مخالفت ویتالیک بوترین با قوانین تاثیرگذار بر ماهیت رمزارزها

مخالفت ویتالیک بوترین با قوانین تاثیرگذار بر ماهیت رمزارزها
۹ آبان ۱۴۰۱

ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، قوانینی که توانایی تغییر مسیر رمزارزها را دارد، در یک رشته توییت، ارزیابی کرد.

طبق اظهارات بوترین؛ اگرچه قوانین، رمزارزها را به عنوان یک نوع دارایی به رسمیت می‌شناسد و شرایط را برای ورود نهادها و  موسسات مالی به دنیای رمزارزها فراهم می‌کند؛ اما قانون‌ها و سیاست‌های جدید در این حوزه، ماهیت رمزارز، که همان تمرکززدایی و عدم سانسورپذیری است را، تغییر می‌دهد.

او معتقد است؛ جامعه‌ی رمز ارز باید رشد کرده و بالغ شود و همچنین با قوانینی هماهنگ باشد که به پروژه‌های رمزارز اجازه می‌دهد، آزادنه در امور داخلی خود فعالیت کنند.

درواقع، بوترین، مخالف قوانینی است که بر عملکرد داخلی(غیرمتمرکز) جامعه‌ی رمزارز اثرگذار است. از نظر او، قوانینی که استقلال داخلی پروژه‌ها را تامین می‌کند به مراتب بسیار بهتر است؛ حتی اگر به قیمت مختل شدن روند پذیرش رمزارزها تمام شود.

 

من واقعاً خوشحالم که راه‌اندازی بسیاری از صندوق‌های قابل معامله (ETF) با تاخیر مواجه می‌شوند. فضای رمزارز، قبل از اینکه توجه بیشتری را به خود جلب کند به زمان نیاز دارد تا بالغ شود.

موضوع دیگری که بوترین را نگران کرده است، استفاده از قوانین احراز هویت و شناخت هویت مشتری (KYC) در بخش‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

 

وجود KYC در فرانت‌اند در پروژه‌های دیفای نه تنها سبب نارضایتی کاربران خواهد شد بلکه هیچ کاری علیه هکرها نیز انجام نخواهد داد. هم‌اکنون، هکرها با نوشتن کدهای شخصی مستقیما (و نه از طریق فرانت‌اند) با قراردادهای هوشمند تعامل می‌کنند.

 

فرانت‌اند یا Front End، به بخش قابل مشاهده‌ی یک وب سایت یا نرم افزار توسط کاربران می‌گویند. فرانت‌اند، کدهای غیر قابل فهم برای کاربران را در قالب ظاهری گرافیکی و بصری به آن‌ها نمایش می‌دهد تا بتوانند به راحتی از بخش‌های مختلف سایت استفاده کنند.

 

در این خصوص بوترین سه پیشنهاد ارائه داد: 1) محدودیت در اهرم معاملات 2) ایجاد شفافیت در خصوص مستندات بررسی کد، فرایند درستی‌سنجی رسمی (FV) و غیره 3) محدودیت استفاده از سرویس بر اساس آزمون‌های دانش محور نه قوانین مبتنی بر ارزش مالی دارایی کاربران

منبع:
cointelegraph
ملیحه حسینی

من در رشته متالوژی صنعتی تحصیل کردم. از سال 1401 تصمیم گرفتم در رسانه بلاک‌پست به تولید محتوا در مورد فناوری بلاک‌چین و صنعت جذاب ارزهای دیجیتال بپردازم. سعی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *