اتهام وزارت دادگستری علیه مدیران سابق Cred؛ جزییات کلاهبرداری 783 میلیون دلاری!

اتهام وزارت دادگستری علیه مدیران سابق Cred
۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) اتهاماتی را علیه سه تن از مدیران سابق شرکت ورشکسته وام‌دهی و سرمایه‌گذاری Cred مطرح کرده است. براساس این اتهامات، این سه شخص در طرحی که منجر به از دست دادن ارزهای دیجیتال مشتریان به ارزش بیش از 783 میلیون دلار شده، مشارکت داشتند.

افراد متهم عبارتند از دانیل شات، مالک و مدیرعامل سابق Cred، جوزف پودولکا، مدیر ارشد مالی سابق و جیمز الکساندر، مدیر ارشد اجرایی سابق. مارک مازلی، مامور ویژه تحقیقات جنایی IRS، فعالیت‌های متهمان را در Cred به عنوان یک «طرح کلاهبرداری و اسکم برای فریب مردم» توصیف کرد.

اظهارات نادرست پلتفرم Cred به مشتریان خود

Cred به مشتریانی که رمزارزهای خود را به عنوان وثیقه به این پلتفرم واریز می‌کردند، وام هایی به دلار آمریکا ارائه کرد. ثانیا به مشتریانی که ارزهای رمزنگاری شده خود را سپرده گذاری کرده بودند، قول سود یا بهره می‌داد.

حتی پس از سقوط ناگهانی در سال 2020، مدیران ظاهرا پلتفرم Cred را قانونی نشان دادند و قول دادند که بیمه خسارت مشتریان را جبران کند. علیرغم اعتراف مشاور عمومی Cred به احتمال ورشکستگی، مدیران ظاهرا به جای افشای جزئیات وضعیت مالی واقعی شرکت، به دنبال منابع مالی جدید برای مشتریان بودند.

همچنین ظاهرا مدیران این شرکت اعلام نکردند که تقریبا تمام سود مشتریان توسط یک شرکت واحد ایجاد شده است که وام‌های کوچک به گیمرهای چینی می‌دهد.

برای مدیران Cred چه حکمی صادر شده است؟

هیئت منصفه فدرال هر یک از این سه نفر را به اتهامات مختلف توطئه، کلاهبرداری و پولشویی متهم کرد که مجموعا حداکثر مجازات آن‌ها به ده‌ها سال زندان و میلیون‌ها دلار جریمه رسید. شات و پودولکا اولین حضور خود در دادگاه را در تاریخ 2 می (13 اردیبهشت) انجام دادند و مجددا در 8 می (19 اردیبهشت) برای دادخواهی حضور پیدا خواهند کرد. همچنین، الکساندر برای اولین بار در دادگاه حاضر می‌شود.

در زمان تشکیل پرونده ورشکستگی Cred در 7 نوامبر 2020 (17 آبان 1399)، ارزش دارایی مالباختگان 150 میلیون دلار بود، اما در حال حاضر این دارایی‌ها به ارزش بیش از 783 میلیون دلار رسیده‌اند.

اسماعیل رمزی (Ismail Ramsey)، دادستان ایالات متحده گفت:

این پیگرد قانونی عزم ما را برای جلوگیری از افزایش تعداد کلاهبرداران و ایمن نگه داشتن بازارهایمان برای سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد.

اعلامیه وزارت دادگستری ایالات متحده در بحبوحه یک سری اتفاقات که اخیرا افراد مختلف را در صنعت ارزهای دیجیتال هدف قرار داده، منتشر شده است. از جمله این موارد می‌توان به اتهاماتی علیه راجر ور، حامی بیت کوین به اتهام فرار مالیاتی و علیه بنیان‌گذاران کیف پول رمزنگاری با قابلیت حفظ حریم خصوصی Samourai Wallet اشاره کرد.

🔻اخبار مرتبط:

پولشویی با بیت‌کوین؟ بنیانگذاران سامورایی دستگیر شدند!

جنگ DOJ با حریم خصوصی؛ محدودیت‌های جدید برای ارزهای دیجیتال در راه است؟

منبع:
cryptoslate
ساره رضایی

...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *