الگوی سه سرباز سفید در تحلیل تکنیکال

الگوی سه سرباز سفید در تحلیل تکنیکال آموزش تحلیل تکنیکال
زمان مطالعه : 9 دقیقه

در دنیای معامله‌گری و تحلیل تکنیکال، تمام معامله‌گران و تحلیلگران در نهایت به دنبال نقطه ورود و خروج بهینه هستند تا با کمترین ریسک، بیشترین سود را ببرند. برای به دست آوردن نقاط ورود و خروج بهینه راه‌های فراوانی وجود دارد که یکی از آن‌ها الگوهای کندل استیک می‌باشد.

یکی از این الگوهای کندلی که می‌تواند در یافتن نقاط ورود بهینه بسیار مفید باشد، الگوی برگشتی سه سرباز سفید است. این الگو که از سه کندل تشکیل شده است، به نوعی نوید بخش افزایش میزان تقاضا است که افزایش قیمت را در پی دارد.

در این مقاله این الگو را به صورت جزء به جزء موشکافی خواهیم کرد و بر روی نمودارها نحوه استفاده از این الگو را بررسی می‌کنیم.

الگوی سه سرباز سفید چیست؟

الگوی کندلی سه سرباز سفید (Three white soldiers) یک الگوی صعودی بوده و معمولا با افزایش تقاضا در آینده همراه است. این الگو از سه کندل متوالیِ صعودی، با بدنه نسبتا بلند تشکیل شده است که یا سایه بالا و پایین ندارند و یا سایه آن‌ها بسیار کوچک هستند.

در مقالات و حتی برخی منابع تحلیل تکنیکال، از این الگو به عنوان تغییر دهنده روند نزولی یاد شده است و بیان می‌دارند که این الگو در انتهای روند نزولی تشکیل شده و روند نزولی را به روند صعودی تبدیل می‌کند. اما سوال اساسی اینجاست که پایان روند نزولی را باید چگونه تشخیص دهیم؟

همچنین این امر که یک روند با یک اگوی کندلی تغییر پیدا می‌کند، کمی ساده انگارانه به نظر می‌رسد! در حقیقت این جمله را می‌توان این گونه اصلاح کرد که اگر در روند نزولی در نزدیکی یک سطح حمایتی قدرتمند، آثار تغییر روند مشاهده شد و همچنین الگوی سه سرباز سفید نیز به وجود آمد، آنگاه احتمال تغییر روند نزولی به صعودی افزایش می‌یابد.

در نتیجه نباید در هر کجای روند نزولی به دنبال الگوی سه سرباز سفید باشید، بلکه باید به دنبال الگوی مطمئن و کم ریسکی باشید که در نزدیکی سطوح حمایتی باشند و یا باعث شکست سطوح مقاومتی شده باشند.

الگوی سه سرباز سفید چیست؟

مفهوم الگوی سرباز سفید

برای آن‌که معنا و مفهوم الگوهای کندلی را درک کنید، باید بتوانید داستان پنهان عرضه و تقاضای پشت هر کندل را بدانید. به عبارت دیگر باید بدانید که بدنه هر کندل، سایه‌های آن‌ها و یا شکل ظاهری آن‌ها چه معنایی دارند.

در حالت کلی بدنه هر کندل‌، قدرت آن‌ها را نشان می‌دهد و سایه کندل‌ها نشان دهنده هیجانات بازار و نبرد خریداران و فروشندگان می‌باشد. به عبارت دیگر هرچقدر بدنه کندل بزرگتر باشد قدرت آن کندل بیشتر است و احتمال اینکه کندل بعدی نیز صعودی باشد بیشتر است.

الگوی سه سرباز نیز باید از کندل‌های صعودی قدرتمندی تشکیل شده باشد. اولین کندل در این الگو که معمولا از دو کندل دیگر کمی کوچکتر است، نشان دهنده افزایش قدرت خریداران و یا ضعف فروشندگان است. با تشکیل کندل دوم و بسته شدن آن، عده‌ی زیادی از معامله‌گران متوجه می‌شوند که بازار واقعا در دست خریداران است. بنابراین خریدارانی که با احتیاط بیشتری کار می‌کنند نیز وارد بازار می‌شوند و کندل سوم را می‌سازند.

نکته حائز اهمیت این است که معمولا بعد از کندل سوم، بازار کمی درجا می‌زند و یا اندکی کاهش قیمت دارد. در این شرایط اگر نمودار حداکثر طی سه کندل آینده بالاتر از کندل سوم بسته شود، الگو تایید شده است. اما اگر نمودار طی سه کندل بعدی نتواند بالاتر از سومین کندل بسته شود و یا کندلی پایین‌تر از سومین کندل بسته شود، دیگر الگویی وجود نخواهد داشت و نمی‌توان بر اساس آن‌ها معامله کرد.

مفهوم الگوی سرباز سفید

استراتژی استفاده از الگوی سه سرباز سفید

در ادامه به این سوال می‌پردازیم که آیا الگوی سه سرباز سفید در تمام روندها کاربرد دارد؟ کدام روند کم ریسک‌تر است و می‌توان بر اساس آن به راحتی معامله کرد.

روند نزولی

اکثر منابع و مقالات می‌گویند که الگوی سه سرباز سفید در پایان روند نزولی تشکیل شده و مشاهده این الگو به معنای پایان روند نزولی است!

اما در تصویر زیر مثال‌های فراوانی وجود دارد که در روند نزولی، الگوی سه سرباز سفید به وجود آمده اما روند تغییر نکرده است. دلیل این امر این است که الگوی سه سرباز سفید در روند نزولی در اکثر مواقع، می‌تواند به عنوان استراحت قیمت برای کاهش بیشتر باشد. به تصاویر زیر دقت کنید.

استراتژی استفاده از الگوی سه سرباز سفید

اکنون این سوال پیش می‌آید که آیا در روند نزولی هرگز نباید با الگوی سه سرباز سفید معامله کرد؟ در پاسخ باید گفت که به طور کلی معامله با این الگو در روند نزولی ریسک به شدت بالایی دارد اما با رعایت دو نکته می‌‌توان میزان ریسک را تا حد قابل توجهی کاهش داد.

برای کاهش ریسک معامله با این الگو در روند نزولی، باید الگوی سه سرباز سفید بر روی سطح حمایتی شکل گرفته و تایید شده باشد. همچنین این الگو در زمان تشکیل، اگر سطح مقاومتی را شکسته باشد ریسک را به شدت کاهش می‌دهد.

نقطه ورود کم ریسک برای این الگو زمانی است که الگو تایید شده و نمودار به الگو پولبک زده باشد. به عبارت دیگر یعنی یک کندل بالاتر از سومین کندلِ الگو بسته شود و سپس قیمت اندکی کاهش یابد.

اما حد ضرر برای این الگو به دو صورت تعیین می‌شود. در حالت اول حد ضرر را زیر سطح حمایتی و یا کمی پایین‌تر از اولین کندل الگو قرار می‌دهیم که معمولا مقدار ریسک زیاد خواهد شد. اما در حالت دوم حد ضرر را کمی پایین‌تر از سومین کندل می‌گذاریم. اینکه که از کدام حالت استفاده کنید، بستگی به میزان ریسک پذیری و استراتژی معاملاتی شما دارد. به مثال زیر دقت کنید.

استراتژی استفاده از الگوی سه سرباز سفید

روند خنثی

اما الگوی سه سرباز سفید در روندهای خنثی نیز به راحتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا با تشکیل سه کندل صعودی ممکن است نمودار به سطح مقاومتی رسیده باشد.

برای اطمینان از معامله در این روندها، باید الگو بر روی یک سطح حمایتی تشکیل شده و با تشکیل خود ترجیحا سطح مقاومتی را شکسته و از روند خنثی خارج شود و یا حداقل به سطح مقاومتی نرسیده باشد. حد ضرر و نقطه ورود نیز همانند روند نزولی است.

استراتژی استفاده از الگوی سه سرباز سفید

روند صعودی

معامله با الگوی صعودی سه سرباز سفید در روند صعودی، عاقلانه‌ترین و کم ریسک‌ترین کاری است که هر تریدری می‌تواند انجام دهد. دلیل این امر این است که روند غالب بازار صعودی است و بهترین نوع معامله، معامله در جهت روند است.

البته اگر قصد دارید تا میزان ریسک معاملات در روند صعودی نیز کاهش یابد، به سراغ آن الگوهایی بروید که بر روی سطح حمایتی تشکیل شده و همچنین یک سطح مقاومتی را شکسته باشد و در نهایت الگو تایید شده باشد.

استراتژی استفاده از الگوی سه سرباز سفید

نکات تکمیلی

در این بخش چند نکته تکمیلی در مورد استفاده از این الگو را بیان خواهیم کرد که توجه به این نکات برای معامله‌گران خالی از لطف نخواهد بود.

  • اولین نکته این است که اگر معامله‌گر کم ریسکی هستید، بهتر است این الگو را در کنار سایر ابزارها مانند اندیکاتور و اسیلاتورها و یا واگرایی‌ها استفاده کنید تا میزان ریسک معاملات‌تان به حداقل برسد.
  • هرگز این الگو را در تایم‌فریم‌های پایین (زیر 4 ساعت) استفاده نکنید زیرا درصد خطای بالایی دارد.
  • قبل از ورود به معامله حتما و حتما نسبت R به R یا نسبت سود به زیان (Reward/Risk) را بررسی کنید و اگر ریسک به ریوارد حداقل 2 داشته باشد، اجازه ورود به معامله را دارید.
  • در زمان استفاده از این الگو باید به اندازه کافی صبور باشد زیرا ممکن است گاهی بعد از تشکیل و تایید این الگو، نمودار برای مدتی درجا بزند.
  • الگویی که تمام جزئیات بیان شده در این مقاله را در برگیرد بسیار کم‌یاب است و برای یافتن آن باید صبور باشید.

کلام پایانی

در این مقاله الگوی سه سرباز سفید را به طور کامل شرح داده و نحوه معامله با آن در روندهای مختلف را بیان کردیم. انتظار می‌رود پس از خواندن این مقاله بتوانید این الگو را به راحتی شناسایی کنید و شرایط تایید الگو را بررسی کرده و در نهایت برای ورود و یا عدم ورود تصمیم گیری کنید.

مجددا تاکید می‌شود که این الگو به تنهایی نشانه تغییر روند نزولی به صعودی نیست. همچنین اگر به دنبال الگویی کم ریسک هستید که بتوان به راحتی با آن معامله کرد، توصیه می‌شود که در روند‌های صعودی به دنبال این الگو باشید.

پرسش و پاسخ

الگوی سه سرباز سفید یک الگوی سه کندلی بازکشتی صعودی می‌باشد که نشان دهنده قدرت گرفتن خریدارن است و احتمال اینکه در کندل‌های بعدی افزایش قیمت داشته باشیم را افزایش می‌دهد.
کندل‌های تشکیل دهنده این الگو باید دارای بدنه نسبتا بزرگ و سایه بالا و پایین بسیار کوچکی باشند. همچنین این کندل‌ها اگر بر روی سطح حمایتی ایجاد شوند و بتوانند سطح مقاومتی پیش رو را بشکنند، الگوی قوی‌تری خواهید داشت.
به نوعی جواب این سوال مثبت است. اما نکته حائز اهمیت این است که معامله با این الگو در روندهای نزولی و خنثی ریسک به شدت بالایی دارد و باید تاییدیه های لازم را دریافت کند تا ریسک کاهش یابد. اما در روند صعودی معامله با این الگو ریسک کمتری دارد زیرا روند غالب صعودی است و معامله خرید در جهت روند اصلی خواهد بود.
محسن امیری

مهندسی عمران خوندم و طی دوران تحصیل وارد بازارهای مالی شدم. الان به عنوان تحلیلگر، معامله‌گر (تریدر) و نویسنده محتوا در زمینه تحلیل تکنیکال مشغولم. کم و بیش 10 سالی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *