روزانه حدود 4.5 تا 7.4 میلیون واحد توکن TRX از طریق معاملات شستشو خرید و فروش شده است. این میزان کلاهبرداری، مستلزم وجود تعداد هنگفتی از این توکن بوده که ظاهرا از طریق خود سان تامین شده است. سان توانسته است از طریق عرضه‌ی غیرقانونی، افزایش دورغین حجم معاملات و سپس فروختن آن‌ها در بازار ثانویه 31 میلیون دلار درآمد کسب کند.

علاوه بر این، SEC از چند تن از سلبریتی‌ها به اتهام تبلیغ غیرقانونی توکن‌های TRX و BTT شکایت کرده است؛ چراکه این افراد به وضوح اعلام نکرده‌اند که برای این کار پول دریافت کرده‌اند.

در واکنش به این شکایت، توکن TRX و دیگر توکن‌های مرتبط با جاستین سان از جمله «HT،JST و SUN» با کاهش قیمت روبرو شدند.

 

منبع:
coindesk
ملیحه حسینی

من در رشته متالوژی صنعتی تحصیل کردم. از سال 1401 تصمیم گرفتم در رسانه بلاک‌پست به تولید محتوا در مورد فناوری بلاک‌چین و صنعت جذاب ارزهای دیجیتال بپردازم. سعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *