نرخ تورم آمریکا امروز اعلام می شود! تاثیر داده های CPI بر قیمت ارزهای دیجیتال، دلار و طلا

نرخ تورم آمریکا امروز اعلام می شود!
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

امروز، ساعت 16 به وقت تهران، داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) مربوط به ماه آوریل منتشر می‌شود. این گزارش اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است و به طور دقیق توسط فعالان بازار رصد می‌شود. انتشار این آمار به دلیل تأثیرگذاری آن بر مسیر سیاست پولی آتی فدرال رزرو، می‌تواند نوسانات بازار را افزایش دهد.

پس از رشد شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) در روز سه‌شنبه، نگرانی‌هایی را مبنی بر احتمال ناامیدکننده بودن داده‌های نرخ تورم (CPI) در آینده ایجاد کرده است. این موضوع می‌تواند به تضعیف اعتماد به روند کاهشی نرخ تورم که اخیراً مشاهده شده است، منجر شود.

تمایل دوباره سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بازار سهام باعث شده تا شاخص اس اند پی 500 (SPX) روند جدیدی را به سمت بالاترین حد خود شروع کند. در همین حال، افزایش چشمگیر سهام GameStop و میم‌کوین‌ها نشان می‌دهد که ریسک‌پذیران در گوشه‌های سوداگرانه‌تری از بازار مشغول به سرمایه‌گذاری هستند.

🔸بسیاری از اقدامات اخیر در بازارهای مالی ناشی از امیدهای برانگیخته شده است که فدرال رزرو بتواند نرخ تورم را کاهش دهد، بدون آنکه به رشد اقتصادی آسیب جدی وارد شود. در نتیجه، انتظار می‌رود نرخ‌های بهره پس از یک دوره افزایش، دوباره کاهش یابند.

با این حال، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره در سال جاری را کم‌اهمیت جلوه داده است. از سوی دیگر، آمارهای اشتغال اخیر نشان می‌دهد که بازار کار همچنان کم رونق است. بنابراین، نمی‌توان پیش‌بینی قطعی درباره آینده سیاست‌های پولی ارائه کرد.

پیش بینی دادههای نرخ تورم آمریکا و تاثیر آن بر قیمت ارزهای دیجیتال

شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا (CPI) در ماه مارس 0.4 درصد افزایش یافت و در سال گذشته به 3.5 درصد رسید. این عدد از نظر تاریخی بالاست و قیمت دلار را در مقایسه با یک دهه پیش که نرخ تورم فقط 0.8 درصد بود، به طور قابل توجهی تغییر داده است.

در همین حال، گزارش تورم آتی ایالات متحده در 15 می (26 اردیبهشت) همچنین سرمایه‌گذاران را نگران کرده است، زیرا فدرال رزرو بعید است نرخ بهره را در سال جاری کاهش دهد. به همین دلیل، نیل برگکوئیست، مدیر عامل Coinme، بر جذابیت بیت‌کوین به عنوان یک ذخیره ارزش تاکید می‌کند.

او خاطرنشان می‌کند که برخلاف دلار آمریکا، عرضه محدود بیت‌‌کوین به میزان 21 میلیون BTC جایگزینی خوبی در برابر تورم است.
برگکوئیست توضیح داد:
میزان عرضه بیت‌کوین ثابت است و کلا 21 میلیون بیت‌کوین وجود دارد. این کاملا برخلاف سیستم ارزهای فیات است و هیچکس نمی‌تواند آن را تغییر دهد. هیچ کس نمی‌تواند با یک سیاست جدید وارد شود، هیچ کس نمی‌تواند با یک ایده جدید آن را تغییر دهد.
🔴افزایش نرخ تورم، احتمالا به‌دلیل افزایش هزینه‌های مسکن و خدمات اصلی مانند بیمه و مراقبت‌های پزشکی، همچنان بالا خواهد ماند. بر اساس گزارش بانک آمریکا، انتظار می‌رود که افزایش قیمت گاز به «افزایش مداوم CPI» کمک کند.
در نتیجه، بیت‌کوین ممکن است بتواند خود را به عنوان یک منبع غیرمتمرکز تثبیت کند و جایگاه خود را به عنوان پوششی برای سیستم‌های مالی سنتی مستحکم کند.
برگکوئیست در پایان می‌گوید:
اگر در یک دوره افزایشی تورم، دلار در حساب بانکی خود نگه دارید، ارزش دارایی شما نسبت به زمانی که سرمایه خود را تبدیل به بیت‌کوین کرده اید، قدرت خرید کمتری دارد.

🔔در صورتی که نرخ تورم افزایش یابد، بازار ممکن است تشخیص دهد که افزایش اعداد و ارقام داده های CPI موقتی نیست، بلکه بخشی از یک روند جدید است. این موجب ریزش بازار کریپتو، بالا رفتن قیمت دلار و افزایش قیمت فلزات گرانبها از جمله طلا خواهد بود.

🟢از طرف دیگر اگر نرخ تورم کاهش یابد، می تواند نوسانات خوبی برای فلزات گرانبها ایجاد کند. چنین نتیجه‌ای امید سرمایه‌گذاران به کاهش تورم را تقویت می‌کند.

کیت لرنر، مدیر ارشد سرمایه گذاری در Truist Advisory Services می گوید:

این یک گزارش کوتاه مدت بسیار مهم است. اگر در حال حاضر به بسیاری از بازارها نگاه کنید، آنها به نقاط عطف مهمی رسیده‌اند.

🔻اخبار مرتبط:

اعلام نرخ تورم آمریکا در این هفته و احتمال صعودی شدن قیمت ارزهای دیجیتال

امیدها برای کاهش نرخ بهره دود شد؛ فدرال رزرو محتاطانه عمل کرد!

منبع:
beincrypto
ساره رضایی

...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *