ضرر 5 میلیارد دلاری معامله‌گران شورت در دو روز با انفجار قیمت سهام گیم‌استاپ و AMC

ضرر 5 میلیارد دلاری معامله‌گران شورت در دو روز با انفجار قیمت سهام گیم‌استاپ و AMC
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

دو شرکت گیم‌استاپ (GME) و AMC که در بین سرمایه‌گذاران خرده‌فروش محبوبیت زیادی دارند، در دو روز گذشته شاهد رشد چشمگیری در قیمت سهام خود بوده‌اند. این افزایش قیمت، ضرر 5 میلیارد دلاری را به معامله‌گران سهام شورت در این دو شرکت تحمیل کرده است. سهام گیم‌استاپ که روز دوشنبه 74 درصد افزایش یافته بود، در روز سه‌شنبه نیز به روند صعودی خود ادامه داد.

بازگشت روآرینگ کیتی (Roaring Kitty)

پس از گذشت حدود 3 سال از رویداد «جنگ گیم‌استاپ»، کیت گیل معروف به روآرینگ کیتی که از رهبران اصلی این جنبش بود، دیروز به فضای شبکه اجتماعی توییتر بازگشت. بازگشت او به مانند انفجار یک بمب، توجه زیادی را به خود جلب کرد. در پی انتشار یک توییت از سوی او، قیمت سهام شرکت گیم‌استاپ از 10 دلار به 30 دلار افزایش یافت. رشد قیمت سهام گیم‌استاپ به گونه‌ای سریع و شدید بود که در طول یک روز، مقامات ناظر بر معاملات سهام، به دلیل مشکوک بودن این افزایش قیمت، پنج بار معاملات این سهام را به حالت تعلیق درآوردند. او در ادامه با انتشار میم‌های بیشتر که شامل صحنه‌هایی از فیلم‌های معروف بود، به هیجان این روند دامن زد.

در حالی که سهامداران گیم‌استاپ پیش از این جهش قیمتی در سود بودند، معامله‌گران سهام شورت با این افزایش ناگهانی متحمل ضرر سنگینی شدند. این هیجان اخیر در سهام گیم‌استاپ و AMC طی 48 ساعت گذشته بیش از 5 میلیارد دلار به معامله‌گران سهام شورت ضرر زده است. با این حال، تداوم این روند صعودی در هاله‌ای از ابهام است.

اما این ماجرا از کجا آغاز شد؟

روآرینگ کیتی (کیت گیل): یک سرمایه‌گذار و اینفلوئنسر

کیت گیل، معروف به روآرینگ کیتی، یک سرمایه‌گذار خرده‌فروش و اینفلوئنسر مالی است که در طی رویداد “جنگ گیم‌استاپ” در سال 2021 به شهرت رسید. او در آن زمان یک کارمند 34 ساله در یک شرکت مالی بود که در اوقات فراغت خود به سرمایه‌گذاری و تحلیل سهام علاقه داشت.

گیل و گیم‌استاپ: داستانی از باور و شجاعت

گیل از سال 2019 شروع به خرید سهام گیم‌استاپ و انتشار تحلیل‌های ویدیویی در یوتیوب کرد. او معتقد بود که این شرکت بازی‌فروشی ارزش بیشتری از ارزش بازاری آن دارد. ویدیوهای او در سابردیت وال استریت بتس (WallStreetBets) محبوب شد و او به عنوان روآرینگ کیتی شناخته شد.

شورت اسکوییز گیم‌استاپ: جنگی نابرابر

در اوایل 2021، گیل و دیگر اعضای وال استریت بتس متوجه شدند که صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری روی شورت سهام گیم‌استاپ شرط بسته‌اند. آنها با خرید گسترده این سهام، شورت اسکوییزی (Short Squeeze) عظیم را رقم زدند که باعث افزایش چشمگیر قیمت سهام گیم‌استاپ شد.

جنگ گیم‌استاپ: نقطه عطفی در تاریخ سرمایه‌گذاری

در اوایل سال 2021، گروهی از سرمایه‌گذاران خرده‌فروش در سابردیت WallStreetBets در ردیت، متوجه شدند که صندوق‌های بزرگ سرمایه‌گذاری روی شورت (فروش کوتاه مدت) سهام شرکت گیم‌استاپ شرط بسته‌اند. آنها تصمیم گرفتند با خرید گسترده این سهام، یک شورت اسکوییز (فشار روی معامله‌گران شورت) عظیم را رقم بزنند.

این حرکت که توسط روآرینگ کیتی و دیگر اعضای وال استریت بتس رهبری می‌شد، باعث افزایش ناگهانی و شدید قیمت سهام گیم‌استاپ شد. صندوق‌های بزرگی مانند ملوین کپیتال که روی شورت این سهام شرط بسته بودند، با ضررهای سنگین مواجه شدند.

این رویداد که “جنگ گیم‌استاپ” نامیده شد، به یک پدیده جهانی تبدیل شد و نشان داد که سرمایه‌گذاران خرده‌فروش نیز می‌توانند با همبستگی و هماهنگی، بر بازارهای مالی تأثیر بگذارند. این ماجرا حتی به ساخت فیلم “دامب مانی” در سال 2023 منجر شد که به روایت این رویداد می‌پرداخت.

پیامدهای جنگ گیم‌استاپ

جنگ گیم‌استاپ نه تنها باعث ضرر سنگین صندوق‌های بزرگ شد، بلکه موجب سود کلانی برای سرمایه‌گذاران خرده‌فروش گردید. روآرینگ کیتی نیز از این رویداد به عنوان یک قهرمان و الگو برای سرمایه‌گذاران جوان بیرون آمد. با این حال، این رویداد جنجالی، توجه نهادهای نظارتی مالی را نیز به خود جلب کرد. آن‌ها نگران دستکاری بازار و نوسانات شدید ناشی از فعالیت‌های هماهنگ سرمایه‌گذاران خرده‌فروش شدند. در نتیجه، مقررات جدیدی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های آنلاین مرتبط با سرمایه‌گذاری وضع شد.

بازگشت روآرینگ کیتی و ابهامات آینده

بازگشت روآرینگ کیتی به شبکه‌های اجتماعی با انتشار میم و به دنبال آن، افزایش قیمت سهام گیم‌استاپ و AMC، بسیاری را به یاد رویدادهای سال 2021 انداخت. آیا این افزایش قیمت، نشانه‌ای از تکرار “جنگ گیم‌استاپ” است؟ کارشناسان در این مورد تردید دارند. آن‌ها معتقدند که شرایط بازار نسبت به سال 2021 تغییر کرده است و بعید به نظر می‌رسد شاهد همان میزان جهش قیمتی باشیم. با این وجود، تحرکات روآرینگ کیتی و واکنش بازار نشان می‌دهد که این ماجرا همچنان می‌تواند بر احساسات سرمایه‌گذاران خرده‌فروش تأثیر بگذارد و نوساناتی را در بازار ایجاد کند.

نتیجه‌گیری

جهش اخیر قیمت سهام گیم‌استاپ و AMC، یادآور تأثیرگذاری سرمایه‌گذاران خرده‌فروش بر بازارهای مالی است. با این حال، پیش‌بینی روند آینده این سهام‌ها و تکرار احتمالی “جنگ گیم‌استاپ” دشوار است. شرایط بازار، فعالیت‌های سرمایه‌گذاران و تصمیمات نهادهای نظارتی، همگی می‌توانند در سرنوشت این رویداد نقش داشته باشند.

اخبار مرتبط:

آدرس جعلی منجر به ضرر 70 میلیون دلاری شد؛ مراقب کلاهبرداری‌های جدید در رمز ارزها باشید!

یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *