خطر مسدود شدن دارایی ایرانیان در صرافی بینگ‌ایکس!

خطر مسدود شدن دارایی ایرانیان در صرافی بینگ‌ایکس! گزارش‌
زمان مطالعه : 3 دقیقه

این گزارش با استناد به یافته‌های کوین تلگراف، کاربران ایرانی را نسبت به خطرات احتمالی فعالیت در صرافی بینگ‌ایکس (BingX) آگاه می‌کند. با این حال، با وجود آنکه این صرافی در حال حاضر از کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند، احتمال مسدود شدن دارایی‌های آنها در آینده به دلیل رعایت نکردن تحریم‌های ایالات متحده وجود دارد.

در همین راستا، روز جمعه 12 آوریل (24 فروردین)، سایت کوین تلگراف در گزارشی (https://cointelegraph.com/news/bingx-exchange-iran-sanctions-evasion) با عنوان «صرافی BingX آشکارا از کاربران ایرانی پشتیبانی می‌کند و تحریم‌ها را به چالش می‌کشد» به این موضوع پرداخت. بر اساس این گزارش، علیرغم تحریم‌های آمریکا نسبت به ایران، این صرافی به شهروندان ایرانی اجازه فعالیت می‌دهد. علاوه بر این، صرافی بینگ‌ایکس در گروه تلگرام رسمی خود به زبان فارسی اعلام کرده است که با کاربران ایرانی مشکلی نداشته و حتی امکان احراز هویت با کارت ملی نیز وجود دارد.

احراز هویت با کارت ملی

احراز هویت با کارت ملی

بنابراین، این صرافی اجازه مبادله ریال ایران به تتر را در رابط کاربری خود می‌دهد که طبق قوانین دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (OFAC) ممنوع است. در نتیجه، تحریم‌ها عموما ساکنان ایرانی را از استفاده از صرافی‌های متمرکز ارزهای دیجیتال منع می‌کند و این صرافی‌ها در صورت معامله با ایرانیان، در معرض خطر محروم شدن از بازارهای آمریکا و جهان قرار می‌گیرند. طبق گفته OFAC، موسسات مالی خارجی (FFI) اگر آگاهانه تراکنش‌های مربوط به خرید یا فروش ریال ایران را انجام دهند یا تسهیل کنند، را به خطر می‌اندازند.

مبادله ریال ایران

از سوی دیگر، بر اساس داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، صرافی بینگ‌ایکس بیش از 974 میلیون دلار در روز حجم معاملات را تسهیل می‌کند که باعث می‌شود یکی از 20 صرافی برتر ارزهای دیجیتال در جهان باشد. با این وجود، طبق داده‌های وب‌سایت رسمی این صرافی، بینگ‌ایکس یک شرکت خدمات مالی ثبت‌شده در جمهوری لیتوانی است که به آن مجوز تجارت در اتحادیه اروپا را می‌دهد. همچنین، این صرافی در استرالیا به عنوان صرافی ارز دیجیتال مجوز دارد و در سنگاپور نیز فعالیت می‌کند.


پیشینه و زمینه

طبق گزارش کوین‌تلگراف، صرافی بینگ‌ایکس به طور علنی از کاربران ایرانی حمایت می‌کند و امکان معامله ارزهای دیجیتال را برای آن‌ها فراهم می‌آورد. این درحالی است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران، چنین فعالیت‌هایی را ممنوع می‌کند. این تناقض در حالی رخ می‌دهد که صرافی بینگ‌ایکس در کشورهای اروپایی و استرالیا مجوز فعالیت دارد و ملزم به رعایت این تحریم‌هاست.


یافته‌ها و تحلیل‌ها

با توجه به یافته‌های گزارش کوین‌تلگراف، رفتار فعلی صرافی بینگ‌ایکس در حمایت از کاربران ایرانی، نقض آشکار تحریم‌های آمریکا علیه ایران محسوب می‌شود. این امر می‌تواند منجر به اعمال جریمه‌های سنگین و محدودیت‌های قابل توجهی از سوی دولت آمریکا علیه این صرافی گردد. بنابراین، برای جلوگیری از چنین تبعاتی، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که بینگ‌ایکس در آینده نزدیک دارایی‌های کاربران ایرانی را مسدود نماید.


نتیجه‌گیری و توصیه‌ها

با در نظر گرفتن ریسک بالای مسدود شدن دارایی‌های کاربران ایرانی در صرافی بینگ‌ایکس، به آن‌ها اکیدا توصیه می‌گردد که از فعالیت در این صرافی خودداری نمایند. رعایت تحریم‌های ایالات متحده برای نهادهای مالی بین‌المللی الزامی بوده و عدم تمکین به این قوانین می‌تواند پیامدهای جدی را در پی داشته باشد. بنابراین، هشیاری و احتیاط کاربران ایرانی در این زمینه ضروری است.

اخبار مرتبط:
وضعیت مشتریان ایرانی صرافی کوکوین در پی اتهامات اخیر!

یعقوب قریشی

ارشد روابط بین‌الملل خوندم که قبلاً برای سایت‌های سیاسی قلم می‌زدم. اما دنیای رمزارزها و بلاک‌چین آنقدر مرا مجذوب خود کرد که تصمیم گرفتم مسیر شغلی‌ام را تغییر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *