تحلیل مانا (MANA)؛ قیمت لحظه ای و نمودار تحلیل تکنیکال مانا

تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 8 دقیقه

تحلیل مانا 5 اردیبهشت 1403

همانطور که انتظار می‌رفت مانا به سطح شماره 3 در حدود 0.60 دلار رسید و برای حدود 10 روز روی این سطح باقی ماند. سپس همزمان با اخبارِ تنش‌های نظامی، نمودار توانست هم سطح شماره 3 و هم کف کانال را بشکند و به محدوده معرفی شده در حدود 0.40 دلار برسد.

سطح شماره 2 در قیمت 0.40 دلار به خوبی توانست از نمودار حمایت کند و اجازه ندهد قیمت ریزش بیشتری را داشته باشد. همچنین با فروکش کردن تنش‌ها نظامی منطقه، اعتماد مجددا به بازار برگشت و کمی افزایش قیمت را داشتیم.

اکنون نمودار تقریبا به سطح مقاومتی خود در محدوده 0.50 تا 0.52 رسیده است که احتمال افزایش عرضه را افزایش می‌دهد. از طرفی RSI نیز به تازگی خط روند نزولی خود را شکسته است که شکست آنچنان قدرتمندی و قابل اعتمادی نیست.

با توجه به سیگنال‌ها نظر تحلیلگر این است که نمودار خود را به محدوده مقاومتی 0.50 تا 0.52 و یا حتی سطح شماره 3 در حدود قیمت 0.55 تا 0.60 دلار برساند و همزمان RSI نیز به حدود 50 تا 55 برسد. سپس عرضه افزایش یافته و کاهش قیمتی خواهیم داشت که این کاهش قیمت می‌تواند مجددا تا حدود 0.45 تا 0.40 دلار باشد.

اما اگر نمودار بر خلاف نظر تحلیلگر کف شماره 2 را به پایین بشکند، اولین حمایت 0.35 دلار است و همچنین اگر نمودار سطح شماره 3 را به سمت بالا بشکند، مقاومت هفتگی B اولین سد قیمتی خواهد بود.


تحلیل مانا 8 فروردین 1403

مانا نیز مطابق تا ذهینت صعودی، خود را به سطوح مقاومتی اشاره شده در تحلیل گذشته در حدود 0.8 دلار در سقف کانال رساند. همچنین طی این حرکت صعودی، نمودار به سطح ماهانه B نیز رسیده است.

اگر به RSI دقت کنید، متوجه خواهید شد که خط روند صعودی شماره 1 را شکسته است و اکنون در حال پولبک به آن است. همچنین خط روند نزولی شماره 2 را نیز به بالا شکسته است و به آن دو بار نیز پولبک زده است. در حال حاضر RSI بین این دو خط در حال نوسان است و انتظار می‌رود نمودار قیمت نیز بین دو سطح شماره 3 و سطح B نوسان داشته باشد.

با توجه به این شرایط نظر تحلیلگر این است که اگر RSI نتواند به روی خط روند صعودی شماره 1 برگردد، نمودار تا سطح شماره 3 در حدود 0.6 دلار و حتی 0.54 دلار در کف کانال کاهش قیمت داشته باشد. سپس در صورتی که کف کانال نشکند، نمودار می‌تواند مجددا سقف کانال و سطح B را تست کند. اما اگر نمودار از کف کانال خارج شود، سطح حمایت بعدی حدود 0.40 دلار خواهد بود.

اما اگر RSI به روی خط شماره 1 برگردد، نمودار قیمت نیز ابتدا به سقف قبلی در حدود قیمت 0.8 دلار خواهد رسید و در صورت شکست این سقف به سمت بالا، می‌تواند تا سقف کانال در حدود قیمت 0.85 دلار برسد.


تحلیل مانا 14 اسفند 1402

مطابق با ذهنیت صعودی، مانا توانست به سطح شماره 3 در حدود قیمت 0.6 دلار برسد و در نهایت پس از یک روز درگیر این سطح بودن، این سطح را نیز شکسته و مطابق با تحلیل به حدود سطح ماهانه B در قیمت 0.75 دلار رسید.

اگر به تایم هفتگی درون کادر آبی بنگرید، با توجه به وضعیت RSI و نمودار قیمت متوجه خواهید شد که نمودار توانایی رسیدن به سطح ماهانه B و حتی قیمت 2 دلار را دارد. اما در تایم روزانه به نظر می‌رسد نمودار اندکی توانایی رشد را دارد و پس از آن نیازمند اصلاح قیمت است.

این اصلاح قیمت می‌تواند تا سطح شماره 3 در قیمت 0.6 و حتی 0.50 دلار نیز ادامه داشته باشد. مقاومت‌های روزانه نیز 0.80 و 1.10 دلار خواهند بود.


تحلیل مانا 23 بهمن 1402

در تحلیل گذشته ارز مانا، نمودار بر روی سطح PRZ حمایتی شماره 2 در حدود قیمت 0.43 دلار قرار داشت که انتظار می‌رفت این ناحیه بتواند قیمت را نگه دارد. مطابق با انتظار،سطح شماره 2 توانست از قیمت حمایت کند و نمودار را به مقاومت چهار ساعته در حدود قیمت 0.485 تا 0.49 دلار که در تصویر ترسیم نشده است برساند. طی این نوسانات نمودار خط روند نزولی خود را نیز شکسته است.

در حال حاضر نمودار دقیقا درگیر مقاومت چهار ساعته در قیمت 0.49 دلار است. اگر به اندیکاتور RSI نیز دقت کنید، متوجه می‌شوید که این نمودار نیز درگیر خط روند نزولی است. اکنون به نظر تحلیل گر دو سناریو وجود دارد. اول اینکه نمودار مقاومت چهار ساعته خود را طی روزهای آتی بشکند و به سطح شماره 3 در قیمت 0.6 دلار برسد. اما سناریوی دوم این‌گونه است که ابتدا نمودار مجددا به سمت سطح شماره 2 در قیمت 0.43 دلار حرکت کند، پس از آن برای شکست مقاومت چهار ساعته اقدام نماید.

این سناریوها نشان دهنده ذهینت صعودی تحلیل‌گر است، در نتیجه انتظار می‌رود در بلندمدت نمودار خود را به سطوح ماهانه B در حدود قیمت 0.75 تا 1 دلار برساند. اما اگر نمودار بر خلاف انتظار، سطح شماره 2 در قیمت 0.43 را بشکند، اولین حمایت نمودار سطح 0.385 دلار خواهد بود و سپس سطح شماره 1 در حدود قیمت 0.34 دلار است.


تحلیل مانا 30 دی 1402

هفتگی

در تحلیل ارز مانا در 2 آذر ماه بیان شد که نمودار، پتانسیل تست مجدد سطح C را دارد و پس از آن قیمت به سطح هفتگی C در محدوده قیمت 0.47 تا 0.55 دلار رسید و با شدو از این سطح عبور کرد اما هیچ کندل هفتگی بالای این سطح بسته نشده است که نشان دهنده ضعف خریداران است. در چنین حالتی که قیمت به یک سطح تایم بالا مانند هفتگی واکنش نشان می‌دهد، معمولا نمودار برای استراحت و جمع آوری نقدینگی به سمت اولین سطح تایم پایین‌تر اقدام می‌کند.

روزانه

در تایم روزانه، کمی بالاتر از سطح هفتگی C، مقاومت روزانه شماره 3 در قیمت 0.6 دلار وجود داشت که در تحلیل گذشته ترسیم نشده است. قیمت زمانی که با شدو از سطح هفتگی C عبور کرد، به این سطح مقاومتی رسیده و بلافاصله واکنش نشان داده است. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، پس از رسیدن قیمت به سطح تایم‌های بالا و عدم عبور از آن، نمودار به اولین سطح تایم پایین برمی‌گردد که در نمودار ارز مانا نیز این اتفاق افتاد و قیمت به سطح روزانه شماره 2 در قیمت 0.43 دلار رسید که این سطح با خط روند میانی یک منطقه PRZ تشکیل داده است.

اکنون که قیمت به سطح حمایتی روزانه رسیده است، انتظار می‌رود که قیمت از سطح C عبور کرده و مجددا برای تست سطح روزانه 3 در قیمت 0.6 اقدام کند. در این مسیر مقاومت 4 ساعته 0.52 دلار نیز وجود دارد. از طرفی اگر نمودار منطقه PRZ حمایتی را از دست بدهد که احتمالش کم است، توانایی رسیدن به سطح شماره 1 در قیمت 0.35 را نیز دارد.


تحلیل مانا 2 آذر 1402

ماهانه

ارز مانا در تایم فریم ماهانه در کانال صعودی قرار دارد که اکنون بر روی کف کانال است. کف کانال نیز با سطح ماهانه A محدوده PRZ ماهانه به شدت مستحکمی را ایجاد نموده است. سطوح A و B اولین حمایت و مقاومت‌های ماهانه این ارز هستند.

هفتگی

در تایم هفتگی، با ترسیم خط روند نزولی، متوجه شکست این خط می‌شویم. همچنین در حال حاضر قیمت به سطح C که حاصل منشاء حرکت شارپ نزولی در گذشته است رسیده است.  این دو اتفاق اصلاح قیمت موقت حال حاضر را توجیه می‌کند.

اگر به اندیکاتور RSI دقت کنید، متوجه خواهید شد که واگرایی مثبت هفتگی را به ثبت رسانده است که نشانه افزایش قیمت در بلند مدت است. همچنین به طور معمول، در چنین حالتی که قیمت از سطح ماهانه برگردانده شده و به سطوح تایم فریم پایین‌تر (در اینجا سطح هفتگی C) می‌رسد، سطوح تایم پایین‌تر شکسته می‌شوند. برای جزئیات بیشتر به تایم پایین‌تر یعنی روزانه می‌رویم.

روزانه

در تایم روزانه شاهد اصلاح قیمت حدودا 20 درصدی پس از رشد 70 درصدی هستیم. این اصلاح قیمت در حال حاضر بر روی سطح 0.38 دلار متوقف شده است. همچنین RSI بر روی خط روند صعودی خود قرار دارد که در صورت حفظ این خط روند می‌تواند نشانه مثبتی برای افزایش قیمت و تست مجدد سطح C باشد. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، قیمت برای تست سطح C ابتدا باید از سطح روزانه شماره 2 عبور کند.

اما در صورتی که خط روند صعودی RSI شکسته شود، سطوح حمایتی کلیدی و مهم، سطح شماره 1 و سطح ماهانه A در حدود قیمت 0.3 دلار است.

محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *