به مناسبت یک سالگی شبکه‌ پالس‌چین!

به مناسبت یک سالگی شبکه‌ پالس‌چین! گزارش‌
زمان مطالعه : 6 دقیقه

در تاریخ 13 می 2023 (23 اردیبهشت 1402)، شبکه‌ی پالس‌چین توسط ریچارد هارت، خالق پروژه‌ی هکس راه‌اندازی شد. همانطور که پیش‌تر گفتیم، این شبکه یک هاردفورک کامل از شبکه‌ی اتریوم است و تمام داده‌های موجود در این شبکه را عینا کپی کرده است.

براساس آمار سایت GoPulse، در حال حاضر، این شبکه دارای 48,944 ولیدیتور است.

به مناسبت یک سالگی شبکه پالس‌چین!

این سایت، آمار دیگری نیز مانند تعداد تراکنش‌های انجام شده تا این لحظه و تعداد کیف پول‌های فعال را نشان می‌دهد که به ترتیب 137,739,597 و 994,849 است.

به مناسبت یک سالگی شبکه پالس‌چین!

جالب توجه است که پالس‌چین یکی از پویاترین جوامع را همراه خود دارد و تاکنون بیش از 200 پروژه بر روی این شبکه راه‌اندازی شده است.

گفتنی است، همزمان با راه‌اندازی شبکه‌ی پالس‌چین، ریچارد هارت از پالس‌ایکس، صرافی غیرمتمرکز خود نیز رونمایی کرد. دو روز پیش، شبکه پالس‌چین و صرافی پالس‌ایکس، یک سال فعالیت بدون نقص خود را پشت سر گذاشتند و امروز، رسانه بلاک‌پست قصد دارد تا به مناسب یک‌ سالگی آن، به تمام آنچه که در طی این مدت گذشت به صورت خلاصه بپردازد.

قیمت توکن‌های اصلی شبکه پالس‌چین

ریچارد هارت، قبل از راه‌اندازی این شبکه و صرافی، برای اولین بار در تاریخ ارزهای دیجیتال از طرحی به نام قربانی (Sacrifice) استفاده کرد. در فرایند قربانی که به مدت 17 روز ادامه داشت، کاربران شبکه‌ی اتریوم می‌توانستند توکن‌های ERC-20 خود را به آدرس مربوط به کیف پول قربانی ارسال کنند و پس از تکمیل پروژه‌های پالس‌چین و پالس‌ایکس در ازای آن ایردراپ توکن‌های خود را دریافت کنند. لازم به ذکر است که این کار به منظور حمایت از آزادی بیان انجام می‌شد و ریچارد هارت زمینه هرگونه انتظاری را از سرمایه‌گذاران سلب کرد. (ممکن بود که هیچ‌ ایردراپی دریافت نکنند.)

در زمان قربانی، قیمت هر دو توکن PLS، رمزارز بومی شبکه پالس‌چین و PLSX، توکن صرافی پالس‌ایکس 0.0001 تخمین زده شده بود، اما پس از لانچ شبکه، قیمت این دو توکن به ترتیب با 0.000035 و 0.000009 باز شد که در حال حاضر قیمت پالس 0.000058 و قیمت پالس‌ایکس 0.000024 است. در کنار این موارد، شبکه پالس‌چین دارای دو توکن اصلی دیگر به نام‌های هکس پالس‌چین (HEX) و اینک (INC) نیز است. هکس پالس‌چین همان کپی هکس اتریوم، اولین پروژه‌ی ریچارد هارت است و توکن اینک، توکن انگیزشی این شبکه است.

هکس پالس‌چین در حال حاضر قیمتی بالاتر از هکس اتریوم دارد و در محدوده‌ی 0.0086 است و توکن اینک که در اول بازار خود با قیمت 3.7 دلار راه‌اندازی شد و طی هفت روز سقف قیمتی 80 دلار را تجربه کرد، در حال حاضر 3 دلار است.

به مناسبت یک سالگی شبکه پالس‌چین!

 

نگرانی کاربران از ریزش قیمت ارزهای اصلی پالس‌چین

همانطور که اشاره کردیم، قیمت رمزارزهای اصلی این شبکه در حال حاضر کمتر از قیمت قربانی است و همین موضوع باعث نگرانی برخی از کاربران شده است. این مسئله در بازار ارزهای دیجیتال اتفاق جدیدی نیست و در دوره‌های گذشته نیز چنین روندهایی را در بازارهایی مانند پالیگان (متیک سابق) شاهد بودیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، جالب است بدانید که روند صعودی متیک (رمزارز بومی شبکه پالیگان) حدود 2 سال پس از راه‌اندازی این شبکه شروع شد!

به مناسبت یک سالگی شبکه پالس‌چین!

از طرفی، در این مدت، رمزارزهای زیادی بر بستر این شبکه راه‌اندازی شده‌اند که مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته‌ و باعث افزایش حجم تراکنش‌ها در شبکه‌ی پالس‌چین شده‌اند. یکی از این رمزارزها توکن pDai، کپی استیبل‌کوین دای است که در بین جامعه‌ی این شبکه به‌عنوان میم‌کوین معرفی می‌شود و تاکنون رشد پنج هزار برابری را تجربه کرده است.

از دیگر میم‌کوین‌هایی که رشدهای قابل توجه و حجم نقدینگی خوبی داشتند می‌توان به ATROPA ،TEDDY BEAR و SOLIDX اشاره کرد.

🔔 البته در نظر داشته باشید که تمام این موارد صرفا به‌عنوان مثال ذکر شده‌ است و هیچ گونه توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری نیست زیرا میم‌کوین‌ها همانطور که می‌توانند رشد زیادی را به همراه داشته باشند، امکان ریزش‌های شدیدی را نیز در پی دارند.

شکایت سازمان SEC از ریچارد هارت

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، در تاریخ 31 جولای (9 مرداد)، طی شکایتی از ریچاد هارت مدعی شد که این شخص قوانین اوراق بهادار آمریکا را نقض کرده است. در نقد و بررسی شکایت SEC از ریچارد هارت به طور مفصل به حواشی این شکایت پرداخته‌ایم. گفتنی است، پس از انتشار این خبر، قیمت ارزهای اصلی شبکه‌ پالس‌چین حدود 60 درصد ریزش کرد اما طولی نکشید که به بازار به روند عادی خود بازگشت.

مدتی پس از این شکایت، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سازمان SEC نتوانسته ابلاغیه شکایت خود را به بنیان‌گذار پالس‌چین برساند درنتیجه، زمان برگزاری دادگاه برای رسیدگی به این پرونده به تعویق افتاد. جالب توجه است که تا مدت‌ها پس از این شکایت ریچارد هارت هیچ‌گونه موضع‌گیری شفافی درمورد این موضوع نداشت، اما در تاریخ 10 ژانویه 2024 (20 دی 1402) با انتشار توییتی، علنا آمادگی خود را برای مقابله با این کمیسیون اعلام کرد. به دنبال این توییت، توکن‌های زیرمجموعه این شخص رشد چشمگیری را در پی داشت.

توییت جنجالی ریچارد هارت درمورد هکس اتریوم

در تاریخ 10 مارس 2024 (20 اسفند 1402)، سازنده‌ی شبکه‌ پالس‌چین توییتی به نقد از کارمزدهای سرسام‌آور شبکه اتریوم منتشر کرد و اظهار داشت که کاربران دارای هکس اتریوم مجبورند هزینه‌های زیادی را در جهت انجام تراکنش‌های خود بپردازند. در آن زمان، ریچارد هارت اعلام کرد که کاربران می‌توانند با پرداخت کارمزد کمتری هکس را در شبکه پالس‌چین خرید و فروش کنند و این هزینه‌ها به هیچ‌عنوان صرفه اقتصادی ندارد و عملا ارزش استیک هکس را نابود می‌کند.

این توییت که اتمام حجتی با جامعه‌ی هکس بود، توانست تاثیر زیادی بر قیمت آن بگذارد و منجر به ریزش شدید آن شود. ناگفته نماند که به دنبال ایردراپ بزرگ‌ پالس‌چین، همه افرادی که قبل از تاریخ 10 می 2023 (21 اردیبهشت 1402)، در کیف پول خود هکس اتریوم داشتند، معادل یک به یک آن را نیز در این شبکه دریافت کردند.

صحبت‌های ریچارد هارت در سالروز شبکه‌ پالس‌چین

دو روز پیش، ریچارد هارت در اکانت X (توییتر سابق) خود، با انتشار توییت‌هایی نظر خود را نسبت به عملکرد بی‌نقص این شبکه بیان کرد که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

شبکه اتریوم عالی عمل می‌کند، اما پالس‌چین یک شبکه لایه یک غیرمتمرکزتر، سریع‌تر، ارزان‌تر و با تورم کمتر است و فقط یک سال بیشتر نیست که از راه‌اندازی آن می‌گذرد. این شبکه حتی از شبکه‌های لایه 2 نیز امن‌تر است. ظاهرا بیت‌کوین تورم بسیار کمتری نسبت به دلار دارد، اتریوم تورم بسیار کمتری نسبت به بیت‌کوین دارد و پالس تورم کمتری نسبت به اتریوم دارد. براساس آمار سایت pulsecoinlist و ultrasound، بیت‌کوین 5 برابر و اتریوم 3.5 برابر تورم بیشتری نسبت به پالس دارد. 

هکس پالس‌چین، پالس و اینک یک سال است که بدون هیچ مشکلی عمل می‌کنند و همین موضوع تقریبا یک سال است که برای پالس‌ایکس نیز صدق می‌کند. این شبکه حدود 280 برابر از نظر کارمزد ارزان‌تر از اتریوم و 1500 برابر ارزان‌تر از بیت‌کوین است.

ساجده حسینی

ادبیات انگلیسی خوندم و خیلی تصادفی وارد حوزه کریپتوکارنسی شدم. علاقه زیادی به مطالب تخصصی حوزه بلاک‌چین دارم و به طور پیوسته درمورد تحولات بازار ارزهای دیجیتال ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *