تحلیل یونی‌ سواپ (UNI)؛ قیمت لحظه ای و نمودار تحلیل تکنیکال یونی‌ سواپ

تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 7 دقیقه

تحلیل یونی‌ سواپ. 8 اردیبهشت 1403

الگوی سر و شانه‌ی معرفی شده در تحلیل گذشته برای یونی سواپ، باعث کاهش قیمت تا حدود 7 دلار شد. طی این کاهش قیمت، نمودار سطح حمایت C و کف کانال را شکست و به سطوح حمایتی 2 و 1 رسید.

اکنون نمودار ظاهرا در حال پولبک به کف کانال و سطح C در حدود قیمت 8 تا 9.5 دلار است. همچنین RSI هفتگی نیز به خط روند هفتگی خود رسیده است و از طرفی نیز RSI روزانه خط روند نزولی را شکسته است. اما نکته‌ای که وجود دارد، ضعف حرکت صعودی اخیر است که نشان می‌دهد هنوز معامله‌گران بسیار محتاطانه عمل می‌کنند.

با توجه به نکات بالا، تحلیلگر باور دارد احتمالا قیمت مجددا به سمت سطح شماره 2 در حدود قیمت 7 دلار برگردد. پس از آن است که نمودار می‌تواند مجددا سطح C در حدود قیمت 8 تا 9.5 دلار را برای شکست آن تست کند. البته باید احتمال شکست سطح شماره 2 را نیز در نظر بگیرید که در صورت رخ دادن، قیمت به راحتی تا حدود 5.7 دلار می‌رسد.


تحلیل یونی‌ سواپ. 14 فروردین 1403

مطابق با تحلیل 16 اسفند، یونی‌سواپ توانست به سقف کانال قرمز رنگ و ناحیه هفتگی B در حدود قیمت 14.7 تا 19.9 برسد. با رسیدن قیمت به سقف کانال شاهد واکنش سریع قیمت هستیم. طی این واکنش نمودار حدودا 40 درصد کاهش قیمت داشت.

اکنون در تایم روزانه الگویی شبیه به سر و شانه در نمودار شکل گرفته است که با شکست خط گردن (خط روند آبی رنگ) این الگو تایید خواهد شد. با تایید شدن الگوی سر و شانه تحلیلگر انتظار دارد تا نمودار به سطح C در قیمت 8.4 و حتی کف کانال در حدود 7 دلار برسد.طی این اصلاح قیمت، RSI هفتگی نیز به خط حمایتی خود خواهد رسید. در صورتی که RSI حمایت شود، نمودار مجددا توانایی رسیدن به حدود 14 تا 15 دلار را دارد.

اما اگر الگوی سر و شانه تایید نشود، احتمالا نمودار بر روی خط روند درجا خواهد زد و حتی توانایی رسیدن به حدود 14 دلار را دارد. در این صورت احتمال اصلاح قیمت شدیدتر در آینده افزایش خواهد یافت.


تحلیل یونی‌ سواپ. 16 اسفند 1402

همانطور که در تحلیل گذشته اشاره شد، نظر تحلیلگر کاملا صعودی بود و همانطور که مشاهد می‌کنید، نمودار دقیقا مطابق انتظار پیش رفت و به سطح ماهانه B (در تصویر تایم هفتگی مشخص است) در حدود قیمت 14.7 تا 19.9 دلار رسید.

قیمت در حال حاضر به تازگی به مقاومت ماهانه B رسیده است. همچنین طی این حرکت، نمودار کانال قرمز رنگی را نیز ساخته است. اینطور که از شواهد پیداست، به نظر می‌رسد نمودار توانایی رسیدن به سقف کانال قرمز رنگ در حدود قیمت 17.5 دلار و نهایتا تا سقف محدوده ماهانه B در حدود 20 دلار را دارد. لازم به ذکر است که در این مسیر، مقاومت چندان مهی نیز قرار ندارد.

اما اگر نمودار بخواهد بر خلاف نظر تحلیلگر حرکت کند و اصلاح قیمت را شروع کند، می‌توان انتظار داشت که نمودار به سطوح حمایتی 11.8 دلار و یا حتی به احتمال خیلی کم به سطح هفتگی C در حدود قیمت 9.8 تا 8.5 دلار برسد.


تحلیل یونی‌ سواپ. 7 بهمن 1402

هفتگی

در تحلیل گذشته ارز یونی‌سواپ، دو حالت برای آینده قیمت بیان شد. در یکی از آن حالت‌ها اشاره شد که به دلیل اینکه قیمت از سطح ماهانه A برگشته است، توانایی شکست سطوح روزانه و حتی هفتگی را دارد. پس از آن، قیمت سطوح روزانه را با قدرت شکسته و خود را به سطح مقاومتیِ معرفی شده یعنی سطح C رساند که در تصویر مشخص است.

اکنون می‌توان از زاویه دیگری نیز به نمودار نگریست. همانطور که مشاهده می‌کنید، نمودار قیمت خط روند نزولی را شکسته و قیمت در حال پولبک به این خط روند شکسته شده است. در دید هفتگی می‌توان انتظار داشت که پس از تکمیل پولبک، نمودار مجددا به سمت سطح هفتگی C در محدوده قیمتی 8 تا 9.5 دلار برسد. برای بررسی بیشتر جزئیات به تایم روزانه می‌رویم.

تحلیل یونی سواپ

روزانه

در تایم روزانه، اصلاح قیمت اخیر به صورت روند نزولی دیده می‌شود. همانطور هم که مشاهده می‌کنید، سطح حمایتی شماره 1 در قیمت 5.46 دلار بارها توانسته از نمودار حمایت کند. دلیل قدرت این سطح این است که سطح شماره 1 پیش از شکست به سمت بالا، سطح مقاومتی بوده است و اکنون به صورت سطح فلیپ به عنوان حمایت نقش ایفا می‌کند.

اندیکاتور RSI نیز سیگنال مثبتی را نشان می‌دهد. این اندیکاتور اکنون بر روی خط روند حمایتی خود قرار دارد. در صورتی که این حمایت حفظ شود، می‌توان گفت اصلاح قیمتی نمودار نیز در همین سطوح به پایان رسیده است.

دیدگاه شخصی تحلیلگر، با توجه به سیگنال‌های مثبت تایم فریم هفتگی و روزانه، در بلند مدت صعودی است. اما قبل از رشد قیمت و رسیدن مجدد به سطح C، به احتمال بسیار زیاد، با توجه به RSI هفتگی، یک بار دیگر کاهش قیمت را داریم تا RSI هفتگی به کف کانال خود رسیده و قدرت لازم جهت افزایش را داشته باشد.  در این صورت قیمت می‌تواند پس از رشد موقت، مجددا به سطح شماره 1 در حدود قیمت 5.6 تا 5 دلار و حتی به احتمال کم تا 4.5 دلار برسد.

پس از این نمودار توانایی رسیدن به سطح C در حدود قیمت 8 تا 9.5 دلار و شکست آن را دارد. در صورتی هم که نمودار از سطح C عبور کند قیمت می‌تواند به محدوده 11.5 دلار و سپس سطح ماهانه B در قیمت 14.5 تا 19.9 دلار برسد. البته لازم به ذکر است که رسیدن قیمت به این سطوح نیاز به زمان زیادی دارد.

اما اگر نمودار بر خلاف نظر تحلیلگر کاهش قیمت را داشته باشد، اولین حمایت جدی، سطح ماهانه A خواهد بود که در محدوده قمیت 3 تا 4 دلار قرار دارد (احتمال این سناریو کم است).


تحلیل یونی‌ سواپ. 8 آذر 1402

ماهانه

توکن یونی‌سواپ که توکن بومی صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ است، از ریزش سال 2022 در امان نبوده و حدود 90 درصد کاهش قیمت داشته است. این ریزش بر روی سطح ماهانه A که حاصل از بیس و همچنین سطح 50 درصد فیبوناچی است متوقف شده است. این سطح از آنجا که یک منطقه PRZ محسوب می‌شود، توانسته تقریبا 4 مرتبه قیمت را نگه دارد.

هفتگی

در تایم هفتگی با ترسیم خطوط روند و متوجه می‌شویم که نمودار خط روند نزولی خود را شکسته و به مقاومت 6.65 دلار رسیده است. همچنین RSI هفتگی نیز از سطح مقاومتی خود عبور کرده که نشانه خوبی برای روند بلند مدت است.

نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که وقتی قیمت از یک سطحِ تایم فریم بالاتر به یک سطح از تایم فریم پایین‌تر می‌رسد، معمولا نمودار سطح تایم فریم پایین‌تر را می‌شکند و از آن عبور می‌کند.

روزانه

جزئیات تایم روزانه نشان از بلاتکلیفی معامله گران دارد. دو احتمال برای آینده قیمت وجود دارد. احتمال اول و قوی‌تر این است که قیمت در سطح 3 نفوذ کند. در این صورت پس از یک رشد موقت، قیمت به سمت سطح 1 حرکت می‌کند. با این حرکت علاوه بر جمع آوری نقدینگی، قیمت به خط روند شکسته شده نیز پولبک می‌زند.

اما احتمال دوم این است که قیمت ناتوان در نفوذ به سطح 3، سطح 2 را شکسته و مستقیما برای تست سطوح بالاتر برود. در این صورت جدی‌ترین مقاومت سطح C است اما مقاومت 7.4 دلار را نیز نباید فراموش کرد. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که قیمت از سطح ماهانه A بازگشته است. یعنی قیمت پتانسیل کافی برای شکست سطوح روزانه را دارد.

⛔️ سلب مسئولیت: تمامی تحلیل‌های مندرج در وب‌سایت بلاک‌پست و دیگر شبکه‌های اجتماعی مرتبط با آن، صرفا نظر شخصی تحلیلگر می‌باشند. این تحلیل‌ها نباید به عنوان توصیه معاملاتی در نظر گرفته شوند. واضح است که تبعات ناشی از اتکا به این مطالب، مستقیما متوجه خود مخاطبان خواهد بود و رسانه بلاک‌پست هیچ مسئولیتی در قبال سود و ضرر شما ندارد.

محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *