تحلیل فانتوم (FTM)؛ قیمت لحظه ای و نمودار تحلیل تکنیکال فانتوم

تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 9 دقیقه

تحلیل فانتوم 19 اردیبهشت 1403

ارز فانتوم مطابق با انتظار از حدود 0.75 دلار به 0.62 دلار رسید که کف کانال محسوب می‌شود. همچنین نمودار در کف این کانال به صورت فشرده در حرکت می‌باشد که یک بیس را تشکیل داده است (بیس‌ها به هر سمتی ممکن است بشکنند).

از طرفی RSI نیز خط روند نزولی خود را به سمت بالا (هرچند بسیار ضعیف) شکسته است و مجددا به سمت خط روند حمایتی برگشته است.

با توجه به این سیگنال‌ها، تحلیلگر انتظار دارد تا نمودار مجددا برای چند وقتی نوسانات کوتاه مدت داشته باشد. طی این نوسانات حتی ممکن است نمودار به سطح F در حدود قیمت 0.55 دلار نیز برسد. اما در نهایت، تحلیلگر معتقد است که نمودار می‌تواند در اولین قدم به 1 دلار رسیده و سپس به مقاومت D در محدوده قیمتی 1.3 تا 1.5 دلار برسد.


تحلیل فانتوم 5 اردیبهشت 1403

ارز فانتوم مطابق با انتظار تحلیلگر از اصلاح زمانی وارد فاز اصلاح قیمتی شد و در اولین قدم به حمایت 0.80 دلار و در نهایت خود را به سطح F در حدود قیمت 0.55 رساند.

طی این اصلاح قیمت، اسیلاتور RSI نیز به خط روند حمایتی خود رسیده و واکنش مثبتی را نیز نشان داده است. همچنین این اندیکاتور در حال شکست خط روند نزولی نیز می‌باشد که سیگنال مثبت دیگری است. از طرفی اگر تصویر تایم هفتگی دقت نمایید، پولبک به سطح هفتگی B کاملا مشهود است.

اکنون بر اساس نشانه‌های بالا می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که در بازه زمانی بلند مدت احتمال افزایش قیمت زیاد است. زیرا نمودار به سطح حمایتی قدرتمند B پولبک زده است. اما در تایم رزوانه احتمال کاهش قیمت موقت تا کف کانال در حدود 0.60 تا 0.65 دلار وجود دارد. همچنین اگر RSI روزانه بتواند خط روند نزولی خود را بشکند قیمت می‌تواند تا حدود 1 دلار و سپس 1.3 تا 1.5 دلار افزایش داشته باشد.


تحلیل فانتوم 8 فروردین 1403

اگر تحلیل 14 اسفند را خوانده باشید، متوجه خواهید شد که نمودار دقیقا مطابق با تحلیل حرکت کرده است. یعنی ابتدا تا حدود 0.56 دلار کاهش قیمت داشت و به سطح F پولبک زده و سپس به سقف کانال و پس از آن به نزدیکی سطح هفتگی D در حدود 1.3 دلار تا 1.6 دلار رسید.

تحلیلگر معتقد است که اکنون نمودار در فاز اصلاح زمانی است و در صورت شکست حمایت RSI روزانه، به احتمال زیاد به دلیل وجود واگرایی منفی، این اصلاح زمانی تبدیل به اصلاح قیمتی خواهد شد. نمودار می‌تواند طی این اصلاح تا محدوده‌های 0.80، 0.65 دلار و حتی سطح F کاهش قیمت داشته باشد.

البته نا گفته نماند که پیش از این اصلاح قمیت، در صورتی که RSI حمایت شود، نمودار می‌تواند یکبار دیگر به سطح D در حدود قیمت 1.3 تا 1.6 دلار برسد و پس از آن وارد فاز اصلاحی شود.


تحلیل فانتوم 14 اسفند 1402

دقیقا مطابق با نظر تحلیلگر در تحلیل اول اسفند، ارز فانتوم تا حدود 0.40 دلار اصلاح قیمت داشت و پس از آن سطح مقاومتی C در قیمت 0.42 تا 0.45 را شکست و به سطح F در حدود قیمت 0.53 تا 0.59 رسید. با رسیدن قیمت به این سطح مقاومتی، قیمت به یکباره حدود 10 درصد ریزش داشت (در تایم 4 ساعته مشهود است و در تایم روزانه به صورت شدو کندل دیده می‌شود.) که برای خروج برخی از معامله‌گران کوتاه مدت الزامی بود. پس از آن مطابق با انتظار، نمودار با قدرت فراوان سطح F را نیز شکست و به سطح مقاومت هفتگی B در حدود قیمت 0.66 تا 0.87 دلار رسید.

اگر به تصویر تایم هفتگی بنگرید، مشاهده می‌کنید که RSI خط روند نزولی خود را شکسته، به آن پولبک زده و به حرکت خود ادامه داده است. طی این حرکت RSI به سقف قبلی خودش رسیده است. به نظر تحلیلگر روند کلی فانتوم هنوز صعودی است و می‌تواند در بازه بلند مدت به سطح هفتگی D در حدود قیمت 1.32 تا 1.66 دلار برسد. اما طی این حرکت بلند مدت به دلیل واگرایی منفی در RSI امکان اصلاح قیمت نیز وجود دارد. این اصلاح قیمت الزامی است تا نمودار توانایی رسیدن به سطوح بالاتر را داشته باشد.

در تایم روزانه، نمودار حدود 45 درصد افزایش قیمت را طی یک روز داشته است. پس اندکی اصلاح قیمت در این حوالی کاملا عادی به نظر می‌رسد. این اصلاح قیمت می‌تواند به عنوان پولبک به سطح F در نظر گرفته شود و تا سطوح 0.60 و حتی 0.50 دلار ادامه داشته باشد. اما پس از آن نمودار در بازه روزانه می‌تواند به سقف سطح B در قیمت 0.87 دلار و همچنین سقف کانال قرمز رنگ در حدود قیمت 0.95 تا 1 دلار برسد.


تحلیل فانتوم 1 اسفند 1402

نمودار فانتوم مطابق با سناریوی دوم در تحلیل گذشته عمل کرد. یعنی به خط روند کوتاه مدت نزولی پولبک زد و خود را به سطح مقاومتی C در محدوده قیمت 0.425 تا 0.455 رساند.

اکنون قیمت دقیقا در این ناحیه قرار دارد و با توجه به مقاومت‌هایی که پیش رو دارد، احتمال اصلاح موقت قیمت تا محدوده 0.4 و حتی 0.36 دلار وجود دارد. اما پس از اصلاح قیمت، با توجه به اینکه RSI هنوز به مقاومت خود نرسیده است، تحلیلگر انتظار دارد تا نمودار بتواند سطح C را شکسته و به سطح مقاومت بعدی، یعنی سطح F در قیمت 0.53 تا 0.6 برسد.

تحلیل فانتوم


تحلیل تکنیکال فانتوم 11 بهمن 1402

نمودار ارز فانتوم در تحلیل گذشته بر روی سطح حمایتی PRZ قرار داشت که در ادامه این سطح را شکست. پس از شکست این سطح قیمت خود را دقیقا به ناحیه حمایتی 0.311 که معرفی شده بود، رساند. سپس بلافاصله قیمت با قدرت فراوان به سمت خط روند صعودی شکسته شده بازگشت و به آن خط پولبک زد.

اکنون از آنجایی که نمودار، خط روند صعودی خود را شکسته و پولبک را تکمیل کرده است، انتظار می‌رود قیمت به سطوح حمایتی پایین‌تر برسد. اولین حمایت‌ها حدود قیمت 0.31، 0.26 و 0.22 تا 0.2 هستند. نمودار می‌تواند بر روی هر یک از این سطوح اصلاحش را تمام کند.

یک سناریوی دیگری که می‌توان در نظر گرفت، این است که اکنون قیمت به خط روند نزولی کوتاه مدت که به تازگی شکسته است نیز پولبک بزند و سپس برای تست مجدد سطح C در حدود قیمت 0.42 تا 0.45 اقدام کند و بعد از آن وارد فاز اصلاحی شود که در این صورت اصلاح قیمت نمی‌تواند زیاد عمیق باشد.

تحلیل فانتوم


تحلیل تکنیکال فانتوم 25 دی 1402

در تحلیل گذشته عنوان شد که اگر نمودار سطح C را بشکند، توانایی رسیدن به سطح F و B را دارد. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت با عبور از سطح C دقیقا به سطح F در قیمت 0.53 تا 0.59 رسید و پس از آن وارد فاز اصلاح شد.

اکنون قیمت دقیقا بر روی محدوده PRZ حمایتی قرار دارد. این منطقه PRZ حاصل از سطح شماره 1 در قیمت 0.35 دلار و خط روند صعودی است. با توجه به اصلاح قیمت حدود 35 درصدی و رسیدن به PRZ حمایتی انتظار می‌رود نمودار افزایش قیمت را مجددا از سر بگیرد و بعد از شکست خط روند نزولیِ کوتاه مدت آبی رنگ، در گام اول مجددا سطح F در قیمت 0.53 دلار را تست کند و اگر این سطح را نیز بشکند به سطح B خواهد رسید.

اما اگر خط روند صعودی آبی رنگ را بشکند،  اولین حمایت سطح شماره 1 در قیمت 0.35 دلار خواهد بود. حمایت‌های بعدی قیمت‌های 0.31 و 0.26 دلار است.

تحلیل تکنیکال فانتوم


تحلیل تکنیکال فانتوم 22 آذر 1402

ماهانه

فانتوم پس از رشد قیمت در سال 2020 و 2021، نهایتا در سال 2022 وارد اصلاح قیمت شده و حدود 95 درصد ریزش قیمت را تجربه کرد. این ریزش بر روی سطح PRZ که حاصل از سطح 50 درصد فیبوناچی و سطح ماهانه A است، متوقف شد. در حال حاضر نیز قیمت در 3 ماه اخیر رشد پیوسته‌ای را ثبت کرده است. از آنجا که قیمت از سطح ماهانه برگشته است، توانایی این را دارد که در بازه بلندمدت به سطح B برسد.

هفتگی

در تایم هفتگی مشخص می‌شود که نمودار خط روند نزولی خود را شکسته است و اکنون به سطح هفتگی C (حاصل از منشاء حرکت) رسیده است که سطح نسبتا قدرتمندی است. همچنین RSI در این تایم فریم نیز به سطح مقاومتی خود رسیده است که احتمالا باعث اصلاح قیمت موقت خواهد شد. برای بررسی بیشتر به تایم روزانه می‌رویم.

روزانه

در تایم روزانه نشانه‌های اصلاح قیمت بیشتر است (اصلاح می‌تواند به صورت زمانی باشد). قیمت در نزدیکی سطح C واگرایی منفی با RSI را ثبت کرده است. همچنین در محل این سطح، پیوت روزانه را نیز داریم.

قیمت اکنون بر روی سطح روزانه شماره 1 قرار دارد و در صورت شکست این سطح که احتمالش زیاد است، توانایی رسیدن به خط روند صعودی و سپس محدوده قیمتی 0.285 دلار را دارد. در صورتی که اصلاح عمیق شود، سطوح حمایتی بعدی قیمت 0.227 دلار و سطح A است. البته این احتمال نیز وجود دارد که قیمت بین سطوح C و 1 نوسان کند تا یک کدام از آن‌ها را بشکند.

اما اگر برای کلیت بازار اخبار مثبت منتشر شود، نمودار به تمام سیگنال‌های منفی بی اعتنایی کرده و سطح C را خواهد شکست. در این صورت سطح F و B اولین مقاومت‌های جدی هستند.

⛔️ سلب مسئولیت: تمامی تحلیل‌های مندرج در وب‌سایت بلاک‌پست و دیگر شبکه‌های اجتماعی مرتبط با آن، صرفا نظر شخصی تحلیلگر می‌باشند. این تحلیل‌ها نباید به عنوان توصیه معاملاتی در نظر گرفته شوند. واضح است که تبعات ناشی از اتکا به این مطالب، مستقیما متوجه خود مخاطبان خواهد بود و رسانه بلاک‌پست هیچ مسئولیتی در قبال سود و ضرر شما ندارد.

محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *