آیا ریال دیجیتال تا پایان سال در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد؟

آیا ریال دیجیتال را تا پایان سال در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد؟
۱۳ آذر ۱۴۰۲

اواسط سال 1400 برای اولین بار بحثی در مورد راه‌اندازی ریال دیجیتال از سوی بانک مرکزی مطرح شد. اکنون دو سال و نیم از این پروژه می‌گذرد و توسعه فنی سامانه ریال دیجیتال سال گذشته به پایان رسیده و  از آن زمان دوره آزمایشی این طرح شروع شده است.

گفتنی است که مقررات این طرح را بانک مرکزی در 20 فروردین 1401 منتشر کرد. برای اولین بار، بانک ملی، ملت و تجارت به صورت عملیاتی به سامانه متصل شدند و ریال دیجیتال را در اختیار مشتریان خود قرار داده‌اند. به تازگی، بانک‌های رفاه، آینده، پست بانک، کشاورزی و پارسیان هم قصد دارند به صورت عملیاتی وارد سامانه شوند. همچنین قرار است تا پایان سال جاری تعداد بانک‌های بیشتری به این پروژه متصل شود و کاربردهای آن بین کاربران بیشتری رواج پیدا کند.

در واکنش به این موضوع مهران محرمیان بیان کرد:

در مسیر اجرای آزمایشی طرح ریال دیجیتال، موانع حقوقی بسیاری وجود داشت که ما در حال‌ حاضر آن‌ها را رفع کرده‌ایم.

کشورهای زیادی به سوی طراحی رمزارز گام نهادند، چرا که دنیا طی یک دهه گذشته تغییر و تحولات بسیاری را در حوزه فناوری تجربه کرده است. پس ایران به این منظور که از سیر تحولات جا نماند، می‌بایست رمزارز ملی خود را طراحی و آن را عرضه کند.

منبع:
way2pay
یاسمین معصومی

من یکی از علاقمندان به حوزه برنامه نویسی هستم و جالبه که به واسطه‌ی این حوزه و به صورت اتفاقی وارد دنیای ارزهای دیجیتال شدم. من عاشق یادگیری چیزهای جدیدم و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *